'Steeds meer mensen zien de voordelen van Zeeland' 'Gewoon man en vrouw samen, fiftyfifty' ZEELAND 3 lig, al weet ik dat er overal wel eens wat gebeurt. We woonden vlakbij de A20, daar is altijd herrie. In dit huis is er rust en stilte. Je hoort niks, alleen de vogeltjes." De aantrekkelijke huizenprijzen in Zeeland speelden ook mee in de beslissing. ,,We hebben ons huis in Rotterdam goed verkocht, met veel overwaarde. In Zierikzee hebben we veel meer huis voor ons geld, met vrij uitzicht." Consultant Xandra werkt als consultant bij een bedrijf in Breda. ,,Ik werkte al veel vanuit huis, maar door de corona crisis nog meer. Vanaf januari wil ik een dag minder gaan werken, en over een paar jaar wil ik stoppen." Vanuit Zierikzee is ze iets langer onderweg naar haar kantoor. ,,Maar de weg is veel rustiger dan de weg vanuit Rotterdam. Dan kom je ge lijk in de drukte, en gaat alles ge haast. Ik doe er iets langer over, maar dat heb ik er graag voor over." Meer huis voor hetzelfde geld Makelaar Hendrik van Hoeve (foto onder) uit Terneuzen, de Zeeuwse NVM-afdelingsvoor- zitter, ziet ook steeds meer be langstelling van kopers uit de Randstad. ,,De trend is gaande sinds mei en juni. Mensen wer ken veel thuis. In Rotterdam hebben ze een klein huis met twee slaapkamers voor vier ton. Van thuis werken op ze ventig vierkante meter worden ze niet gelukkig. Ze kunnen hun huis vaak voor een hele goede prijs verkopen. In Zeeland kopen ze voor hetzelfde geld een woning met vier slaap kamers, een werkruimte, een tuin, parkeerplaats en ook nog rust en veiligheid." Van Hoeve merkt dat veel kopers zich nu oriënte ren op een overstap naar Zeeland. Ze zijn voornamelijk geïnteresseerd in huizen van boven de 350.000 euro, omdat ze overwaarde inbren gen. Dat is gunstig, want juist in die hogere prijsklasse hebben we meer vraag nodig. In de afgelopen jaren kwam 2 a 3 procent van het totaal aantal huizenkopers uit de Randstad. Ik verwacht dat dat percentage stijgt naar 7 a 8 procent. Vooral Goes, Middelburg en Zierikzee zullen daarvan profiteren." Steeds meer mensen uit de Randstad kopen een huis in Zeeland, merkt makelaar Lean- der de Bruine (foto boven) van makelaarskantoor Bijdevaate in Zierikzee. ,,De stijging is enorm", zegt hij. ,,Ik denk dat het aantal kopers uit de Randstad het laatste jaar zeker verdubbeld is. Eerder waren het mensen die uit Zee land kwamen. Als ze kinderen kregen, wilden ze terug naar de provincie. De laatste tijd zien we ook kopers die helemaal geen binding hebben met Zeeland. Zij zien ook de voordelen in." De coronacrisis speelt een grote rol, denkt De Bruine. ,,Ik hoor regelmatig dat men sen meer gaan thuis werken. Ze werken bijvoorbeeld nog maar één of twee dagen in de week in Den Haag of Utrecht. Dan vinden ze de afstand prima te doen." De toestroom van randstedelingen zorgt ervoor dat prijzen stijgen en woningen sneller weg zijn. ,,Per huis zijn er vaak dertig of veertig kijkers. Vaak 'wint' een koper uit de Randstad, omdat ze veel over waarde uit het oude huis heb ben. Gemiddeld wordt er twin tigduizend euro overboden." Marcel Modde Zierikzee Janse brak in 2014 de ban door als allereerste vrouw namens de SGP zitting te nemen in de gemeente raad van Vlissingen. Ze stelde zich kandidaat nadat tevergeefs een be roep was gedaan op zes mannen. De storm die toen landelijk los barstte, speelde zich volgens Janse vooral in de media af. Maar ook de interne discussie die het opriep, zwakte naar haar ervaring snel weer af. Veel waardering ,,Ik ben nu 6,5 jaar actief in deze functie, ga nog steeds elk jaar naar de landelijke partijbijeenkomst en wordt daar eigenlijk zonder uitzon dering vriendelijk benaderd. Ik zie vooral veel waardering voor het werk wat je doet. Die storm ebt ge woon weg." Janse ervaart in de praktijk ook een prettige samen- werking met partijgenoten. ,,Als ik mensen bel voor advies of om hun mening te horen, dan gaat dat over en weer gewoon op een prettige Raadslid Lilian Janse voorziet geen problemen binnen de SGP met Schot als wethouder manier. Ik merk aan niks dat er on derhuids misschien nog iets zou spelen." In dat licht heeft Janse zich ook verbaasd over de uitspraak van pro vinciaal SGP-prominent George van Heukelom bij Omroep Zee land. De oud-gedeputeerde hoort tot de stroming voor wie het aan treden van een vrouwelijke wet houder rechtstreeks ingaat tegen het partijbeginsel. Hij heeft heel veel moeite met dit besluit. ,,Bid maar, roepen ze dan. Maar voor kwalijke zaken kun je niet bidden. Dit doet mij echt veel pijn", aldus Van Heukelom. De keuze van de lo kale partijafdeling leidt volgens hem tot interne verdeeldheid en zou zelfs een uittocht van leden tot gevolg kunnen hebben. ,,Ik weet niet waarom hij nu zo doet", reageert Janse. Toen hij gede puteerde was, heb ik nog met hem samengewerkt. Ik heb in die con tacten nooit iets van negativiteit gemerkt. Als Paula haar werk ge- woon goed doet, dan regelt dat zich vanzelf. Dat is haar wel toever trouwd. Paula laat zich niet gek ma ken." De kans op een leegloop van de SGP acht Janse niet reëel. ,,Waar moeten ze dan naar toe? Er is geen alternatief. Een nieuwe partij op richten, die vervolgens vrouwen uitsluit van het politiek ambt, mag niet meer van de Hoge Raad. Dus dan wordt zo'n partij een soort Wakker Dier; niets meer dan een actiegroep. Maar wellicht werkt het ook andersom en komen er weer nieuwe leden voor terug. Onder de SGP-jongeren heb je momenteel een grote groep goed opgeleide meiden. Het is die meiden er niet om te doen het fort over te nemen. Gewoon man en vrouw samen, fif- tyfifty." vrijdag 30 oktober 2020 mij veilig in Zeeland' Cornelleke Blok Zierikzee ,,Zo waarlijk helpe mij God Al machtig." Met die slotwoorden van haar politieke eed opende Paula Schot (27) donderdag avond in Zierikzee een nieuw hoofdstuk in het boek van de SGP. Na 102 jaar heeft de Staat kundig Gereformeerde Partij haar eerste vrouwelijke wethou der. Het interne gemonkel over een vrouw op die post zal snel verstommen en overslaan in waardering, voorspelt de Vlis- singse SGP-fractievoorzitter Li lian Janse.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 31