8 NIEUWS CORONA DODENTAL Volgens schatting van het RIVM is corona ongeveer tien keer dodelijker dan het griepvirus Het aantal coronadoden neemt weer toe. Hoe dodelijk is het virus? Een zoektocht langs registraties, statistieken én de morele keuze: hoeveel is een leven waard? „Patiënten aan de poort weigeren? Dat durft niemand aan." Oversterfte sie over 'dor hout'. Traag nuanceert: ,,In 2017/2018 zag je dat influenza een killer onder 80-plussers was. Daaronder zag je nog een paar doden in de categorie 65-80, daaronder niets. Bij corona is dat echt anders. Daaraan sterven ook mensen onder de 50. Ik zou dat geen dor hout willen noemen." ,,En stel nóü dat het er een op de tweeduizend zijn", vult Van den Hof (RIVM) aan. „Vertaal dat maar eens naar de gehele bevolking: dan zijn het er nog veel. Het zal je broer of moeder maar zijn." Beeld je een wereld in, zegt immunoloog Ger Rijkers, waarin de jongeren die nu getroffen wor den de énige slachtoffers zijn. ,,Dat er een onbe kend en besmettelijk virus rondwaart, dat jonge ren erg ziek kan maken, of zelfs doden. Dat er geen medicijn is, geen vaccin. We zouden groot alarm slaan." »En de griep? Aan griep sterven wereldwijd zo'n 400.000 mensen per jaar, schatten onderzoekers. Het do dental van corona is tot nu toe 1,17 miljoen, onge veer drie keer zoveel. Vermoedelijk is dat een on derschatting. Helemaal eerlijk is de vergelijking niet, vertelt Van den Hof. ,,Ook al zouden beide virussen in aanleg even dodelijk zijn, dan zouden aan corona toch meer mensen sterven. Tegen influenza zijn veel mensen beschermd. Daardoor raken minder mensen besmet dan bij corona." Bij de griep, vertelt Rijkers, leidt een op de dui zend besmettingen tot een sterfgeval, een aantal dat ook de Amerikaanse topviroloog Anthony Fauci reëel acht. Daarmee is corona volgens de RIVM-schatting tien keer zo dodelijk als de griep. Hoe dodelijk is corona vergeleken met andere ziektes? „Sommige virussen kun je rekenen tot ugly micro-organisms", zegt Rijkers. ,,Zelfs met een goede afweer ben je kansloos. Ebola is daar een Hoe tellen we de coronadoden? Hoe groot is de kans dat je sterft? Dit voorjaar was de verbazing groot toen dui delijk werd dat het RIVM niet alle sterfgevallen meldde. Wat bleek: lang niet alle mensen die thuis of in verpleeghuizen aan het virus overle den, werden bij de GGD als coronadoden geregis treerd, bijvoorbeeld omdat ze nooit waren getest. Uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek (CBS) bleek dat ongeveer twee keer zoveel mensen doodgingen dan de RIVM-cijfers sugge reerden. Het CBS houdt 'oversterfte' bij. Het wer kelijke aantal doden wordt vergeleken met het op basis van historie en demografie verwachte aan tal. Eind maart en begin april bedroeg de over- sterfte zo'n tweeduizend mensen per week. Ook deze methode is niet zaligmakend, beaamt Tanja Traag, hoofdsocioloog van het CBS. Maar het CBS publiceert ook, met enige vertraging, cij fers over de doodsoorzaak van Nederlanders. Die cijfers zijn gebaseerd op formulieren die een arts na een sterfgeval invult. Sinds maart is het moge lijk om 'vastgestelde' of 'vermoedelijke' Covid-19 als doodsoorzaak in te vullen. ,,Soms staan er meerdere oorzaken op het for mulier", legt Traag uit. ,,Bijvoorbeeld Covid-19 en obesitas. Als onduidelijk is wat de belangrijkste oorzaak was, proberen we dat altijd uit te zoeken. Als iemand bij de coronadoden staat, is corona ook echt de belangrijkste doodsoorzaak. Mensen die besmet zijn met corona maar doodgaan in het verkeer, komen niet in deze categorie terecht." Hoeveel zijn het er? Voor de eerste golf kunnen we dat redelijk be palen. De oversterfte tussen 9 maart en 24 mei, de weken waarin de pandemie door Nederland raasde, lag tussen de 8593 en 11.691 personen, stelt het CBS. Huisartsen vulden tijdens het eerste halfjaar 10.067 keer Covid-19 als doodsoorzaak in. Hoeveel doden de tweede golf tot nu eiste? Het RIVM meldde sinds 1 juli ruim 1000 doden. Dit voorjaar bleek het werkelijke aantal slachtoffers anderhalf tot twee keer zo hoog. Het CBS begon vanaf 21 september oversterfte te zien. Inmiddels gaat het om ongeveer 1500 gevallen. Al met al lijkt het redelijk om te zeggen dat corona in Nederland tot nu toe ongeveer 12.000 doden heeft geëist. hoofd over deze vraag. Om antwoord te vinden op die vraag moet je niet alleen het aantal coronado- den kennen (dat is een uitdaging, zoals we hier boven zagen), maar ook het aantal personen dat besmet geweest is. Aangezien lang niet iedere be smette persoon getest is, kun je dat op basis van het aantal geregistreerde besmettingen niet uitre kenen. Onderzoekers proberen daarom te ontdek ken hoeveel mensen antistoffen hebben. Als je dat weet, kun je inschatten hoe het aantal doden zich verhoudt tot het aantal besmettingen. Het RIVM heeft een eigen berekening gemaakt, op basis van de eerste golf. ,,We denken dat onge veer 1 op de 100 besmettingen tot een overlijdens- geval leidt", vertelt Susan van den Hof, hoofd van het Centrum voor Epidemiologie en Surveillance van Infectieziekten. ,,Dat is gebaseerd op de in schatting dat ongeveer 1 miljoen mensen dit voor jaar antistoffen hadden." De berekening komt aardig overeen met uitkomsten van onderzoek dat het Londense Imperial College gisteren pre senteerde. Onderzoekers daar stellen zelfs dat in landen met een hoog inkomen, zoals Nederland, 1 op de 87 besmettingen een fatale afloop kent. Sterven vooral ouderen? Ja, ook in de tweede golf. Van de 198 doden die het RIVM afgelopen week meldde, zijn er 8 jonger dan 65. Het roept herinneringen op aan de discus- vrijdag 30 oktober 2020 GO Hittegolf In week 43 vielen 590 meer doden dan verwacht. Eerste golf corona Week 43: 3452* doden 3000 2000 Seizoenspatroon met marge jan feb mrt apr mei jun 301020 BRON: CBS "SCHATTING 2020 Zwart op wit hoe dodelijk 5000 - 4000 corona nu toch écht is Sander van Mersbergen Wetenschappers breken zich nog steeds het

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 8