J 16 ECONOMIE Ombouw is uitkomst voor het woningtekort r Steeds vaker transformatie 1^ Kort Shell maakt weer winst maar veel minder dan in 2019 Olie- en gasconcern Shell heeft in het afge lopen kwartaal weer winst behaald, na een megaverlies in de voorgaande periode. Het bedrijf zette veel minder afschrijvingen in de boeken en wist te profiteren van kosten besparingen en aantrekkende olieprijzen. Ten opzichte van een jaar geleden was wel sprake van een scherpe daling van het resul taat. Het nettoresultaat bedroeg 489 miljoen dollar, omgerekend zo'n 416 miljoen euro. Dat was nog een min van meer dan 18 mil jard dollar in het tweede kwartaal, wat het grootste verlies voor Shell ooit was. In het derde kwartaal van 2019 werd een netto winst geboekt van 5,9 miljard dollar. In december extra steunmaatregelen ECB De Europese Centrale Bank (ECB) komt pas in december met extra steun om de econo mie van de eurozone door de coronacrisis te loodsen. Volgens ECB-president Christine Lagarde zijn de beleidsbepalers het erover eens dat ingrijpen noodzakelijk is. Met het economisch herstel van de eurozone gaat het duidelijk niet de goede kant op, aldus Lagarde. Maar wat de ECB precies kan doen om de economie extra te helpen, is volgens Lagarde 'niet zo simpel'. Economie Verenigde Staten schiet omhoog De economie van de Verenigde Staten is in het derde kwartaal met 33,1 procent ge groeid, meldt de Amerikaanse overheid op basis van een eerste raming. Nog nooit groeide de Amerikaanse economie in een kwartaal zo hard. De grootste economie ter wereld is daarmee ook al voor een groot deel hersteld van de neergang met 31,4 procent in het tweede kwartaal. Na de lockdown gin gen vooral Amerikaanse consumenten weer meer uitgeven. De consumentenbestedin gen namen met ruim 40 procent toe. ASMI Shell Galapagos De biotechno- loog bungelde onderaan de AEX. Air France KLM In de zeventig grootste steden van het land is er ruimte voor 10.000 nieuwe woningen. Dat blijkt uit onderzoek van vastgoedbureau Colliers International. In de zeven tien grootste binnensteden van Ne derland staat op dit moment ruim één op de tien winkels leeg. Dat zijn er meer dan tijdens de kredietcrisis, toen de leegstand steeg van 5,7 pro cent in 2007 naar 8,8 procent vier jaar later. „Stadscentra staan er door de coronacrisis dus niet al te best voor. Daarbij komt dat de po pulairste winkelsteden door de co rona-uitbraak veel minder bezoe kers trekken van buiten dan nor maal het geval is. Dit verergert de situatie'', aldus winkelexpert Chris Lanting namens de onderzoekers van Colliers. Voor middelgrote steden is de si tuatie volgens het vastgoedbureau nog zorgwekkender, hier bedraagt de gemiddelde leegstand inmiddels 16 procent. ,,De verwachting is dat veel bezoekers na de crisis terugke ren naar de grote steden. Maar ste den als Sittard, Bergen op Zoom, Lelystad of Den Helder vallen tus sen wal en schip. Dit komt doordat Nederlanders normaal gesproken naar grotere winkelsteden gaan als Groningen, Haarlem en Utrecht voor een dagje winkelen en ver maak. Voor dagelijkse boodschap pen gaan ze naar het wijkcentrum om de hoek. Kiezen ze voor gemak, dan bestellen ze online.'' Om te voorkomen dat veel bin nensteden verloederen, is het vol gens Lanting tijd voor actie. ,,Deze tijd vraagt om verregaande samen werking tussen gemeente, vast goedeigenaar, financier en winke lier. Zij moeten het samen gaan doen. En snel, want wachten kan niet meer. Alleen dan voorkomen we veel lege plekken in deze mooie binnensteden en houden we ze levendig en aantrekkelijk.'' In totaal is er ruim 340.000 vier kante meter winkelvloeroppervlak transformeerbaar in de onder zochte stadscentra. Dit is ongeveer 1 procent van de totale winkel ruimte in Nederland. Omgerekend gaat het om 9900 woningen, onge veer net zoveel huizen als in de hele Utrechtse binnenstad. ,,Het hui zentekort in deze zeventig steden samen is nu ongeveer 147.000. Transformatie zou dus bijna 7 pro- CBS 1. Den Haag (251), 2. Eindho ven (227), 3. Rotterdam (213), 4. Utrecht (141), 5. Amsterdam (132). 