Dethon-directeur krijgt op één dag petitie en zwartboek Hulst raakt weer een seksshop kwijt 7 DE BRUIJCKERE GEERTS GRAFONDERHOUD/ Je dierenarts praktijk verkopen en graven gaan onderhouden. Geert de Bruijckere (62) uit Breskens maakte de carrièreswitch. 'Af en toe denk ik: o ja, die ken ik!' De Bruijckere staat bij de ingang van de lom merrijke begraafplaats van Schoondijke. Hij heeft een gereed schapskist en tuinspullen bij zich. ,,Heb je die specht net zien vlie gen?", vraagt hij. ,,Dat vind ik het mooie van begraafplaatsen, niet al leen mensen vinden er rust, maar ook dieren, vooral vogels. Het komt misschien vreemd over, maar ik bezoek daarom graag begraafplaat sen, hier en in het buitenland." Verderop op de begraafplaats van Schoondijke houdt De Bruijckere halt. Hij heeft opdracht gekregen een grafmonument met het groen eromheen weer netjes te maken. ,,De kinderen van de mensen die hier begraven liggen, wonen in de Randstad. Zij komen niet meer zo vaak in Zeeuws-Vlaanderen. Van daar dat zij mij hebben gevraagd het onderhoud van het graf van hun ouders op me te nemen." Het doet De Bruijckere goed dat hij dit werk kan doen. ,,Ik onder houd zelf al jaren op de begraaf plaats van Oostburg de graven van mijn ouders en broer. Als nabe- staande ben je dat ook verplicht, om graven ordentelijk bij te hou den, maar niet iedereen kan dat. Ik doe het juist met plezier, en nu dan ook voor anderen." De Bruijckere heeft zijn dieren artspraktijk per 1 juli verkocht. Hij heeft vervolgens de tijd genomen om, wat hij noemt, 'mijn oudedag- bezigheid' goed op poten te zetten. „Consciëntieus en vertrouwd is al tijd mijn motto bij de behandeling van dieren geweest. Zo wil ik dit werk ook doen." Als 'Geerts Grafonderhoud' heeft hij zijn nieuwe eenmansbedrijf in geschreven bij de Kamer van Koop handel, als eerste formele stap. ,,En ik heb een kleine voorstudie ge daan naar hoe je grafmonumenten goed kunt onderhouden. Het maakt uit of een grafmonument gemaakt is van marmer, graniet, beton of kalkzandsteen. Je kunt niet alle schoonmaakmiddelen ge- Dat vind ik het mooie van begraafplaatsen, niet alleen mensen vinden er rust, maar ook dieren bruiken. Dan richt je schade aan." Sinds begin deze maand is De Bruijckere echt aan de slag. Zo'n twintig klanten heeft hij inmid dels. Eén schoonmaakbeurt kost 89 euro, twee keer op een jaar 109 euro en vier keer 129 euro, exclusief kilo metervergoeding en middelen. ,,Ik vraag van tevoren altijd of mensen gerechtigd zijn. Het contact ver loopt meestal per email. We be spreken ook wat er moet gebeuren. Sommigen geven me de vrije hand. Als ik de opdracht krijg, maak ik voor- en achteraf foto's. Die stuur ik op als bewijs." De Bruijckere geniet ervan als een graf er weer mooi bij ligt. Hij doet dit werk overigens doelbe wust alleen in West-Zeeuws- Vlaanderen. ,,Ik ben hier geboren. Ik sta hier met mijn poten in de klei. Als ik over een Frans kerkhof loop, ken ik niemand. Hier wel. Ik kom allemaal bekende namen te gen. Dan krijg ik af en toe een aha- erlebnis: da's waar ook, die ken ik! Ik heb een passie voor geschiede nis, zeker voor die van West- Zeeuws-Vlaanderen. Een begraaf plaats is één al geschiedenis. Die moet je koesteren." HULST De binnenstad van Hulst telt een seksshop minder. De winkel met koppelcinema van Beate Uhse in de Gentse straat is gesloten. Reden: de co ronacrisis en minder bezoekers. Door de coronamaatregelen liep de shop bezoekers en daar mee omzet mis. Bovendien liep het huurcontract