Hoe is het nu met u? 9 voorbeeld van, 30 procent van de besmettingen leidt tot de dood. Ook tetanus, waartegen wij ge vaccineerd worden, is zo'n ziekte. Corona is dus geen griepje, maar ook niet zo ugly als sommige andere virussen." Als je kijkt naar de doodsoorzaken in het eerste halfjaar van 2020, dan staat corona in Nederland op de vierde plaats. Aan kanker gingen ruim twee keer zoveel mensen dood, hart- en vaatziekten eisten ook fors meer slachtoffers. Daarbij moet wel aangetekend worden dat het coronadodental zonder lockdown vermoedelijk veel hoger was geweest. Maar toch. Waarom al die ontwrichtende maatregelen voor een aandoening die niet eens bovenaan de lijst met doodsoorza ken staat? ,,Tegen mensen die dat zeggen, zeg ik dat je sterfte niet als maatstaf voor de ernst van de epidemie moet nemen", zegt Traag (CBS). ,,De belangrijkste eigenschap van deze uitbraak is de druk op de zorg." Is de tweede golf minder dodelijk? de behandelervaring uit de eerste golf konden pa tiënten beter geholpen worden. Bekend is welke medicijnen werken, en welke niet. En inderdaad: naar verhouding komen nu relatief minder men sen op de intensive care terecht. De afgelopen maanden leek het aantal sterfgevallen ook wat achter te blijven bij de groei in het aantal besmet tingen. In augustus meldde het RIVM nog geen drie sterfgevallen per dag, in september zes. Dit voorjaar waren dat er soms 150 of 200. De laatste week meldt het RIVM echter gemid deld weer 47 sterfgevallen per dag, ruim zeven keer zoveel als in september. Het virus sloeg sinds de zomer langzaam maar zeker over van jongeren naar ouderen. Van de eerste golf is bekend dat de meeste doden niet in de ziekenhuizen vielen, maar thuis en in verpleeghuizen. Alle maatrege len ten spijt is afgelopen maand in 22 procent van de verpleeghuizen het coronavirus opgedoken. Dagelijks overlijden enkele tientallen bewoners. Om echt in te schatten hoe dodelijk de tweede golf is, moeten we nog even geduld hebben, zegt Van den Hof. ,,Het is nu nog te vroeg. Er zit tijd tussen een besmetting en overlijden, zeker bij mensen die op de intensive care liggen." En mocht de sterfte lager uitpakken, dan is dat geen reden tot vrolijkheid. ,,We weten dat men sen die genezen veel last kunnen houden van het virus. Ze lopen nog maanden te hoesten, krijgen hun smaak en geur niet terug, blijven moe." Hoort de dood niet gewoon bij het leven? Toch nog even terug naar die 'dor hout'-dis- cussie. Er zijn mensen die zeggen dat het bij het leven hoort, doodgaan aan een virus dat te sterk voor je is. ,,We zijn een kleine, zeer kwetsbare groep nu aan het beschermen ten koste van al het andere", zei Jort Kelder onlangs. ,,Dat vind ik een politiek lastige afweging." Alleen dit jaar al krimpt onze economie met meer dan 8 procent: het is een enorm bedrag dat we opofferen om sterfte te voorkomen. Maar wat voor land krijgen we als we het over een andere boeg gooien? Bij immunoloog Rijkers roept het herinneringen op aan zijn ervaringen in Dhaka, de hoofdstad van Bangladesh: ,,Daar heerste de cholera. Het ziekenhuis waar ik was, kreeg twee duizend nieuwe patiënten per dag. Artsen ston den bij de ingang en verdeelden ze in drie groe pen. De mensen uit groep één moesten meteen weer weg, omdat ze toch wel zouden genezen. Groep twee moest weg omdat ze toch wel zouden sterven. Groep drie werd behandeld. Is dat niet moeilijk, vroeg ik een arts? Ach, zegt hij. Na één dag weet je hoe het werkt, en gaat het