7 CORONA OUDERENZORG Zorgmedewerker heeft steun uit de samenleving nu keihard nodig Tijdens de eerste coronagolf kampte hij met een tekort aan mondkapjes, nu met een gebrek aan personeel. Directeur Hans Huizer van de Rotterdamse ouderenzorgorganisatie Laurens roept andere bedrijven op om hun medewerkers met een zorgdiploma uit te lenen. Hans Huizer kan er met zijn hoofd niet bij. ,,Ik heb er veel over nage dacht, maar ik kan niet verklaren waarom de stemming in het land zó is omgesla gen", zegt de de hoogste baas van de Rotterdamse verpleeghuizen- en thuiszorgorganisatie Laurens. ,,Waar is het applaus gebleven, de waarde ring? Dit voorjaar waren de zorgme- dewerkers helden. Elke avond zagen we de Frontberichten op tv. Vol adre naline gingen we met z'n allen de co ronacrisis te lijf. De vazen waren niet aan te slepen. Onze verpleeghuizen werden overladen met fruitmanden, taarten en optredens. Nu is het stil. Op een enkele locatie moeten we zelfs beveiligers voor de deur zetten om ons personeel te beschermen. Be zoekers die weigeren een mondkapje op te doen, dat vinden ze maar onzin. Familieleden gaan met onze mede werkers in discussie over bezoekbe perkingen. Ook in de politiek zie je die polarisatie. Dit voorjaar stonden links en rechts nog schouder aan schouder om samen de crisis te lijf te gaan. Nu vechten ze elkaar de Kamer uit, in aanloop naar de verkiezingen. Het collectieve gevoel van saamho righeid is totaal weggevallen. Ik vind dat heel bijzonder en heel naar.'' Moegestreden De zorgen zijn zo groot dat Huizer graag een oproep wil doen in de krant. „Mensen, heb weer oog voor de zorg! De zorgmedewerkers heb ben alle steun uit de samenleving juist nu keihard nodig. Ze waren nog niet eens hersteld van de eerste golf toen ze na de zomer al weer de tweede inrolden. Moegestreden staan zij elke dag weer aan het front om deze crisis voor ons allemaal te bestrijden. Ik gun ze zo de waarde ring die ze verdienen.'' De druk op het zorgpersoneel is momenteel torenhoog. Niet alleen in de ziekenhuizen, die voller raken met Covid-patiënten. Door corona kam pen zorgorganisaties met veel zieken zich in de regio ongeveer duizend mensen aan via 'Extra handen voor de zorg', van wie de helft aan de slag ging bij een zorginstelling. Zij zijn al lemaal nagebeld, maar slechts tachtig mensen bleken weer beschikbaar. Huizer hoopt vooral dat bedrijven en organisaties die medewerkers met een zorgachtergrond in dienst heb ben 'hun maatschappelijke verant woordelijkheid nemen'. ,,In verpleeghuizen wonen tegen woordig alleen nog mensen in hun laatste levensfase, die zware zorg no dig hebben, zoals mensen met de mentie. Er wordt nu veel gekeken naar horecapersoneel en stewardes sen, maar alleen aan hen kun je de verzorging van deze mensen niet overlaten. Bij bijvoorbeeld farmaceu ten, zorgverzekeraars en gemeenten werken echter veel mensen die ooit in de zorg hebben gewerkt. We ho pen dat zij ze tijdelijk bij ons willen detacheren. Alle mensen met een zorgdiploma moeten nu worden in gezet op de plekken waar ze het hardst nodig zijn.'' en medewerkers die in quarantaine zitten. Bij Laurens ligt het verzuim boven de 10 procent. ,,Van onze 6000 medewerkers moeten we er nu elke dag meer dan 650 missen. Zie dan de roosters maar eens rond te krijgen. Steeds weer moeten we gezonde me dewerkers vragen of ze diensten van collega's kunnen overnemen. We vragen vrijwilligers, familieleden van bewoners en andere mantelzorgers om bij te springen. Net als al ons kan toorpersoneel dat een zorgachter grond heeft. Gediplomeerde ver pleegkundigen verlenen nu alleen de - Hans Huizer hoogst noodzakelijke zorg, zoals het verstrekken van medicatie en het verzorgen van wonden. Al het andere - het rondbrengen van maaltijden, een praatje maken, hulp bij beeld bellen - proberen we door anderen te laten doen.'' Dagje dicht Maar ook daarmee redt Laurens het niet. „Ziekenhuizen kunnen hun planbare operaties nog afhellen. Wij kunnen niet afschalen. Mensen wo nen in onze verpleeghuizen, 24 uur per dag, zeven dagen per week. Wij kunnen niet zeggen: we gooien deze afdeling een dagje dicht." Omdat de personeelstekorten ook bij andere zorgorganisaties in de Randstad zo nijpend zijn, plaatst de Veiligheidsre gio Rotterdam-Rijn mond morgen zelfs advertenties in de krant om extra han den voor de zorg te werven. Tijdens de eerste golf meldden vrijdag 30 oktober 2020 'Gevoel van saamhorigheid is helaas totaal weggevallen' Annemieke van Dongen Rotterdam Zorgmedewerkers met een diploma zijn nu zeer welkom in de verpleeghuizen. FOTO'S JEROEN JAZET, MARC BOLSIUS, JEFFREY GROENEWEG, FRANKJANSEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 7