II Terrastaks waterschap doet pijn Op zoek naar meer sporen bij de Trekdijk 7 Wat een teleurstelling voor2200 kinderen van Walcherse basisscholen: het school schaatsen gaat dit jaar niet door. Spin in het web van Sint Laurens krijgt lintje IJSBAAN NOG GEEN VERGUNNING Door de corona maatregelen is er nog steeds geen vergun ning voor de ijsbaan op de Markt van Middelburg. Komt die er alsnog, dan blijft er hoe dan ook te weinig tijd over om alle basisscholen te ont vangen. Patrick Gabriëlse van Zeeland Houdt van Schaat sen heeft de scholen deze week het slechte nieuws gebracht. Ook de tweede aanvraag voor de ijsbaan - in zeer afgeslankte vorm - kon de gemeente namelijk niet toewijzen. ,,Misschien dat we rond de kerstvakan tie nog even open kunnen, maar dat zal zeker geen ze ven weken zijn. Dus schoolschaatsen is in ieder geval onmogelijk." De ijsbaan zou dit jaar voor het vijftiende jaar op de Markt staan. Het school- schaatsen is steeds belang rijker en populairder ge worden. Dit jaar zouden 2200 kinderen schaatsles krijgen. Ondanks het sport-karakter van de ijs- baan kreeg Gabriëlse 'nee' te horen op de eerste ver gunningaanvraag. ,,Dat had te maken met onze horeca- tent. Daarom hebben we die geschrapt en een nieuwe aanvraag inge diend. Maar ook die is afge wezen. We worden toch meer als een evenement gezien, en evenementen zijn verboden tot i januari." Die onzekerheid knaagt, al heeft Gabriëlse alle begrip voor de moeilijke situatie waarin de gemeente nu zit bij het toe- of afwijzen van vergunningen. De stilzwij gende verlenging van de coronamaatregelen door het kabinet maakt het extra ingewikkeld, zegt wethou der Johan Aalberts. ,,Eve- nementen mogen helemaal Misschien dat we rond de kerstvakantie nog even open kunnen, maar dat zal zeker geen zeven weken zijn niet, en sporten nu ook nog niet. Zodra dat weer is toe gestaan, kan de ijsbaan in principe ook open. Maar daar kunnen we niet op vooruitlopen." Het kan wel snel gaan, als het moet. Zodra de regels versoepeld worden, kan het college binnen een dag een besluit nemen, zegt Aal- berts. ,,En wij kunnen daarna binnen drie dagen beginnen met opbouwen", stelt Gabriëlse. Uitzondering Het plan is nu om de ijs baan vlak voor kerst te ope nen zodat mensen toch een paar weken voor, tijdens en na de vakantie kunnen schaatsen op de Markt. ,,En als dat lukt, kunnen we misschien voor het speciaal onderwijs nog een uitzon dering maken, zodat leer lingen van die scholen nog wel kunnen schaatsen", zegt Gabriëlse met een grote slag om de arm. Het jubileumjaar van de ijsbaan ziet er dus heel an- ders uit dan gehoopt. ,,We bestaan vijftien jaar en gaan eigenlijk terug naar het begin: een baan van 20 bij 25 meter zonder tent en horeca, met alleen een kas- sahok en een schaatster- ras." Dat terras zou in twee stukken verdeeld moeten worden: het ene voor de groep die aan het schaatsen is, het andere voor de groep die daarna aan de beurt is. ,,Want we willen eventueel met blokken van een uur gaan werken waarvoor mensen moeten reserve ren", kondigt Gabriëlse aan. ,,Zo kunnen we de stromen schaatsers goed scheiden. We kunnen ook maximaal veertig mensen op de baan toelaten." MIDDELBURG Harald Berg- mann mocht gisteravond een koninklijke onderscheiding uit reiken aan 'een collega'. De bur gemeester van Middelburg speldde een lintje op bij Anneke de Pagter-de Buck. De Pagter (71) is als voorzitter van de Dorpsvereniging Sint Laurens aanspreekpunt voor de gemeente Middelburg. Ze neemt deel aan het Wijkoverleg Middelburg en vertegenwoor digt het dorp ook in andere vrij- willigersorganen. Ze is hoofdre dacteur van de Dorpskrant Sint Laurens, (mede-)organisator van allerlei activiteiten in het dorp en vrijwilliger bij de Pro testantse Gemeente, waarvoor ze in het dagelijks bestuur zat, en waarvan ze de website beheert en de kinderdiensten