NIEUWS 15 Dik 10.000 besmet, ic-bedden stabiel CORONA MAATREGELEN Hackers vallen ziekenhuis aan Niels Klaassen Bilthoven De ict-kwestie bij de GGD is in middels verholpen en de reste rende cijfers van woensdag zou den dus ook verwerkt zijn. Vol gens de landelijke GGD GHOR is de software niet gebouwd op zulke grote aantallen besmettin gen en dus ook niet op de dui zenden GGD'ers die tegelijk in loggen: ,,Het systeem werd erg traag toen er zo veel medewer kers mee werkten.'' Na een update in de nacht van woensdag op donderdag draait de boel weer: ,,We gingen ge woon niet uit van tienduizend besmettingen per dag, zo simpel is het eigenlijk.'' Onduidelijk blijft nu hoeveel infecties er per dag exact waren, daarom adviseert de woordvoer der de aantallen van beide dagen op te tellen en door twee te delen voor het gemiddelde beeld. Met 9200 is dat getal lager dan eerder deze week, toen het dagelijks op meer dan 10.000 uitkwam. De ziekenhuizen zagen giste ren weinig verandering in het aantal patiënten: volgens het Landelijk Coördinatiepunt Pa tiënten Spreiding (LCPS) is het totaal aantal opgenomen patiën ten met Covid-19 nu 2384 (acht meer in vergelijking tot woens dag), van wie 553 op de intensive care. Voorzitter Ernst Kuipers (LCPS) noemt de bescheiden stijging 'gunstig', omdat zieken huizen dan wat ademruimte hebben. „Nergens in Europa is een slechter management van de crisis dan in België'', zegt de directeur van een Brussels ziekenhuis. En ja, onze correspondent verbaast zich al maanden over de chaos in het lastig te besturen land. Mark van Assen Brussel Waar moet ik be ginnen? Bij pre mier Alexander De Croo, die na bijna negen maanden coronacrisis tevreden constateert dat de diverse Belgi sche overheden redelijk op één lijn zitten? Bij de dronken Portugezen die elke dag zonder mondkapje blikjes bier achteroverslaan op de hoek van mijn straat? Bij de Vlaamse minister-president Jan Jambon, die de ene dag niet mee wenst te gaan met landelijke maatregelen, omdat 'je niet gaat blussen als je huis niet in brand staat'; een dag later blijkbaar toch een brandlucht ruikt en strenge maatregelen afkondigt, maar pas voor over een paar dagen; en onge veer een uur later alsnog door de bocht gaat en de maatregelen met een om middernacht van kracht laat worden? Of bij de Aalster bur gemeester Christoph D'Haese, die weigert patiënten over te nemen uit Brusselse ziekenhuizen, omdat hij niets ziet in 'medische solidari teit' met een gemeente die 'falend politiek beleid' voert? En dat is alleen nog maar deze week. Geen enkel Europees land doet het op dit moment slechter dan Bel gië. De cijfers van gisteren: 13.858 nieuwe gevallen op deze dag (40 procent meer dan vorige week), 547 ziekenhuisopnames (+85 procent), 911 opnames op de intensive care (+87 procent) en 59 coronadoden (+81 procent). Hoofdartsen van ziekenhuizen in Wallonië waarschuwen in een open brief dat het ziekenhuissys teem op instorten staat. Steven Van Gucht, de Diederik Gommers van België, voorziet dat in dit tempo de intensive care volgende week vrijdag zijn maximumcapa citeit bereikt. Niet alleen in Wallo nië, maar in het hele land. Zieken huizen roepen dan ook op de lock- down te versterken. Zes regeringen Dit komt natuurlijk niet uit de lucht vallen. België is normaal ge sproken al een lastig land om te besturen. Het heeft zes parlemen ten, zes regeringen, drie officiële talen en een soms verstikkende bureaucratie. Er zijn grote ideolo gische verschillen tussen Wallonië (in meerderheid links) en Vlaan deren (in meerderheid rechts). Tijdens het grootste deel van deze crisis werden de Belgen geleid door