Toerist komt niet voor asfalt Maand cel geëist tegen hennepteler Correspondentie Achterstand huisvesting statushouders loopt op 2 VERHUISD VANUIT DE RANDSTAD Ze woonde haar hele leven in Rotterdam, maar Xandra Janssen (62) liet de grote stad vorige week toch achter zich. Ze verhuisde naar Zierikzee, samen met haar man Kees (63). Het aantal randstedelingen dat naar Zeeland trekt stijgt enorm, merken makelaars. rs 1 sj«iftigr m-- Commentaar In Biervliet is een werkgroep die meer asfalt wil om naar de kust te rijden. Volgens Biervliet Een Maatje Groter zou de N61, die langs het dorp loopt, vierbaans moeten worden. Nu is alleen het eerste stukje vanaf Terneuzen zo breed, de rest is tweebaans. Is dit wat Zeeland moet willen, een snelweg bijna tot onderaan de duinen? Er is een goede reden dat niet te doen. Op Goeree-Overflakkee rijd je eerst een heel stuk over een tweebaansweg voor je bij de kustdorpen bent. Op reis naar Schouwen-Duiveland begint de smalle weg al ruim voordat je op het eiland komt. Zelfs op Walcheren leidt de vierbaans A58 niet meteen naar de kustdorpen. Zou het dan in Zeeuws-Vlaan- deren anders moeten? Nee. Het is juist heel goed dat de wegen in de mooiste stukken van Zeeland smal zijn. De vakantie begint waar de snelweg ophoudt. Hoe eerder, hoe beter. In die omge ving, even weg van de kust, is ook veel recreatie. Mensen wan delen en fietsen er. Daar wil je geen snelweg tegenkomen. De werkgeversorganisatie VNO/NCW heeft een beter plan. Die wil aandacht voor knelpunten, zoals een te grote verkeers stroom door het kleine Boerenhol. Aan de Zeeuwse kust is de laatste jaren veel gebouwd. De precieze verkeerseffecten van die projecten zijn niet altijd te voorzien. Daarom zijn hier en daar bescheiden aanpassingen nodig. Dat is prima. Maar verder moet Zeeland zeer terughoudend zijn met nieuw asfalt. Daar komt de toerist niet voor. Geen verbreding van N61, want de vakantie begint waar de snelweg ophoudt De energierekening kon hij al nau welijks meer betalen, zodat er vanaf 2011 illegaal stoom werd afgetapt. Armoe troef dus. Totdat. Totdat op een goede dag een onbekende hem van allerlei materiaal voorzag om een hennepkwekerij te beginnen. In een kelder werd een en ander geïnstalleerd en er zouden gouden dagen aanbreken. Alleen stond er nog een celstraf van 31 dagen open en werd N. in november 2016 aan gehouden. Toen werd ook de kelder ALMANAK met 294 hennepplanten ontdekt. Volgens de officier van justitie zou den er 18 oogsten zijn geweest en zou N. 499.831 euro hebben ver diend. N. hield vol nog helemaal geen oogst te hebben gehad. Er staat nog een rekening open van Enduris ter hoogte van 50.000 euro, hij Justitie wil het met de kweek verdiende geld plukken heeft nog een schuld van 250.000 euro en justitie wil N. het met de kweek verdiende geld, die bijna vijf ton, plukken. Er werd daarnaast een voorwaardelijke celstraf van één maand tegen N. geëist. Voor verslaggevers van deze krant is het elke dag weer span nend om te merken hoe een stukje valt. Zeker bij een co lumn waarin de schrijver zo no dig een lokaal bedrijf moet pla gen. Afgelopen dinsdag werden de pijlen gericht op de onover zichtelijkheid bij Delta. Angst- vallig hield de schrijfster de dag van publicatie haar langgerekte correspondentie met het Zeeuwse energiebedrijf in de gaten. Maar er gebeurde niets. Tot ze 's avonds thuiskwam en een brief van Delta op de mat vond: haar bestelling was ver traagd. Automobilist rijdt tegen vangrail op A58 bij Middelburg Stank TenneT- eilandje blijft Het schiereiland dat net beheerder TenneT in de Oosterschelde bij Krab- bendijke heeft aangelegd, krijgt na de bouw van de hoogspanningsmast een dusdanige vorm dat zee wier minder makkelijk op hoopt. Maar daarmee zal niet alle stankoverlast voorgoed worden uitge bannen. Dat laat het Rei- merswaalse college van