II 'De Gruff alo' is er nu ook in het Zeêuws 4 Familiebedrijven doen het goed in Zeeland Dat staat in een rapport dat het Centraal Bureau voor de Statistiek op verzoek van het kabinet heeft opgesteld. Volgens het statistiekbu reau telde Nederland begin 2018 bijna 273.000 familiebedrijven, sa men goed voor ruim 400 miljard euro omzet per jaar. Zeeland be hoort tot de kopgroep. Vooral in de gemeenten Sluis, Reimerswaal en Veere is het aandeel familiebedrij ven hoog. Er is een wezenlijk verschil met een 'gewone' onderneming, zegt Jaap Witte van woninginrichter TMC Wonen, in 2018 gekozen tot Zeeuws familiebedrijf van het jaar. ,,De betrokkenheid met het bedrijf is veel directer en groter. Als het iets van jezelf is en je doet het als fami lie samen, dan draait het niet puur om winst en euro's. Het bedrijf op zichzelf is van veel groter belang." Liefde voor het vak Witte zit al 43 jaar in het bedrijf, dat zijn vader begon. Inmiddels is ook de volgende generatie aangetreden. ,,Ze zijn er zeker niet toe gedwon gen. Ze kunnen hun ei hierin kwijt en gaan er volledig voor. Ik free wheel nog een beetje, want de be trokkenheid blijft. Het bedenken van nieuwe dingen, zelf iets creë ren, dat vind ik nog steeds het mooiste om te doen." TMC heeft bijna 100 mensen in dienst. ,,We hebben er ooit 103 ge had. Dat was voor de vorige crisis, rond 2013. Die heeft ons best flink geraakt. Veel winkelinrichters zijn in die periode gestopt. Maar fami- de gevolgen minder gunstig kun nen zijn, als de economie inzakt. ,,Je kunt twee dingen doen: je remt en probeert op tijd stil te staan voor de sloot, of je geeft extra gas en pro beert eroverheen te komen. Ik kies zelf liever voor het laatste. Je moet, ook in een crisis, blijven investeren. Als je achterop raakt, is het later ex tra moeilijk om terug te komen." Iets behoudender ,,Ik denk dat een familiebedrijf in het algemeen iets behoudender is", zegt Pieter Wilhelm, de derde ge neratie die aan het roer staat van schildersbedrijf Wilhelm BV in Zaamslag. ,,Als zaken wat tegenval- Het bedenken van nieuwe dingen, dat vind ik nog steeds het mooiste om te doen len, hebben ze vaak meer reserves dan bedrijven die snel groeien. Een familiebedrijf is toch iets wat via vererving in je bezit komt. Dan ga je er ook op een wat andere manier mee om." ,,De band met je mensen is ook anders", zegt Wilhelm. ,,We heb ben mensen die al bij ons zitten sinds ze jong waren en die tot hun pensioen blijven. De loyaliteit is groot." De coronacrisis heeft onvermij delijk invloed op de onderneming. ,,Maar je moet niet alleen in het nu kijken, maar ook ervoor zorgen dat je voldoende voorbereid bent op de periode erna. Er zal misschien een verschuiving komen op de arbeids markt. Dat biedt ook weer kansen. Daarvoor moet je nu al je ogen open houden." liebedrijven zijn vaak toch iets cri- sisvaster. Uiteindelijk zijn we te ruggegaan naar 79 mensen, via na tuurlijk verloop. Dat is wel het na deel van een familiebedrijf: je hebt te maken met veel meer gevoelig heden. We zeggen niet: we snijden even twintig mensen weg." Een heel dikke plus De coronacrisis is vooralsnog juist gunstig geweest voor TMC. Mensen zijn veel meer aandacht gaan beste den aan hun huis. ,,We zitten dit jaar op een heel dikke plus zoals we die de laatste twintig jaar niet heb ben gedraaid", zegt Witte. Hij realiseert