23 cr Keelklachten vellen Mulder SCHAATSEN NK AFSTANDEN IN HEERENVEEN Het wordt een door corona getekende seizoensstart voor het schaatsen, dat vandaag voor Nederland in een nagenoeg leeg Thialf met de NK afstanden begint. Daar gingen mislukte trainingskampen, stoe lendansen en snelle tijden aan vooraf. Een overzicht. DE STOELENDANS In een door coronamaatregelen platgelegde sportwereld was het begin dit jaar onver wacht druk qua schaatsnieuws. Er werd ge danst om stoelen, geflirt met 'meubelma kers', wat uiteindelijk resulteerde in een opmerkelijke verschuiving. Wereldkamp ioene Jutta Leerdam kwam er niet uit met Reggeborgh en vertrok in navolging van haar vriend Koen Verweij, om uiteindelijk maanden later samen een eigen team te be ginnen dat met een nieuwe hoofdsponsor opereert onder de naam Worldstream. Kjeld Nuis ging ondertussen het gesprek aan met Reggeborgh, de grote rivaal van Jumbo-Visma waar Nuis al jaren schaatste. De overstap was spraakmakend, Nuis ver gaarde zijn grote succes bij de zwart-gele formatie en schaatste in zijn lange professi onele carrière nooit onder een andere coach dan Jac Orie. Toen daarna bekend werd dat Jumbo-Visma in vergevorderde gesprekken was met Reggeborgh-sprinters Kai Verbij en Dai Dai Ntab was de stoelen dans compleet. Al is Nuis absoluut niet in topvorm, dit weekeinde is het eerste officiële, voor ie dereen zichtbare meetmoment. Ook voor routinier Ireen Wüst en talent Femke Kok, sinds dit seizoen uitkomend in het groen van Reggeborgh (nooit eerder volgde Wüst een voornamelijk op de sprint georiënteerd trainingsprogramma). En voor Marcel Bos- ker, die in de luwte van het sprintrumoer de overstap maakte naar Jumbo-Visma. En voor Esmee Visser, de olympisch kampi oene op de 5000 meter die tegenwoordig evenals Melissa Wijfje uitkomt voor IKO. En hoe doen Verweij en Leerdam het, na een hectische zomer waarin ze hun eigen ploeg begonnen? HET MISLUKTE TRAININGSKAMP Op hoogte, in het Zuid-Duitse Beieren, ligt een stadion dat door de glazen ramen de le gendarische berg Falkenstein laat zien. In- NK AFSTANDEN Programma zell is een soort kuuroord voor de schaatser, een plek voor duurritten in de berglucht en één waar het ijs van de ijsbaan bijna altijd snel is. Het gros van de Nederlandse schaats ploegen ging zo'n drie weken geleden naar Inzell. Even eruit, niks anders dan trainen. Het zou de laatste voorbereiding zijn op het komende winterseizoen. Tot meerdere schaatsers positief testten op corona, onder wie uit Nederland Kjeld Nuis. Het gevolg: de ijsbaan ging dicht, alle ploegen keerden in allerijl terug naar eigen land en het volledige team Reggeborgh ging tien dagen in zelfquarantaine. Nuis werd flink ziek. Eind vorige week keerde hij pas terug op het ijs. Zijn vorm is een groot vraagteken, maar hij wil rijden Ik kijk van dag tot dag. Ik ga er gewoon 100 procent voor en dan zien we wel dit weekeinde. Te beginnen met een 500 meter. ,,Ik kijk van dag tot dag'', liet hij woensdag bij een digitaal persmoment van zijn team weten. ,,En gisteren schaatste ik best lekker, daar haal ik energie uit. Vol goede moed richting vrijdag. Ik ga er ge woon 100 procent voor en dan zien we wel.'' DE VOORBEREIDING In een periode waarin veel onzeker is, zijn er een paar dingen zeker: wie in de twee tests voorafgaand aan de NK positief test op