■1 n ECONOMIE 17 afcapg intermediair CORONA LOCKDOWN De tweede coronagolf geeft de economie opnieuw een tik. Maar de klap zal minder hard zijn dan bij de eerste uitbraak, voorspellen de deskundigen. Economen van ING en Rabobank verwachten dat de economie een half procent extra krimpt door de tweede golf. Dat percentage lijkt op het eerste gezicht mee te vallen. In de somberste scenario's - waarbij al rekening werd gehouden met een nieuwe lockdown - schetsten de rekenmeesters weken geleden im mers een veel grotere teruggang van de economie. De Nederlandsche Bank (DNB) voorspelde bijvoorbeeld dat de eco nomie wel met 12 procent terug zou kunnen vallen als het weer fout zou gaan. Daar wordt inmiddels geen rekening meer mee gehouden, laat de woordvoerder van DNB weten. Hoe groot de teruggang wel wordt, zijn ze nog aan het berekenen. Ook het Centraal Plan Bureau is druk aan het rekenen aan een nieuwe ra ming. Die wordt eind volgende maand verwacht. Naoorlogs record De vorige uitbraak leidde tot een krimp van de economie van 8,5 pro cent. Dat was een naoorlogs record. De horeca ging dicht, net als scho len en fitnesscentra. Reizen en bui tenlandse vakanties werden moei lijk tot onmogelijk gemaakt. Kap pers en schoonheidsspecialisten moesten stoppen. Ook winkels die open mochten blijven, sloten mas saal de deuren. Uit voorzorg, om het personeel te beschermen of omdat er toch geen klanten meer kwamen. ,,De maatregelen waren toen heel streng. Er werd toen veel van de mensen gevraagd'', zegt Ma rieke Blom, hoofd Economisch Bu- reau Nederland bij ING. ,,Nu is dat minder. We zien dat het effect op de economie nu minder is dan tij dens de eerste lockdown.'' Dat de lockdown nu minder streng is, ziet ook Leontine Treur, econoom bij de Rabobank. „Sport scholen en kappers zijn nu open. Al met al verwachten wij dat door de nieuwe maatregelen de economie nog een half procentpunt meer krimpt. We gaan nu uit van 5,7 pro cent krimp in plaats van 5,2.'' Toch moet de 0,5 procent extra krimp niet te lichtzinnig worden genomen, stelt Blom. Zij vindt de tik wel degelijk aanzienlijk. ,,Die halve procent komt bovenop de be staande krimp'', zegt ze. ,,Boven- dien is deze crisis heel anders dan andere crises. Dan zie je meestal dat alle sectoren geraakt worden. Nu zijn de verschillen heel groot. Ho reca, transport, reizen, cultuur en recreatie zijn sectoren die het hardst getroffen worden. Super markten draaien juist veel beter. De industrie heeft veel minder last van het coronavirus dan we eerst dach ten. Ook de bouw draait nog door.'' Bedrijven hebben ook van de vo rige lockdown geleerd en spelen nu beter in op de maatregelen. ,,Tij- dens de eerste lockdown viel 80 procent van de omzet weg in de ho reca. Nu is dat 65 procent'', zegt Blom. Restaurants stappen bijvoor beeld veel sneller over op afhalen en bezorgen. ,,De economische dip is nu min der, maar zal langer duren'', ver wacht Treur. ,,Wij denken dat de economie volgend jaar minder zal herstellen dan we eerder dachten.'' Dat komt doordat de Rabobank er van uitgaat dat de gedeeltelijke lockdown nog een tijdje aanhoudt. Ook de werkloosheid zal vol gend jaar oplopen, verwacht de Ra bobank. ,,We zien dat de steunpak- ketten effectief zijn. We verwach ten dat de klap later komt'', aldus Treur. Tot nu toe verloren vooral flexwerkers hun baan. Maar nu kondigen de eerste bedrijven al ontslagen van vast personeel aan. En naarmate het herstel langer uit blijft, zullen meer bedrijven ge dwongen de deuren sluiten. Voorspellen is en blijft lastig, om dat niemand weet of en hoe snel we erin slagen het virus onder controle te krijgen. In China groeit de eco nomie weer. In een open en demo cratische samenleving als Neder land is dat moeilijker te realiseren. ,,Testen en opsporen zijn daar bij erg belangrijk. Als we dat goed voor elkaar hebben, kan de econo mie zich sneller herstellen'', aldus Blom. Uit het Nationaal Arbeids voorwaarden Onderzoek van Intermediair en APG blijkt dat 62% niet weet wat hun maandelijkse premiepercentage voor hun pensioen is. En 58% weet niet welk deel van de premie de werkgever betaalt en welk deel zijzelf. Meer weten? Kjjk op lntermediair.nl/pensioen vrijdag 30 oktober 2020 GO Economie minder hard geraakt Peet Vogels Rotterdam 'fe V v ui. vvJè Wat bet and?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 17