WIM HOFMAN Uit de Zeeuwse Almanak, november 2020 9 November slachtmaand November is de maand van wind en regen, van vallende en wegwaaiende boomblade ren en bladblazers. Winterjassen en das sen komen tevoorschijn. Het is ook slacht maand. Dat betekent: messen slijpen. Niet alleen ons vette varken, ook andere dieren dieren moeten eraan geloven, de velden zijn leeg en daarom is november ook jachtmaand. Werkzaamheden in de tuin Bloemen en planten die in de winter in de tuin moeten blijven, behoren met blade ren bedekt te worden. Dahlia's worden op gegraven, daarna in oude PZC's gewikkeld en op een droge en koele plaats bewaard. Selderieknollen bij de winterwortelen in de kelder leggen. Bladcompost maken. Slo ten en goten schoonmaken. Werktuigen repareren. Laarzen klaarzetten. Zwarte Piet verdwijnt naar Spanje. Op het kerkhof 1 en 2 november zijn de dagen waarop aan de doden wordt gedacht. Graven worden bezocht en schoongeveegd. As wordt ge strooid. Gepaste afstand wordt bewaard. Er wordt ook wel aan rouwverwerking ge daan door degenen die niet of nauwelijks om hun dierbaren wensen te rouwen. Lie velingsmuziek wordt gedraaid. In de keuken De keuken kan men, zoals uit onder staande blijkt, het beste rood schilderen. Met het oog op de komende feestdagen is het wenselijk dat in elke keuken een goed gevuld EHBO-trommeltje aanwezig is en dat degenen die doorgaans in de keuken staan in staat zijn eerste hulp te verlenen en daarom een rood schort dragen. Aan elke snij-, scheur- of steekwond moet de nodige aandacht besteed worden, daar ook schijnbaar onbetekenende keu- kenwonden aanleiding kunnen geven tot de meest akelige en onvoorstelbare ontste kingen. Bij diepe wonden en vooral bij slagader lijke bloedingen (het bloed spuit daarbij met krachtige stoten uit de wond) dient geneeskundige hulp gezocht te worden (huisartsen zijn in Zeeland dungezaaid en doen meestal verrichtingen per post). Men moet in de tussentijd het getroffen li chaamsdeel boven de wond, tussen wond en hart krachtig afbinden om bloedverlies te voorkomen. Kleine wonden moet men even laten bloeden en niet met water afwassen. Bij eenvoudige verbrandingen, waarbij de huid rood wordt kan men misschien de plek onder koud water houden. Als er blaren ontstaan mag men deze niet door prikken. Mocht het gebeuren dat iemands kleren in brand vliegen, bij voor beeld tijdens het flamberen, dan dient men de getroffene op de grond te duwen en de vlammen te doven met een doek, winterjas, deken of vloerkleed. Men moet zo in ieder geval voorkomen dat het slachtoffer wegrent. Waarmee weer eens bewezen wordt dat een open keuken na delen heeft. Horoscoop Over degenen die onder de sterrenbeel den Schorpioen of Boogschutter zijn ge boren en die waarde hechten aan een horoscoop, valt weinig goeds te vertellen Schorpioenen zijn soms zo stiekem dat ze zelf niet eens merken wat ze uitrich ten. 30 november volle maan. Bloed- maan. Spreuk van de maand In de hemel gelooft men niet. BRIEVEN U kunt uw brief (maximaal 150 woorden) richten aan: lezersredacteur@pzc.nl of per post aan Lezersredacteur PZC Edisonweg 37e 4382 NV Vlissingen 08801-30210 Noordstraat De afgelopen jaren is via bestem mingsplannen door het gemeen tebestuur van Terneuzen steun verleend aan de bouw van twee nieuwe winkelcentra: Schutters hof en recent het Kennedy-cen trum. Ook winkels uit de Noord straat zijn meeverhuisd, waaron der publiekstrekkers. De Noord straat was altijd het hart van het stadscentrum (20 oktober). Iedereen ziet nu met lede ogen aan dat de Noordstraat voor een groot deel leegstaat en verpau pert. B en W zeggen hierover erg 'bezorgd' te zijn en willen een 'halvering van het aantal winkel panden' aldaar. De twee nieuwe centra lijken duidelijk aan de leegstand te heb ben bijgedragen. Alle steden heb ben last van leegstand door inter netaankopen, maar