1. Heerlen (330), 2. Maas tricht (288), 3. Rijswijk (214), 4. Spijkenisse (214), 5. Assen (209). cent van de woningvraag kunnen oplossen.'' De meeste plek voor nieuwe woningen is te vinden in Heerlen, Maastricht, Den Haag en Eindhoven. ,,Vooral in Eindhoven zijn er kan sen door groot woningtekort en veel transformeerbare winkels in het centrum. Dat weten ze in Eind hoven zelf ook, want de stad is flink bezig met de transformatie van kantoren en winkels naar wonin gen. Zo verandert de voormalige V&D in een complex met minder winkelmeters, gecombineerd met kantoren én woningen. Dat zie je ook in andere plaatsen, zoals Ber gen op Zoom.'' Minder eenvoudig Bij Colliers weten ze ook wel dat het ombouwen van winkels in de praktijk minder eenvoudig is dan het klinkt. Veel gebouwen zijn na melijk door hun afmeting of vorm lastig geschikt te maken voor een nieuwe functie. Ook liggen leeg staande winkels vaak verspreid over het hele centrum. Daarnaast zijn winkelgebieden bijna nooit in het bezit van één eigenaar, met veel betrokkenen en diverse belangen als gevolg. Strikte regelgeving kan ook nog tegenwerken. En financieel gezien is het een aderlating voor de pand- eigenaren, aangezien een winkel normaliter veel meer opbrengt dan een woonhuis. Een grootschalige transitie lukt volgens de onderzoekers alleen als gemeenten, eigenaren, financiers en winkeliers zich samen schrap zetten. Lanting: ,,Het is belangrijk dat gemeenten daarbij de regie ne men en alle partijen bij elkaar bren gen om samen een ontwikkelvisie te maken voor de binnenstad. Dat betekent ook samen verliezen ne men voor een betere toekomst. Van gemeenten vraagt dat meer vrij heid in bestemmingsplannen, van eigenaren de durf om te investe ren, van financiers het denken in kansen in plaats van risico's en van winkeliers de bereidheid om te verhuizen. Dat is in het belang van iedereen. De gemeente wil een bruisende binnenstad voor de be woners. Een levendig centrum is goed voor de winkelier. En een ge zonde winkelmarkt is goed voor de vastgoedeigenaar en de financier.'' VOORZICHTIG HERSTEL DERDE KWARTAAL Christine Lagarde LAGARDE: INGRIJPEN NOODZAKELIJK CONSUMENTEN GEVEN VEEL MEER UIT o vrijdag 30 oktober 2020 GO Het chipbedrijf was de grootste stijger in de AEX. Beleggers re ageerden en thousiast op de derdekwartaalcij fers. De beleggers waren niet zo happig op de aandelen van de luchtvaartmaat schappij. a> E o In 2019 werden 12.500 voormalige bedrijfspanden omgebouwd tot woning. foto peter van trijen 4J% Wonen in winkel om verloedering steden te stoppen Om verloedering van stadscen tra tegen te gaan, is het noodza kelijk dat duizenden winkelpan den zo snel mogelijk worden omgebouwd tot woningen. De toenemende winkelleegstand biedt mogelijkheden om het op lopende woningtekort voor een deel op te lossen. Sanne Schelfaut Amsterdam Steeds meer mensen wonen in een oude school, een voormalig kantoorpand of voormalige winkel. Vorig jaar werden er 12.500 van dit soort panden getransfor meerd tot woonplek. Dat blijkt uit onderzoek van het Cen traal Bureau voor de Statis tiek (CBS) in opdracht van het ministerie van Binnenlandse Zaken. Het aantal transforma ties groeit de laatste jaren ge staag, van iets meer dan 10.000 in 2017 tot ruim 12.000 in 2018 en 2019. Vorig jaar vormden de omge bouwde woningen zo'n 13 pro cent van het totaal van wonin gen die aan de woningvoor raad werden toegevoegd. Er werden vorig jaar 5700 kanto ren omgebouwd tot woning, 46 procent van het totaal. Een kwart betrof oud-winkelpan den en maatschappelijk vast goed zoals kerken of scholen. Waar zijn de meeste lege panden? Grote steden: Daarbuiten:

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 16