4 FRANKRIJKAANSLAGEN De Fransen houden hun adem in. Moslimextremisten lijken het dezer dagen gemunt te hebben op Frankrijk. In een kerk in Nice werden gisteren drie mensen vermoord. Dader was asiel geweigerd Eind september werd een aanslag gepleegd bij het oude kantoor van het satirische tijdschrift Charlie Hebdo in Parijs. Twee mensen raak ten zwaar gewond. Half oktober werd een geschiedenisleraar ont hoofd, ten noordwesten van Parijs, door een moslimextremist. En gisteren was het opnieuw raak. Een man ging met een mes de basiliek in het Zuid-Franse Nice binnen en viel kerkbezoekers aan. Drie mensen werden gedood, een man en twee vrouwen. De dader werd neergeschoten door de politie en riep daarna bij herhaling 'Alla- hoe akbar' (God is groot). Van zeker één slachtoffer in de basiliek, een 70-jarige vrouw, werd de keel door gesneden. In alle drie de gevallen hadden de daders het gemunt op een symbo lisch doelwit. Charlie Hebdo publi ceerde kortgeleden opnieuw car toons met Mohammed. De gedode leraar gaf les over vrijheid van me ningsuiting en liet de leerlingen ook zulke spotprenten zien. En de basiliek was een 'thuis' voor katho lieken in Nice. ,,Dit is een laffe en barbaarse daad'', zei premier Jean Castex in het Franse parlement over de dood van de drie kerkbezoekers. Hij be loofde 'een harde aanpak'. Islamofascisme De burgemeester van Nice, Chris tian Estrosi, zei dat het tijd is 'om het islamofascisme voor eens en al tijd het zwijgen op te leggen'. Een voorzitter van een prominente po- litievakbond pleitte ook voor har der optreden. ,,We zijn in oorlog. Het is tijd dat we dat onder ogen zien.'' President Macron bezocht gister middag Nice en de basiliek. Hij be tuigde zijn steun aan de katholieke gemeenschap en beloofde, net als zijn premier, hard op te zullen tre den tegen terroristen. „Frankrijk als geheel wordt aangevallen", zei hij. Het aantal militairen op straat, in verband met de terreurdreiging, wordt uitgebreid van drieduizend naar zevenduizend. Katholieke kerken in het hele land luidden gisteren om 15.00 uur hun klokken. In de beroemde Saint-Sulpice kerk in Parijs werd een mis opgedragen aan de slacht- offers van Nice. Terwijl politici van links tot rechts hun afschuw uitten over de aanslag in Nice, waren el ders ook andere Fransen gisteren het doelwit. In Avignon werd een man door de politie doodgeschoten die ook met een mes mensen te lijf wilde gaan. Ook deze man riep 'Al- lahoe akbar'. Over zijn identiteit bestaat onduidelijkheid. In Sartrou- ville, een voorstad van Parijs, werd een man opgepakt die volgens zijn vader ook 'iets als in Nice' wilde gaan doen. Bij het Franse consulaat in Saoedi-Arabië viel een man met steekwapen een bewaker aan en verwondde hem. In Lyon werd een Afghaan opgepakt die, deels in mi litaire kleding, op straat liep met een 30 centimeter lang mes. Ongerustheid Onder de Fransen lijkt de ongerust heid toe te nemen over de serie in cidenten en aanslagen. Volgens me dia zou terreurbeweging al- Qaeda aanhangers onlangs hebben opge roepen om Franse doelen te treffen. Aanleiding was de verschijning van het Charlie Hebdo-nummer met de spotprenten. 1 TUNESIËR Meerdere incidenten gisteren vrijdag 30 oktober 2020 GO De Franse president Ma cron bezoekt Nice na de aanslag in een basiliek. FOTO REUTERS Een familie lid van een van de slachtof fers grijpt ont hutst naar haar hoofd. FOTO AFP Franse regering belooft harde aanpak extremisten Frank Renout Nice Agenten bij de Notre- Dame in Nice, waar gister ochtend drie katholieken werden ver moord. foto afp NICE De dader van de aanslag in Nice kwam volgens de Italiaanse krant Cor- riere della Sera drie weken geleden via Lampedusa Europa binnen. Toen de 21- jarige Tunesiër Aouissaoui Bahrain gisterochtend door de Franse politie werd gearresteerd is hij geïdentificeerd aan de hand van een formulier van het Ita liaanse Rode Kruis. Bahrain kwam begin oktober met een boot aan op Lampe- dusa. Nadat hem asiel werd gewei gerd is hij overge bracht naar een uit- zetcentrum in Bari, in de hak van de laars. De Italiaanse en Franse politie on derzoeken nu hoe hij in Nice terecht is ge komen en of hij voor zijn reis naar Europa al geradicaliseerd was of dat de afge lopen drie weken gebeurd is. Notre -Dame de l'Assomption Oude st< Avignon Aanslag 2016: 86 doden (vrachtwagen reed in op menigtet

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 4