zich dat op termijn Het is ooit begonnen met een 1 aprilgrap. Dat leidde tot een Rotter damse versie van De Gruffalo, ge maakt door Dave von Raven. Dat sloeg zo aan, dat het boek nu ook is vertaald in het Amsterdams (door Huub van der Lubbe), Limburgs (Frans Pollux), Brabants (Guus Meeuwis), Twents (Her man Finkers), Utrechts (Her- man van Veen), Gro nings (Mariene Het is dus 'het Zeêuws van Katinka Polderman' geworden Bakker), Drents (Daniël Lohues), Haags (Sjaak Bral) en dus Zeeuws. ,,Ik zei meteen: hét Zeeuws gaat niet lukken, want dat bestaat niet. Dat verschilt per dorp", zegt Pol derman, die afkomstig is uit 's-Heer Abtskerke. ,,Het is dus 'het Zeêuws van Katinka Polderman' geworden. Nou spreek ik zelf nooit Zeeuws. Mijn vader alleen maar. Ik ben er dus wel stevig mee opgegroeid, maar ik heb het niet voor in mijn mond liggen. Daarom heb ik het boek vertaald en het aan mijn ou ders voorgelegd met de vraag: heb ik het allemaal goed gedaan? Daarna heeft ook een dialectdes- kundige ernaar gekeken." De g vervangen door een h? ,,Een van de dingen waar ik mee worstelde is dat je in het Zeeuws nooit een g zegt aan het begin van een woord. Het is dus eigenlijk 'Hruffelo'. Maar als je de g overal gaat vervangen door een h, wordt het een totaal onleesbaar boek. Daarom hebben we de g laten staan. Dat vind ik ook zo leuk aan vertalen: je loopt altijd tegen din gen op waar je iets mee moet en waar je een keuze in moet maken. Het zijn steeds puzzeltjes." Het boek kende ze al. ,,Het stond bij mij in de kast. Ik heb een zoon van vier, Bram. Eerst vond hij De Gruffalo heel eng, maar nu vindt hij het leuk. Ik heb het hem nog niet in het Zeeuws voorgelezen, al probeer ik hem af en toe wel wat Zeeuwse woorden te leren." Als cabaretière heeft ze van de co ronaperiode nog weinig nadeel ge had. In augustus werd haar tweede zoon, Koen, geboren. „Officieel ben ik nog met zwangerschapsverlof. Dit seizoen zou ik sowieso al niets doen, dus ik heb niet echt hoeven omschakelen." ,,Nu ben ik vooral lekker aan het schrijven, zoals columns. Zo kan ik mijn ei toch kwijt. Het is, met twee jonge kinderen, ook wel heel fijn dat ik niet heel laat thuiskom van een optreden in Groningen, voor dertig man. Ik wacht dus rustig af wat er gebeurt, al maak ik me over de toekomst van het theater na tuurlijk wel zorgen." vrijdag 30 oktober 2020 'Als het iets van jezelf is, draait het niet puur om winst en euro's' De Zeeuwse economie leunt voor een belangrijk deel op fa miliebedrijven. Een op de drie werknemers is in dienst bij zo'n onderneming. Een kwart van de vestigingen hoort bij een fami liebedrijf. Rolf Bosboom Goes Jaap Witte van familiebedrijf TMC Wonen: ,,Je moet, ook in een crisis, blijven investeren." foto boaz timmermans -Jaap Witte van familiebedrijf TMC Wonen Het meest geliefde monster uit de kinderliteratuur is er nu ook in het Zeeuws. Cabaretière Ka- tinka Polderman heeft De Gruf- falo, het populaire prentenboek van Julia Donaldson, in haar streekdialect vertaald. ,,Dat vond ik wel heel erg leuk om te doen." Rolf Bosboom 's-Heer Abtskerke -Katinka Polderman, cabaretière De streektalenedities van De Gruffalo zijn verschenen bij Uit geverij Lemniscaat. Bij elke nieuwe editie is ook een audio- versie opgenomen, ingesproken door de vertaler zelf.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 32