Eis: drie jaar cel voor veroorzaker van dodelijk ongeluk bij Kats Celstraf voor aandeel in schietpartij Terneuzen 8 ZEELAND AFGELASTING HERDENKINGEN GERT-JAN DE ROOIJ DOET OPROEP Herdenk en wandel komend weekend langs een van de monumenten en sta even bij stil bij de bevrijding van een groot deel van Zeeland, 76 jaar geleden. Die oproep doet Gert- Jan de Rooij, vertegenwoordiger van The Royal British Legion, nu alles is afgelast. De jaarlijkse Mallardmars met wandelaars en oude legervoertuigen naar de Sloedam gaat niet door. Voor de publieke kransleggingen bij de monumenten op verschil lende plekken op Walcheren en Beveland geldt hetzelfde. Corona trekt een dikke streep door de jaar lijkse herdenking van de landing van de geallieerden op de Beve- landse en Walcherse kust en de daarop volgende bevrijding. Maar dat betekent niet dat de bevrijding dit jaar maar stilletjes voorbij moet gaan, vindt Gert-Jan de Rooij. ,,Doe de moeite om even naar een monument te gaan." De aanleiding van zijn oproep is de opmerking van de gemeente Vlissingen om vooral thuis te ge denken. Daar is De Rooij niet ge lukkig mee want dat gaat niet wer- ken, denkt hij. ,,In huis vergeet je dat. De monumenten zijn dé plek om even stil te staan bij de bevrij ding. Doe gewoon die moeite. Dat is een mooi gebaar. Je hoeft geen bossen bloemen of kransen mee te nemen. Je kan niks meenemen of een enkele bloem of tekening. Dat is ook goed. Iedereen kan gewoon op zijn eigen wijze herdenken. Denk aan je oma of denk aan de mannen die daar gevochten heb ben. Sta er letterlijk even bij stil." Hij denkt dat deze manier van her denken misschien nog wel in drukwekkender is dan een krans die door de gemeente wordt ge legd. ,,En zolang alles gespreid ge beurt en er geen ceremonie van gemaakt wordt, past het allemaal prima binnen de huidige beper kingen." Het symbool van herdenken De Rooij zal zelf ook zeker even stil staan bij de herdenking. En daarnaast gaat hij als vertegen woordiger van The Royal British Legion op 1 november kransen met poppy's leggen op de landings stranden op Walcheren. Dat doet Je hoeft geen bossen bloemen of kransen mee te nemen hij namens de Britse ambassade. Poppy's (klaprozen) zijn in Enge land hét nationale symbool van herdenken. Voor de slachtoffers van de Eerste en Tweede Wereld oorlog, maar ook voor de slachtof- fers die bij andere conflicten vie len. ,,Die papieren poppy's worden sinds 1922 in elkaar gezet door ge wonde, zieke en gehandicapte oud-militairen. Dat gebeurt in een fabriek in Richmond. Daar wor den ook de kransen gemaakt en soms een anker voor de marine." The Royal British Legion is een liefdadigheidsorganisatie in Enge land voor oud-militairen. Zij kun nen voor uiteenlopende vormen van hulp aankloppen bij deze or ganisatie. In Nederland geven ver tegenwoordigers van de organisa tie vorm aan de herdenkingen. Het ongeluk gebeurde op de Del taweg op 2 juni van dit jaar. Het ging psychisch niet goed met Z. Hij had gedoe met zijn relatie, frustraties en stress. Op 20 maart bij Kats ging het al mis. Hij reed met een noodvaart van 176 kilo meter per uur over de Deltaweg, haalde een auto in, sneed die en maakte schade. Vervolgens ging het gas erop met de politie in de achtervolging. Zijn rijbewijs werd ingevorderd. Z. trok zich daar niets van aan. Hij reed dagelijks in zijn busje en A.Z. uit Nieuwerkerk veroorzaakte bij Kats een ongeluk waarbij een Kloetinger (21) om het leven kwam werd in april opnieuw aangehou den voor rijden terwijl zijn rijbe wijs was ingetrokken. De tweede dag in juni ging het op de Delta weg, bij Kats, pas echt goed fout. Hij had gedronken, nog steeds geen rijbewijs, zwalkte over de weg, andere automobilisten moes ten uitwijken en eindigden in een greppel of op het fietspad. En toen reed Z. frontaal op een motorrijder die ter plaatse overleed. Tijdens de behandeling van zijn zaak kwam Z. niet veel verder dan: ,,Het had niet mogen gebeuren. Ik heb er een zooitje van gemaakt." De officier van justitie eiste ook nog een rijontzegging van 5,5 jaar. Uitspraak op 6 november De rechtbank is van oordeel dat Van de L. medeschuldig is aan een schietpartij op 12 januari in Terneu- zen. Hij zorgde voor de nodige in formatie voor een ripdeal van de Terneuzenaar De B. door ene H. Voor de zekerheid zou H. wapens meenemen. Als de ripdeal zou luk ken zou Van de L. een liter 'lean' - een drugsdrankje - krijgen. Doorzeefd met kogels Van de L. seinde echter ook het doelwit in en op het moment dat de ripdeal in Terneuzen zou worden gepleegd, werd de auto van H. met inzittenden opgewacht en door zeefd met kogels. Als door een won der vielen er geen doden. H. werd later gewond in Hoofdplaat aange troffen. In haar vonnis stelt de rechtbank dat Van de L. een essentiële rol heeft gespeeld waardoor hij als me depleger wordt aangemerkt. Er was drie jaar cel geëist, waar van acht maanden voorwaardelijk. vrijdag 30 oktober 2020 Doe de moeite, ga naar 'n monument Melita Lanting Middelburg -Gert-Jan de Rooij De 44-jarige A. Z. uit Nieuwer- kerk moet als het aan het Openbaar Ministerie ligt drie jaar de gevangenis in. Hij wordt verantwoordelijk gehouden voor het veroorzaken van een verkeersongeval bij Kats, waar bij een 21-jarige motorrijder uit Kloetinge om het leven kwam. Ad Roos Middelburg De 20-jarige J. van de L. uit Zie- rikzee moet twee jaar de gevan genis in. Voor zijn aandeel bij een schietpartij in Terneuzen kreeg hij door de rechtbank in Middelburg ook nog zes maan den voorwaardelijk opgelegd. Ad Roos Middelburg Gert-Jan de Rooij, vertegenwoordiger van The Royal Britisch Legion, legt de komende dagen bij verschillende monumenten een krans. FOTO BOAZ TIMMERMANS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 36