de interim-regering van Sophie Wilmès. Let op: de verkie zingen waren in mei 2019. Zelfs in de barre coronatijd, die schreeuwt om een vaste hand van besturen, slaagden de partijen er maar met de grootste moeite in om een coa litie te vormen. De crisis heeft de verdeeldheid niet glad getrokken, maar juist op pijnlijke wijze blootgelegd. Neem het Brussels Hoofdstedelijk Ge west met zijn negentien gemeen ten en negentien burgemeesters. Ik wandel graag door de hoofd stad, maar de lust is me behoorlijk vergaan. Zo ongeveer elke ge meente had tot zeer recent andere coronaregels: mondkapje niet no dig, mondkapje overal verplicht, »Zo ongeveer elke gemeente had tot zeer recentandere coronaregels mondkapje alleen op drukke plaatsen, mondkapje in deze straat tussen nummers 124 en 234. De politici willen maar niet be grijpen, zo zei Marc Noppen on langs, dat België de grootte heeft van een zakdoek. De directeur van het Universitair Ziekenhuis Brus sel heeft gelijk. Op zo'n klein op pervlak, met zoveel mensen, moet er eenheid van regels zijn en al ze ker 'eenheid van commando'. Ik woon in Sint-Gillis, een van die negentien Brusselse gemeenten, zwaar getroffen door corona. Sint- Gillis ligt naast Anderlecht en Mo lenbeek, nog zwaarder getroffen. Mondkapje verplicht! Geen mu seum- of bioscoopbezoek! (Sinds vorige week, althans. Er was ver soepeld, vanwege 'alles onder con trole'.) Als ik had gewild, kon ik af gelopen week zonder problemen de trein pakken naar Antwerpen, om daar zonder mondkapje naar de bioscoop te lopen en een film te zien. Brussel is namelijk geen Ant werpen (en andersom), want daar zijn ze veel te los, streng, links, rechts, Vlaams of Waals. Neder- landstaligen voelen zich achter gesteld bij Franstaligen (en an dersom), Vlaanderen bij Wallonië (en andersom). Ze uiten dit door gaans erg vocaal. Politici aarzelen niet om elkaar of zichzelf tegen te spreken, anderen de schuld te ge ven of mogelijk zelfs te liegen. Zo zei de Vlaamse premier Jambon dat hij slechts het voorstel van fe deraal minister van Volksgezond heid Frank Vandenbroucke volgde toen hij weigerde de cultuursector op slot te gooien. ,,Dat klopt eigen lijk niet'', zei deze. Al dit gedoe leidt in toene mende mate tot burgerlijke onge hoorzaamheid bij gemeenten en ziekenhuizen. Zo schetste Noppen deze week hoe blij hij was toen een naburig verpleeghuis zijn bedden aanbood aan patiënten van het UZ Brussel. En hoe boos hij werd toen hij te horen kreeg dat dit vanwege allerlei regels niet mogelijk was. ,,En let wel: het is vijf óver twaalf.'' Zijn oplossing: ,,Ik doe het gewoon toch. Ik zie wel wat ervan komt.'' vrijdag 30 oktober 2020 GO OJRITY! CAMERA SECURITY! WASHINGTON Midden in de coronadrukte hebben ziekenhuizen in de VS nog een ander probleem. Ze worden bedreigd door hac kers die met software com puters gijzelen en losgeld vragen. It-deskundigen denken dat de aanvallen worden uitgevoerd door computercriminelen uit Rusland of andere Oost- Europese landen. Op soortgelijke wijze werden in 2017 Britse ziekenhuizen aangevallen. Volgens lokale media zijn inmiddels zie kenhuizen in de staten New York, Oregon en Minnesota slachtoffer geworden. Het RIVM meldde gisteren 10.280 nieuwe besmettingen, inclusief een onbekend aantal gevallen dat een dag eerder niet bij de telling zat. Gemid deld kwam het aantal infec ties de afgelopen twee dagen uit op ongeveer 9200, dat is lager dan eerder deze week. Belgische chaos komt niet uit de lucht vallen Het Brusselse standbeeldje Manneken Pis blijft een trekpleister, ook tijdens de pandemie. foto epa

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 15