van de winkel af. ,,De binnenstad van Hulst lijkt ook steeds minder publiek te trekken. Alles bij elkaar opge teld was het een te groot risico om door te gaan met de shop", zegt Erwin Cok, directeur van de overkoepelende firma Sande- reijn. Shop in Sluis De shop van Beate Uhse in de Kapellestraat in Sluis is en blijft wel gewoon open. Cok: ,,Sluis is beter in staat om haar bezoekers aantallen vast te houden." De klassieke winkelomzet van de shops verplaatst zich ook steeds meer naar online. Cok: ,,Corona en het effect van de maatregelen versnellen dit proces enorm. Met als risico sneller leegstand in winkelgebieden." Cok is ook eigenaar van eroti- camerk Christine le Duc. ,,Hier hebben we al geanticipeerd op de toekomst door winkels te houden in de grotere steden en de kleinere provinciesteden af te stoten. We werken aan het opti maliseren van de wisselwerking tussen online en de winkels. Deze strategie werkt prima voor ons, want ondanks sluiting van een aantal filialen, zien we een flinke stijging van de totale om zet. Vier seksshops Met de sluiting van de Beate Uhse-shop in Hulst telt de bin nenstad nu nog vier seksshops. In 2008 waren dat er nog zeven en dat vond het gemeentebe stuur nogal veel. Er is toen beslo ten dat het aantal shops terug moest naar maximaal vijf. Twee sloten al eerder. Medewerkers van de afdeling groen waren als eersten aan zet. Met FNV- bestuurder Joost Kaper overhandig den zij 130 handtekeningen. Zij ei sen onder meer dat ze verlofuren terugkrijgen die volgens hen de laatste drie jaar onterecht zijn inge houden. Ze willen ze ook meer zeg genschap over hun roosters. De druppel die voor de actievoer ders de emmer heeft doen overlo pen, is het 'plotsklaps' instellen van een tropenrooster afgelopen zomer. Ze kregen dat een dag van tevoren mondeling te horen of er hing De SP wil graag een onafhankelijk onderzoek instellen bij Dethon slechts een briefje op met de mede deling, stelden ze. Kaper gaf ook een oplossing aan: ,,Betrek de men sen beter bij de beslissingen over hun werk." Een uur na de FNV-actie bij Det- hon in Terneuzen volgde de tweede, van de SP waarvoor Ka merlid Jasper van Dijk speciaal was afgereisd. Hij overhandigde direc teur Van den Berghen een 19 pagi na's tellend zwartboek, gebaseerd op 25 klachten die de SP de afgelo pen tijd binnenkreeg via een speci aal meldpunt. Ze gaan vooral over hoge werkdruk en een gebrek aan respect. Onderzoek Om de lucht te klaren wil de SP een onafhankelijk onderzoek bij Det- hon dat ruim achthonderd mede werkers telt. Van den Berghen kon dit niet toezeggen. ,,Dat is aan het algemeen bestuur van Dethon", zei hij. Vertegenwoordigers van de ge meenten Terneuzen, Hulst en Sluis zitten daarin. vrijdag 30 oktober 2020 Oud-dierenarts zorgt dat graven er mooi bij liggen Harmen van der Werf Schoondijke - Geert de Bruijckere Kijk op de site bij /video Twee acties op één middag kreeg directeur Edwin van den Berghen van sociaal werkbedrijf Dethon in Terneuzen gisteren voor zijn kiezen, één van vak bond FNV en één van de SP. Hij reageerde opvallend kalm. ,,We nemen alle signalen serieus en gaan ermee aan de slag." Harmen van der Werf Terneuzen SP-Kamerlid Jasper van Dijk overhandigt het zwartboek met een elleboogje aan Dethon-directeur Edwin van den Berghen. foto anne hana Geert de Bruijckere verzorgt op verzoek van nabestaanden het onderhoud van graven, zoals hier in Schoondijke. foto anne hana

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 54