Veiligheidsexpert: 'Autoriteiten zijn altijd bezorgd om na-apers' Aanslagpleger Amsterdam CS heeft spijt, zegt hij II 5 Zelden kwamen het heden en het nabije verleden in een gerechts hof zo duidelijk bij elkaar als gis teren in Amsterdam. In Nice loei den de sirenes van politiewagens op weg naar de kerk waar drie mensen waren vermoord in een islamitische terreuraanslag. Het gebeurde terwijl Frankrijk nog bezig was de vorige aanslag te ver werken: de onthoofding van een geschiedenisleraar die in zijn klas over de beruchte Mohammed- cartoons van Charlie Hebdo had gepraat. Tegelijkertijd zat in Amsterdam de nu 21-jarige Jawed S. voor het gerechtshof. Een tengere Afghaan die twee jaar geleden een soortge lijk verdriet veroorzaakte als waar Frankrijk nu over rouwt. De Af ghaan was in de zomer van 2018 woedend over de plannen van Geert Wilders om in de Tweede Kamer een cartoonwedstrijd over de profeet Mohammed te houden. Hij stapte in Duitsland, waar hij een verblijfsvergunning had, op de trein naar Amsterdam. Op cen traal stapte hij uit en stak in de stationshal twee willekeurige aanwezigen neer. Zij raakten zwaargewond. S. werd door toege snelde agenten neergeschoten. Lange celstraf De rechtbank legde Jawed S. daar vorig jaar een lange celstraf voor op: 26 jaar en acht maanden van wege twee pogingen tot moord met terroristisch motief. Dat kwam ook omdat S. toen op geen enkele manier spijt betuigde. Zijn slachtoffers waren niet onschul dig, stelde hij, want ze waren in Nederland en hadden niets ge daan om Geert Wilders tegen te houden. Sterker nog, S. zei toen, nog steeds woedend, dat hij het zo weer zou doen als hij de kans kreeg. ,,Waarom hebben jullie dat varken (Wilders, red.) toestem ming gegeven de profeet te bele digen? Ik ben naar Nederland ge komen om de eer van de profeet te verdedigen. Als Wilders dit nog een keer doet, doe ik het ook nog een keer", zei hij toen. S. wist niets van Nederland en had tot kort daarvoor nog nooit van Geert Wilders gehoord. Zijn woede werd aangewakkerd door internationale protesten, vooral in Pakistan, tegen de cartoonwed strijd van Wilders. Gisteren, tijdens het hoger be roep dat Jawed S. tegen zijn straf instelde, sprak de Afghaan heel andere taal dan een jaar geleden. Hij had diep nagedacht, zei hij. ,,Ik wil mijn excuses aanbieden voor wat ik heb gedaan. Ik heb de W Jawed S. biedt nu wel excuses aan en zegt dat hij zich had moeten beheersen slachtoffers veel pijn gedaan. Ik had me moeten beheersen en geen geweld moeten gebruiken." De twee slachtoffers, Ameri kaanse toeristen die in 2018 op doorreis waren in Amsterdam, luisterden via een livestream mee vanuit de VS. Zij ondervinden nog steeds de gevolgen van de woeste steekpartij. De een heeft nog steeds last van zijn arm. De andere man werd zo hard in zijn ruggenmerg gestoken, dat hij in een rolstoel belandde. Zijn zwan gere vrouw, die getuige was van de steekpartij, kreeg een mis kraam. S. zei ook dat hij nog steeds boos is op Geert Wilders, die in zijn ogen zijn religie beledigde. ,,Maar wat ik besef: dit is wat Wilders wil. Hij zorgt ervoor dat mensen acties ondernemen en daarna zegt hij: kijk, zij doen het!'' De rechtbank vroeg zich af hoe oprecht zijn spijt is. Ook omdat hij niet duidelijk kan aangeven hoe hij, relatief recent, tot zijn nieuwe inzicht is gekomen. Het proces tegen Jawed S. gaat vandaag verder. Mag je het allemaal in elkaars verlengde zien? De onthoofding van de Franse leraar Samuel Paty, de harde woorden van de Franse president Macron, presi dent Erdogan van Turkije die daar aanstoot aan neemt, anti Franse demonstraties in ver schillende moslimlanden en weer een omstreden spotprent in het Franse satirische tijd- schrijft Charlie Hebdo? Kan zoiets escaleren in een ge welddadige dag met doden en gewonden in Nice, Avignon en een steekpartij in Jeddah (Sa- oedi-Arabië)? Het is veel te vroeg voor dat soort conclusies, vindt Alexander von Rosenbach, vei ligheidsexpert en directeur van het Internationale Centrum voor Contraterrorisme (ICCT) in Den Haag. Sinds 2015 zien terroris- meonderzoekers wel een pa troon van zogeheten 'lage inten- siteits-aanvallen'. Dat zijn klein schalige acties die niet recht streeks zijn aangestuurd door grote terreurnetwerken als Isla mitische Staat of al-Qaeda. De daders zijn vaak betrekkelijk ge- 'isoleerde individuen met weinig middelen. ,,Het is belangrijk zijn verklaring te noteren, maar er wordt naar veel meer gekeken. Individuen kunnen er belang bij hebben te liegen. De waarheid boven water Sommigen voelen lagere drempel als ze zien dat anderen het ook doen krijgen vergt vaak langdurig on derzoek. Kijk naar de tramaan slag in Utrecht, daar ging het ook lang heen en weer om duidelijk te krijgen waar nou de radicali sering zat. En bij de onthoofding van de Franse leraar, een paar weken geleden, lijkt er toch weer een kleine gemeenschap van be trokkenen te zijn, ook al han- delde de dader uiteindelijk al leen. Of degene die de kerkgan gers in Nice aanviel op eigen houtje handelde zal het onder zoek moeten uitwijzen." ,,Dat is een groep waar autoritei ten altijd bezorgd over zijn. Er is toch heel wat voor nodig om een wapen op te pakken en zo'n aan slag te plegen. Maar het is zo dat sommige mensen een lagere drempel voelen als ze zien dat anderen het ook doen. Dat is de reden waarom Frankrijk, maar ook Nederland en andere Euro pese landen hun waakzaamheid hebben opgeschaald. Niet dat ze zozeer een georganiseerde aanval vrezen na Nice, maar omdat zo'n daad iemand in de marge het zetje kan geven het ook te doen. Dat hebben we geregeld gezien. Niet alleen bij jihadisten, maar ook bij extreemrechtse organisa ties. Dat is zeker reden tot zorg." vrijdag 30 oktober 2020 Terwijl het bloed van de nieuw ste aanslag, in Nice, nog over de stenen vloeide, ging het gis teren in het gerechtshof Am sterdam over een soortgelijke islamitisch geïnspireerde ter reuraanslag van twee jaar gele den. De Afghaan Jawed S. zegt nu 'sorry' voor het neersteken van twee toeristen op Amster dam Centraal Station. Cyril Rosman Amsterdam Is er een verband tussen de de spotprenten, de aanslagen en de ruzies tussen regerings leiders? Bob van Huët Rotterdam De 21-jarige jihadist in Nice handelde alleen, zegt hij, en zaaide dood en verderf met een mes. Past hij daarmee ook in dat profiel? -Alexander von Rosenbach In hoeverre wordt rekening ge houden met een na-aper? Veiligheidsexpert Alexander von Rosenbach. foto icct Ta.nj-e^ S, <P9*ff*Pn II Jawed S. voor het gerechtshof in Amsterdam. illustratie anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 5