B&W weten aan CU-raads- lid Andries Jumelet. Hij vroeg om een oplossing voor de stankoverlast en vond ook dat de meters dikke wierlaag moet wor den opgeruimd. Dat gaat niet gebeuren vanwege de Natura2000-status. Terneuzen Drie drugspanden gesloten ,,Als ik ooit naar Zeeland vertrek, dan verhuis ik naar Schouwen- Duiveland", dacht Xandra Janssen altijd. ,,Er ligt iets van mij. Ik vind het een heerlijk eiland. De rust, de zee, de duinen, de stilte en de vriendelijkheid van de mensen. We krijgen hier zo'n warm welkom. We hebben meteen al contact met de buren. Mensen vragen of we ko men koffiedrinken, zeggen goede morgen als ik de hond uitlaat. Maar het contact gaat niet op een opdrin gerige manier. Ik vind het heerlijk." Xandra komt sinds haar kinder tijd vaak in Zeeland. ,,Mijn ouders hebben voor ik geboren ben, een klein jaar in Zierikzee gewoond. Ze hadden er een hotelletje. Ik ga mijn hele leven al op vakantie naar Zee land. We kamperen er vaak." Eind vorig jaar besloot het stel definitief de stap te zetten. „Rotter- We woonden vlakbi de A20, daar is altijd herrie. In dit huis is ei rust en stilte Btmmspgjgiji M I Sï dam blijft mijn stad, maar het gaat achteruit. Ik voel me er steeds on veiliger. In Zeeland voel ik me vei- Door de coronacrisis is de huisves ting van vluchtelingen met een verblijfsvergunning zo goed als stilgevallen. De Zeeuwse gemeen ten zouden in de tweede helft van dit jaar in totaal 181 statushouders onderdak moeten verlenen, maar dat zijn er tot september slechts 23 geworden. In de eerste helft van dit jaar ver huisden 95 statushouders vanuit een asielzoekerscentrum naar Zee land, 35 minder dan het Rijk had gevraagd. Het ministerie van Justitie en Veiligheid is verantwoordelijk voor de verdeling van statushou- ders over het land. Normaal wordt uiterlijk op 1 oktober bekend hoe veel mensen elke gemeente geacht wordt op te vangen in de eerste helft van het nieuwe jaar. Die da tum wordt nu niet gehaald. Ondersteuning Er is overleg met alle betrokken partijen hoe opgelopen achter stand kan worden ingelopen en wat de opgave per gemeente voor volgend jaar wordt. ,,Daarbij is er grote aandacht voor hoe gemeen ten kunnen worden ondersteund bij het huisvesten van de vergun ninghouders", aldus de provincie Zeeland. Binnenkort wordt be kend welke taak elke gemeente krijgt. vrijdag 30 oktober 2020 II De 67-jarige A. N. uit Poortvliet bleef het de rechters maar voor houden: met zijn boerenbedrijf viel geen droog brood te verdie nen. De schulden liepen op en de inkomsten werden steeds minder. Ad Roos Middelburg Uitspraak 6 november. Tip? redactie@pzc.nl MIDDELBURG Een automobilist is gis termiddag tegen de vangrail gebotst op de A58 bij Middelburg. Er raakte niemand gewond. De auto moest worden weggesleept. Het ging vermoedelijk om een eenzijdig ongeval. De bestuurder reed rond 16.30 uur in de richting van Goes en raakte van de weg. De auto kwam op de linkerrijbaan tot stilstand, met forse schade aan de motorkap en bumper. Het verkeer kon tijdens de afhande ling van het ongeluk via de rechterrijbaan doorrij den. KRABBENDIJKE De gemeente Terneu zen heeft deze maand drie woningen afgeslo ten vanwege drugsover tredingen. In Sluiskil werden in mei bij een huis aan de Ka- naalweg wapens en harddrugs gevonden. In Terneuzen en Koewacht troffen agenten in maart en mei hennep kwekerijen aan. De woningen zijn res pectievelijk voor 6, 3 en 6 maanden afgesloten op basis van wet Damo cles. Na een bezwaartermijn zijn de woningen deze maand verzegeld en verboden toegang. 'Ik voel Cornelleke Blok Zierikzee Xandra Janssen - jar"^-'r Sk wM fcaiV faÜW Xandra Janssen krijgt hulp van dochter Suzanne bij de ver huizing. Haar man ligt in het zie kenhuis vanwege een val van een ladder. foto marieke mandemaker Theo Giele Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 30