II Horecarave uitgesteld fl 4 Coronavirus zet streep door strao in Renesse 7 PODCAST VERZWEGEN GESCHIEDENIS Dat ze roots op Schouwen- Duiveland heeft, weet televisiemaker Lisa Bom al haar leven lang. Maar dat er sprake is van een verzwegen familiedrama ontdekte ze pas onlangs. Ze maakte er de podcast Verdronken Verdriet over. Hans de Jong brengt fractie SP weer op sterkte Als camjo (camerajour nalist) van BNNVARA trok Lisa Bom (31) maanden lang door Renesse voor het tv-programma Typisch Renesse. Sprak onder meer met horecaondernemer Jimmy Ver boom, garagehouder Wahe én wijkagent Douwe de Vries en zijn dochter Femke. Douwes vrouw Joyce Slager bleek familie te zijn van de in Almere wonende Lisa. Hun ontmoeting was het begin van een zoektocht naar het verhaal van haar familie. Met de Waters noodramp als rode draad. ,,Daarin gaan Joyce en ik samen terug. Maar we wisten geen van beiden iets over de ramp te vertellen. Niets. Nul komma nul. Het enige dat ik wist was dat mijn overoma op een vlot heeft rondgedreven. En Joyce wist wel iets, maar dat bleek later een half verhaal." Zoals Lisa's va der Jan het in de eerste aflevering zegt: ,,De Ramp was geen gesprek als we op zondagochtend bij oma op de koffie zaten." Ook de moe der van Joyce zweeg, op één mo mentje na, haar hele leven lang. Lisa en Joyce zijn achterachter nichten van elkaar. De oma van Joyce is de zus van de overoma van Lisa. Joyce haar oma is tijdens de Ramp verdronken, net als haar zoontje Leo. Gaandeweg de pod- castserie, die uit vier afleveringen bestaat, wordt het verhaal van hun familie ontrafeld. Stuiten de twee onder meer op de baby die tijdens de rampnacht wordt geboren op een vlot en daar van de kou over lijdt. En horen ze zelfs dat er nóg een broer was, die die nacht met zijn hele gezin is verdronken. Ongelooflijk, dat zwijgen. Zeker voor wie in deze tijd leeft, waarin alles op Twitter wordt gegooid Intrieste verhalen waar nooit over is gesproken. ,,Hoe kan in zo'n best wel close familie over de belangrijkste dingen in het leven gezwegen worden? Ongelooflijk vind ik dat. Zeker voor wie in deze tijd leeft, waarin alles op Twitter wordt gegooid." Toch gaat de podcastmaakster, gaandeweg haar zoektocht, zelfs dat begrijpen. ,,Ik ben door mijn werk altijd iedereen ongegeneerd vragen aan het stellen. Dat heb ik de eerste weken ook gewoon ge daan. Maar langzamerhand kwam ik erachter wat die pijn betekent. Dat je iets mee kunt maken waar je nooit in je leven meer aan wilt denken. Zoals dat verhaal van dat baby'tje op dat vlot. Als moeder van een kind van 1,5 en nog eentje op komst is dat zó verschrikkelijk pijnlijk om te horen. Ik heb ook nog nooit zoveel mannen in tra- nen aan de telefoon gehad. Dat had ik nooit verwacht." Het is haar oma, Krina Bom-van der Have (89) uit Nieuwerkerk, die met haar scherpe geheugen Lisa helpt het verhaal beetje bij beetje te ontrafe len. ,,Het is een onderzoek naar mijn familiegeschiedenis, die te gelijkertijd symbool staat voor hoe Zeeuwen hiermee omgaan." 'Verdronken Verdriet' is vanaf maandag te beluisteren via pod- castapps, onder de naam Ty pisch. Of via de website: npora- dio1.nl/podcasts. De volgende afleveringen zijn te horen op 9, 16 en 19 november. Typisch Re- nesse is vanaf maandag te zien. Jim Stremme is teleurgesteld, maar vastbesloten om alsnog een fiets- rave te houden. Bij zo'n rave wordt in optocht gefietst mét dj. In ver schillende steden is dat al gedaan om het clubcircuit te steunen. Dat ligt al sinds het begin van de coro nacrisis volledig plat. Dat de fietsrave nu niet wordt toegestaan door de gemeente Schouwen-Duiveland komt omdat evenementen nu verboden zijn. Stremme besloot de fietsrave daarom als demonstratie aan te merken. ,,Het recht op demonstra- Bij doorgaan krijgt organisatie een dwangsom van 10.000euro tie is er'', laat een woordvoerder van de gemeente desgevraagd weten. ,,Maar in de APV is wel vastgelegd dat zo'n demonstratie 72 uur van te voren schriftelijk bij de gemeente moet zijn gemeld." ZIERIKZEE De SP-fractie in de ge meenteraad is weer op volle sterkte. Hans de Jong uit Zierikzee werd gisteren beëdigd als raadslid. Hij neemt daarmee de plaats in van Anita de Vos, die naar Denemar ken is geëmi greerd. Reint Laan heeft het fractie voorzitter schap overge nomen. De in 1956 geboren De Jong is beroepsmilitair geweest, heeft we reldwijd in de industrie gewerkt en is ook lange tijd actief geweest als ondernemer. Normaal starten in oktober de voorbereidingen voor deze Schouwen-Duivelandse voorjaar straditie. Renesse bijt altijd het spits af. Daarna wordt de strao ge reden in nog vijf andere dorpen. Tijdens dit evenement worden de benen van paarden gewassen in het zeewater, om het vuil van een winter op stal af te spoelen. Het zou gaan om een eeuwenoude traditie. Sinds 2018 staat het 'stra- orieen' zelfs op de lijst van imma terieel cultureel erfgoed van de UNESCO. Het is zeldzaam dat de traditie niet doorgaat. In 2012 werd die in Renesse eerder al een keer afgelast vanwege de kou en gladde wegen. Nu is het de onzekerheid over co rona die het onmogelijk maakt plannen te maken. Met zo'n 100 paarden, dito aantal ruiters en heel veel enthousiast publiek is het onmogelijk 1,5 meter afstand te garanderen. De strao's trekken altijd veel bekijks. Weer of geen weer, voor veel mensen is het eve nement het begin van het voor jaar. vrijdag 30 oktober 2020 'Ramp was geen gesprek bij de koffie' Esme Soesman Nieuwerkerk Lisa Bom (rechts) met haar vader Jan Bom (ook journalist en opgegroeid in Nieuwerkerk) en oma Krina pertsedijk in Nieuwerkerk. Een plek die terugkomt in het familieverhaal van Lisa. foto katja van noort -Lisa Bom Bom-van der Have op de Ram- De fietsrave die vanavond op Schouwen-Duiveland gehouden zou worden, gaat niet door. Wordt het evenement, bedoeld om de horeca te steunen, wel doorgezet dan krijgt de organi satie van de gemeente een dwangsom van 10.000 euro op gelegd. Esme Soesman Zierikzee 1 De strao van Renesse gaat in 2021 niet door. De straocom- missie heeft daar met pijn in het hart toe besloten. Esme Soesman Renesse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 50