op poten zet. Als vanzelfsprekend gevolg van al die functies vervult ze een centrale rol in het samenbren gen van verschillende kerken en verenigingen in de dorpsge meenschap. Die rol als spin in het dorpsweb maakt haar voor veel dorpsgenoten tot 'burge meester van Sint Laurens', had 'collega' Bergmann begrepen. Tot aan haar pensioen was An neke de Pagter medewerker van de mediatheek van CSW Van de Perre. Die functie bekleedt ze nog steeds een aantal uren per week, nu als vrijwilligster. Al die verdiensten maakten haar Lid in de Orde van Oranje-Nassau. Koninklijke Horeca Nederland Zeeland is ook in overleg met het waterschap over de precario- en huurheffing. De ondernemers en de brancheorganisatie vinden het onterecht dat het waterschap ook over de 2,5 maand dat de terrassen niet gebruikt mochten worden, de volledige rekening stuurt. Daar naast stuurde het waterschap een extra rekening voor het gebruik De gemeente schrapte de terrastaks voor de tijd van de sluiting van extra vierkante meters die no dig waren om aan de anderhalve meter afstandsregel te voldoen. ,,Dat is rechtsongelijkheid", zegt Pedro Ventevogel van restaurant Waterfront. ,,De andere horeca- ondernemers hebben met de ge meente te maken. De gemeente Vlissingen schrapte de precario voor de sluitingsperiode en rekent voor de rest van het jaar het halve tarief. Maar het waterschap wil er niet van weten." Het verzoek is inderdaad gewei gerd, beaamt dagelijks bestuurder van Scheldestromen Denis Steij- aart. Hij vindt de vergelijking met de gemeente Vlissingen niet op gaan. ,,Die heeft een eigen verant woordelijkheid. Het is een verve lende situatie, maar de onderne mers hebben in de goede zomer een stuk kunnen recupereren met wel dertig tot veertig procent ho gere omzetten, hebben we begre pen. Als ze eens een jaar heel goed draaien passen we de tarieven ook niet aan." Het was al zeer bijzonder wat ar cheologen maanden geleden von den net buiten Nieuw- en Sint Joosland. Volgende week gaan ze verder zoeken naar sporen van een middeleeuws mottekasteel tussen het dorp en de snelweg. Op de plek waar een bedrijven terrein moet komen, vlakbij de Trekdijk, lag eeuwen geleden een vliedberg met een voorterrein waarop een boerderij stond. Het mottekasteel op de vliedberg is in gestort en de stenen zijn in een gracht rond het terrein gevallen, vermoeden archeologen. Dat leiden ze af uit opgravingen die ze maan den geleden hebben gedaan.,,Deze vliedberg biedt meer mogelijkhe den om onze kennis over deze voor Zeeland karakteristieke bouwwer ken te vergroten", zei Bernard Meij- link van de Walcherse Archeologi sche Dienst eerder dit jaar. ,,Was er rumoer of heibel in de buurt, dan trokken de mensen zich terug op de motte. Maar van die voorhoven vin den we er maar weinig terug. We hopen daar hier iets van te vinden." Daarom luidde Meijlinks drin gende advies ook: doe meer onder zoek op deze plek. Maandag begint het vervolgonderzoek van ADC Ar- cheoprojecten en dat zal eind no vember klaar zijn. vrijdag 30 oktober 2020 Schoolschaatsen zit er niet in Maurits Sep Middelburg Scholieren krijgen al jaren schaatsles op de ijsbaan in Middelburg. Kinderen van praktijkschool kregen in 2012 zelfs les van een echte wereldkampioen: Barbara de Loor. foto ruben oreel -Patrick Gabriëlse Anneke de Pagter-de Buck kreeg de onderscheiding op gespeld door haar man Leen. Negen horecaondernemers aan de Vlissingse boulevards en twee strandpaviljoens hebben zich verenigd om van het Wa terschap Scheldestromen een tegemoetkoming voor de co rona-inperkingen gedaan te krijgen. Ze willen korting op de precario die ze het waterschap betalen voor hun terrassen, net als de gemeente die geeft. Het waterschap weigert dat tot nu toe. Claudia Sondervan Vlissingen Maurits Sep Nieuw en Sint Joosland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 35