K meer een avondmens Keeper van Kruiningen scoorde in 1984 al met een kopbal in de slotfase Kruimngen k0pt" csv m doelmanj tegen SbV ZEELAND 15 1 spelletje sneller zien en sneller handelen. Dat maakt het vooral voor jezelf een stuk makkelijker. Daar heb ik nu profijt van.'' Hij heeft dan ook geen spijt van zijn beslissing en spreekt van een goed 'leerjaar'. Toch was het afgelo pen seizoen even wennen toen hij het rode tricot van Yerseke weer om zijn schouders droeg. „Weinig wedstrijdritme, maar vooral het weer voor honderd procent spelen in een eerste elftal. Dat is een heel andere beleving dan wanneer je op een bijveldje speelt of continu bui ten de basiself valt. Vooral in je hoofd.'' Hij deed dan ook niet alleen erva ring op binnen het veld. ,,Dat had ik nog nooit meegemaakt. Ik speelde eigenlijk altijd, maar nu dacht ik bij mezelf: jeetje, dit is wel echt klote. Daarvoor ben ik een te groot lief hebber van het spelletje.'' Het ple zier vond hij in vissersdorp Yerseke weer helemaal terug. Zijn 'mindset' is daardoor ook wat anders gewor den. „Gewoon lekker een balletje Je weet niet wat er gaat gebeuren. Het is lastig om dat goede gevoel nu vast te houden trappen. Bij Kloetinge kreeg je, ze ker als invaller, weinig tijd om jezelf te bewijzen. Dan móet je en ligt er druk op, dat werkt bij mij averechts heb ik gemerkt.'' De lat ligt hoog De teller blijft voor nu en hoogst waarschijnlijk de komende maan den voorlopig dus steken op zes treffers in de tweede klasse. Maar als er straks weer gevoetbald mag worden, moeten er daar een hoop aan worden toegevoegd. ,,Het doel is om er twintig te maken. De lat ligt hoog, maar dat heb ik nodig.'' Waar legt hij die lat voor het ni veau dat hij wil bereiken? ,,Daar denk ik eigenlijk niet over na. Ik ben niet iemand die een paar jaar vooruit denkt, ik zie wat er op mijn pad komt. Ik houd er niet van om dat uit te spreken. Ik kan ook zo maar nog tien jaar hier spelen. Wie weet liggen de gloriejaren voor ons, haha.'' Voordat hij die stap omhoog mo gelijk opnieuw maakt, wil hij dode lijker worden voor de goal, maar vooral ieder duel 90 minuten lang aanwezig zijn. Aan zijn fanatisme zal het niet liggen, getuigt het ver haal achter zijn overstap tien jaar geleden. ,,Ik speelde bij Krabben- dijke in de E2, als eerstejaars, en mocht niet naar de Ei. Maar ik was zo fanatiek, wilde alles winnen. Bij Yerseke kon het wel en mocht ik meteen meedoen met de D1. Dat was wat ik zocht. We verloren altijd met 8-0 van ze, dus ik wist dat ze goed waren. Dat is achteraf best een goede keuze geweest wederom een tijdje stil. Opnieuw tuurt de Walchenaar voor zich uit, zoekend naar het juiste antwoord. Dan doorbreekt hij de stilte. „Rus tig aan doen'', zegt hij. Niet over al zijn antwoorden hoeft de speler van ereklasser Oe- moemenoe zo lang na te denken. De keuze tussen Netflix en Spotify is bijvoorbeeld snel gemaakt. De Lange lijkt meer een liefhebber van muziek dan van films, want hij antwoordt resoluut: Spotify! Ook de keuze tussen de ochtend en de avond is niet moeilijk. ,,Avond'', re ageert hij meteen. En of hij wel eens vals heeft ge- speeld? ,,Ja. Zeker!'', zegt De Lange meteen, gevolgd door een luide lach. Hij geeft er een voorbeeld uit Ik huilde voor het laatst bij de geboorte van mijn dochter, twaalf weken terug de praktijk bij. ,,Als iemand bijvoor beeld probeert weg te rollen en je hem dan een beetje tegenhoudt. Dan kan die speler dus net niet wegrollen, waardoor je dan een pe nalty mee krijgt. Zo iets.'' De Lange stelt zich ook kwets baar op, als hem bijvoorbeeld ge vraagd wordt wanneer hij voor de laatste keer gehuild heeft. ,,Twaalf weken geleden'', weet hij nog pre cies. ,,Bij de geboorte van mijn dochter.'' Ook al is het al 36 jaar geleden, Krombeen weet nog als de dag van gisteren dat hij scoorde. ,,Het was slecht weer", trapt hij af. „We speelden niet goed en kwamen l!