corona, doet niet mee. Zoals Michelle de Jong van Reggeborgh. Maar wat elke ploeg daarnaast vreest is het domino-effect. Wie langer dan een kwartier binnen anderhalve meter met een andere schaatser traint, be hoort na een positieve test van de ander tot de risicogroep en moet in zelfquarantaine. ,,En daarom hebben wij sinds deze week een protocol, zodat een positief geval niet eventueel de hele ploeg omtrekt'', zegt Martin ten Hove, coach van team IKO. ,,Daar zie ik iedereen op de baan, ook de andere ploegen, wel mee bezig.'' Niemand schaatst langer dan vijftien minuten met dezelfde ploeggenoot. Veel trainingen wor den alleen uitgevoerd - ook al is dat in een coronaloze situatie niet ideaal. WAAR RIJDEN WEVOOR? Normaal gesproken is de seizoensopening, standaard het eerste weekeinde van no vember, een stressevenement. Er is vooral veel te verliezen: een heel voorseizoen aan wedstrijden op internationaal niveau. Wie zich niet bij de eerste vijf rijdt, mist de eer ste wereldbekercyclus en daarmee ook de aansluiting met de wereldtop. Maar nu niet. Er zijn dit jaar geen inter nationale wedstrijden, en daarom zijn de NK deze keer naar voren gehaald. Alles draait dit weekeinde om de Nederlandse ti tels. En dat allemaal in het besef dat het ook zomaar de laatste van het jaar kan zijn; nie mand weet welke beperkingen corona nog in het verschiet heeft. Schaatswedstrijden zijn tegenwoordig als een Elfstedentocht. Altijd de vraag: giet it oan? DEVORM Esmee Visser liet al vroeg in het seizoen zien dat zij Nederlands beste lange af standsrijdster is. Sprinter Dai Dai Ntab zette in de voorgaande weken al een tijd in de 34 seconden op de klok. Patrick Roest maakte indruk met een persoonlijk record op de 3000 meter. En voormalige ploeggenoten Leerdam en Jo- rien ter Mors (die voor het eerst in jaren een niet door blessures getekende zomer doorliep) lieten in de voorgaande weken al lebei zien aan elkaar gewaagd te zijn, met tijden van 1.14,8 op de 1000 meter. Maar let vooral ook op Nederlands groot ste sprinttalent Femke Kok, die voor het eerst uitkomt in een commerciële ploeg. Vooralsnog reed geen schaatsster dit sei zoen sneller dan zij. vrijdag 30 oktober 2020 GO Nooit was de aanloop op het ij s zo hobbelig Lisette van der Geest Rotterdam ItEGGE borc.k IN HEERENVEEN Morgen Vanaf 13.19 uur 1 ste 500 meter mannen, 1500 m vrouwen, 2de 500 m mannen en 5000 m mannen Zaterdag Vanaf 13.05 uur 1 ste 500 m vrouwen, 1500 m mannen, 2de 500 m vrouwen en 3000 m vrouwen Zondag Vanaf 12.30 uur 10.000 m mannen, 5000 m vrouwen, 1000 m mannen en vrouwen - Kjeld Nuis (30) De NK afstanden zijn voor Kjeld Nuis, dit seizoen rijdend voor Reggeborgh, en andere schaat sers het eerste meetmoment van dit seizoen. foto orange pictures HEERENVEEN Ronald Mulder doet dit weekeinde niet mee aan de NK in Heerenveen. De 34-jarige sprinter van Team Reggeborgh ligt sinds woensdagnacht in het zie kenhuis met een hevige keelont steking. Mulder heeft ontstoken amandelen die hevige koortsaanval len veroorzaken. Hij heeft geen co rona. Begin deze week testte hij al negatief op het virus en gisternacht opnieuw. ,,Ik hoop me zo snel moge lijk weer bij het team te voegen, maar moet eerst maar eens beter worden'', aldus Mulder, die recent een tijd in de 34 seconden reed.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 23