vanzelf." ,,Maar stel je voor dat we dat in Nederland doen. Dat je patiënten aan de deur moet weigeren. Dat durft niemand hier aan. En ik weet één ding ze ker: iedere dokter die een patiënt met een acute virusinfectie ziet, zal die ook helpen." IN QUARANTAINE TWEEDE GOLF, DAG 36 I ijn vrouw was met de twee kleintjes naar de dierentuin I geweest. Zolang het land nog niet dicht is, pakken we elke vrije meter. Ze hadden daar beiden een nieuwe knuffel gekregen. Nee, daar was geen enkele rationele re den toe. Ze hebben al zoveel knuf fels dat ik het tellen vorig jaar heb opgegeven. Maar laten we eerlijk zijn, het is corona, er is elke dag een reden om je kinderen een knuffel te geven. Goed, ik groette Dodo en Panda, zoals de nieuwelingen he ten. De een is een wasbeer, de an der mag u zelf bedenken. Daarna weer naar boven voor een online- vergadering. Een uurtje later kwam ik beneden, zag ik dertig knuffels in een fraai halfrond voor de bank lig gen. 'Ha, grote knuffelopruiming', zei ik, oprecht benieuwd wie er af zou vallen. Maar nee hoor: het was de grote knuffelvergadering. De twee Poorthuisjes op de bank, Dodo en Panda op schoot, deden een voorstelrondje. Heerlijk. U hebt vast ook van die momenten in de lockdown die u even opbeuren, een glimlach om de mond geven of zelfs een schater lach ontlokken. Ben ik best be nieuwd naar. Maar niet alleen daar naar. Ik wil eigenlijk wel meer van u weten. Hoe u vaart in deze tijd, wat u plezier geeft, troost biedt misschien ook. En ook wel al die andere dingen die u meemaakt in deze bijzondere maanden. Dus ik dacht: we doen een experiment. Ik vraag u wekelijks (of om de week, we gaan het wel zien) om uw ge dachten over een bepaald thema op papier te zetten. Liefst niet in ellen lange epistels (ik heb ook maar vierhonderd woorden), maar kort en bondig als antwoord op een vraag die ik stel. U mag mailen, een kaartje of briefje sturen, met een lijstje, een quote, een anekdote, net wat u wilt, als het maar een ant woord is op de vraag. Ik ga dan in een van de kronieken van die week een collage maken van alles wat we samen opbrengen rond dat thema. Laten we deze week met iets sim pels beginnen. Wie of wat maakt u blij tijdens deze corona-lockdown? frankpoorthuis@dpgmedia.nl. Post: Frank Poorthuis, Postbus 8983, 3009 TC Rotterdam. PS Kom net terug van kinderen naar school brengen. Staan Dodo en Panda op mijn bureau. Met briefje: 'Hoi papa, pas goed op ze! Ze lusten alles.' vrijdag 30 oktober 2020 GO Deze zomer waren ic-artsen optimistisch. Met De schatting is dat 1 op de 100 coronabesmettingen tot een overlijdensgeval leidt. Het RIVM baseert zich op cijfers uit de eerste golf. Van de 198 doden die het RIVM afgelopen week meldde, zijn er 8 jonger dan 65. Dat lijkt niet veel, maar corona is voor personen in die leeftijdscategorie bijvoorbeeld wel veel dodelijker dan influenza. Griep eist zelden of nooit slachtoffers in de categorie jonger dan 80 jaar. Frank Poorthuis Frank Poorthuis schrijft dagelijks over het gezinsleven tijdens co rona. Kijk, daar word ik nou vrolijk van. Stuur een mail naar me: 4 De mobiele intensivecare-unit komt met een patiënt aan bij het Ca- tharina Ziekenhuis in Eindhoven. foto anp Verzorging van een coronapatiënt in het Elisabeth TweeSteden Ziekenhuis in Tilburg. foto rob engelaar Een coronapatiënt wordt van de Randstad naar het academisch ziekenhuis in Maastricht verplaatst. foto arie kievit

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 9