in Terneuzen is de situatie aanzienlijk erger. Terneuzen staat zelfs in de recent verschenen landelijke Elsevier- top-10 van steden met de grootste winkelsluiting. Het is dan ook wel erg hypocriet wanneer het college zegt erg be- zorgd te zijn over de grote leeg stand, terwijl ze die zelf (mede) heeft aangericht. M. Wolfert, Terneuzen Zeemanshuis Graag wil ik als voorzitter van het zeemanshuis in Vlissingen reage ren op het artikel van zaterdag 24 oktober. Helaas is het zeemans huis weer gedeeltelijk gesloten vanwege de aangescherpte maat regelen. Ons winkeltje is open en er is altijd, tijdens openingstij den, een chauffeur aanwezig om zeevarenden van hun schip op te halen. Maar volgens mij zitten de schepen ook weer op slot en mo gen de zeevarenden niet van boord. In het zeemanshuis is alles coro- naproof gemaakt en toch mogen de meesten niet van hun schip af. En hier hebben we het alleen nog maar over Vlissingen. Dit is een wereldwijd probleem. Niet van boord mogen, niet weten wan neer je afgelost wordt. Ook wij als bestuur vragen regelmatig om aandacht voor deze situatie. Marianne Kloosterboer, Vlissingen Nollebos De gemeente Vlissingen wil de bouw van hotels en verblijfsac- commodaties in het Nollebos toe staan (23 oktober). Ze houdt daar bij geen rekening met de meer derheid die hier tegen is. Nu staat de gemeente daarom bekend. Als ze nu eerst eens de prioriteit legt bij die smet op de boulevard, het voormalige hotel Brittannia, dan zijn die hotelkamers in het Nollebos helemaal niet nodig. F. Koopmans, Vlissingen Anticonceptie Wanneer komt een vrouw in aan merking voor verplichte anticon ceptie? ,,De Groot noemt als naar praktijkvoorbeeld dat een prosti tuee met een psychiatrische stoornis een baby wil, omdat haar klanten meer betalen voor een zwangere vrouw (27 oktober).'' Het heeft even geduurd voordat de vermoedelijke betekenis van dit citaat tot mij doordrong. De voornaam van De Groot is Cees, dus met 'naar' wordt niet bedoeld 'haar', maar 'naar' in de zin van: niet leuk. Maar afgezien daarvan, is het misschien een idee om niet al leen de vrouw die haar dikke buik als verdienmodel aanbiedt, maar ook de betreffende klant een klein, maar effectief prikje toe te dienen? Jacques Derksen, Kapelle Coronavirus (43) Vanaf moment nul van het coro natijdperk heb ik me verbaasd over het feit, dat het Utrechtse Calamiteitenhospitaal - voor zo ver ik kon nagaan via pers en In ternet - geen grote aantallen Co- vidi9-patiënten heeft opgeno- men, in samenwerking met het UMCU en het Centraal Militair Hospitaal. Bij raadpleging van de website blijkt, dat dit noodziekenhuis al vijfentwintig jaar bestaat en be schikt over driehonderd bedden, twaalf ic-, vijftig medium care- bedden en vier isolatieboxen, the place to be voor coronapatiënten, lijkt mij. Een accommodatie die logistiek alles in huis heeft, en juist is op gezet als calamiteiten-opvang, zelfs uitgerust met een eigen ventilatiesysteem met speciale filters, en sinds haar bestaan slechts 43 keer actief geweest, met een totaal patiëntenaantal van 787. De wervende site profileert zich als opvang van onder meer pa tiënten met bijzondere infectie ziekten, maar mij is niet duide lijk of alle capaciteit ook daad werkelijk wordt benut. Monique Sturm, Waterlandkerkje Engelse ziekte (2) Onze moedertaal is aan het 'ver engelsen' (10 oktober). Spontaan kwam toen een anekdote bij mij naar boven. Toen na de oorlog het normale leven weer enigszins op gang kwam zei de melkboer te gen mijn moeder: ,,Je kunt wel zien dat het oorlog geweest is, er rijden zoveel busjes rond met ser viezen". Tjerk Westerterp, Middelburg vrijdag 30 oktober 2020 De wereld van Wim Hofman, schrijver/illustrator Igor, Dimitri, Denis, en Milan bij het zeemanshuis in Vlissingen, FOTO DIRK-JAN GJELTEMA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 37