^V,ïSW«"-aM,man de bal wilde er niet in. De wed strijd kabbelde verder en het bleef maar 1-0.'' Tijd om de climax voor te bereiden. ,,In de laatste minuut kregen we een corner.'' Ploeggenoot Adriaan Nieuwen- huijse, die later als speler met Oostkapelle en Hoek in de lande lijke top speelde en nu nog altijd trainer is (bij tweedeklasser De Meeuwen uit Zoutelande), kreeg de ingeving. ,,Hij riep 'Kom op, Huib, naar voren'. We speelden al jarenlang met elkaar samen - het hele team trouwens - en we ken den elkaar van haver tot gort. Op de training had ik al wel eens laten zien dat ik wel aardig kon koppen. Daarom riep hij me. Volgens mij hadden we het tot dat moment nog niet eerder in een wedstrijd gedaan.'' ,,We gingen bij de penaltystip staan. Adriaan zei dat ik achter hem moest blijven staan. Toen de corner werd genomen, stormde hij naar voren en nam de massa verdedigers van SSV'65 mee. Ik kwam helemaal vrij en knikte de bal binnen. Ik rende als een gek naar de zijlijn met iedereen achter me aan. Op de zijlijn kregen ze me te pakken. Sensatie natuurlijk.'' Strafschoppen Scorende keepers zijn niet uniek in het Zeeuwse voetbal. De afge lopen decennia zijn er bijna 200 doelpunten gemaakt door keepers in competitie- en bekerwedstrij den. Het overgrote deel daarvan kwam uit strafschoppen. J elle van Damme van Hulsterloo benutte er maar liefst 35 tussen 2008 en 2017. Hij wordt op ruime afstand gevolgd door Jelle Bonte (Koe wacht) en Wilfred Vreke (Jong Ambon) met elk 14 goals en Ron Tempe laars (Luc- tor'88) WC1 met 13 goals. Een aanzienlijk kleiner deel werd gemaakt met een verre uit trap en een nóg kleiner deel uit open veldspel, zoals Huib Kromb- een dat in 1984 deed. Vorig jaar kreeg de Kruiningse goal een op volger in Biervliet. In mei be hoedde Niels von Hout zijn ploeg met eveneens een rake kopbal voor directe degradatie. Ook dat doelpunt kwam uit een corner. Het was de winnende 2-1 tegen Hulsterloo. ,,Geweldig om zo een wedstrijd te beslissen'', zei hij na afloop. Krombeen snapt de doelman van zondag-vierdeklasser Bier vliet helemaal. ,,We hebben het daarna nog wel vaker geprobeerd, maar het is eer lijk gezegd nooit meer gelukt.'' Het maakt de herinnering alleen maar zoeter. vrijdag 30 oktober 2020 GO lÉtlMMfflIfmilf ii'i r - Guus de Leeuw - Peter de Lange Peter de Lange kreeg nog veel meer vragen en keuzes voorge legd. 25 in totaal. Benieuwd naar zijn antwoorden? De aflevering van '25 vragen aan...' met de rug byer van Oemoemenoe is te bekij ken op pzc.nl/sport. Elke keer als Huib Krombeen uit Kruiningen een keeper ziet scoren, gaat hij in gedachten terug in de tijd. Terug naar no vember 1984. Toen kopte hij zijn club Kruiningen in de laat ste seconden van de wedstrijd tegen SSV'65 naar een 1-1-ge- lijkspel. Woensdagavond moest hij daar ook weer aan denken, toen doelman Luuk Koopmans in de slotfase ADO Den Haag naar een 1-1-gelijk- spel kopte tegen Sparta. Rudy Boogert Kruiningen petitie. *'di'ts?eplaats 'O M mee op O' eerste p vcr. SKNWK1. omdat pyntenverde- def "wam dan P v|a c„ Loe" Schipper "ams'e' <1,. riante 3-0 J,. hand »«i er icek nos mets aan u achter. Martin van der De senSa stand verkleinde to kwartier Kruiningen-keeper Huib Krombeen (wit shirt), met links voor hem aanvoerder Adriaan Nieuwenhuijse. foto gertjan poleij

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 43