Leefbaar-kopstuk wil nu met De Mos de Kamer in NIEUWS 13 De christendemocraten willen 'meer authentieke volksvertegenwoordigers met stevige wortels in de eigen regio of stad'. Het idee is om 100 van de 150 Kamerleden op regionaal niveau te la ten kiezen, en de overige 50 nog wel via landelijke lijsten. Op die manier wordt een 'goede vertegenwoordiging uit alle hoeken van het land' gewaar borgd, denkt de partij. In het plan wordt Nederland opge deeld in 'twaalf tot vijftien' kiesdis tricten, stelt Pieter Omtzigt, lid van de programmacommissie en running mate van lijsttrekker Hugo de Jonge. Elk district heeft een vast aantal Ka merzetels te verdelen, afhankelijk van het inwonersaantal. ,,Stel, mijn eigen provincie Overijssel is één kiesdistrict, dan zijn er negen Overijsselse zetels'', legt Omtzigt uit. Hoog in de pikorde Het grote voordeel van zo'n systeem is volgens hem dat Kamerleden zich au tomatisch meer zullen richten op hun eigen regio. ,,Nu is het van belang hoog in de pikorde van de eigen partij te staan om hoog op de lijst te komen. In zo'n regionaal stelsel zal meer wor den gekeken wie goed is geweest voor zijn kiezers.'' Het CDA wil niet alleen democrati sche vernieuwing, maar heeft ook de ambitie om de komende jaren tot 10 miljard euro extra te investeren in wo ningbouw en nieuwe ov-verbindin- gen. De partij mikt op één miljoen ex tra huizen tot en met 2030. Daarnaast wordt in het programma gekozen voor de aanleg van een binnenlandse hoge snelheidslijn naar het noorden (Lely- lijn) en het oosten (Amsterdam-Arn hem) en het aansluiten van Gronin gen, Hengelo, Venlo en Maastricht op het Duitse ICE-netwerk. De meeste mensen wonen niet in Nederland, maar in hun regio Door in te zetten op woningbouw en bereikbaarheid kan de leefbaarheid in alle regio's van het land worden opge schroefd, stelt Omtzigt. Voorwaarde is wel dat voorzieningen als een regio naal ziekenhuis, een rechtbank en een theater voorhanden zijn, stelt hij. ,,De meeste mensen wonen niet in Neder land, maar in hun regio. In Twente werken alleen ik en nog een paar gek ken in de Randstad, maar de rest werkt daar, gaat er naar Heracles of FC Twente of bezoekt het theater in Enschede, Hengelo of Almelo. Daar speelt het grootste deel van hun dage lijks leven zich af. Daar moet de regio op toegerust zijn.'' Gebieden die nu nog te boek staan als krimpregio, krijgen daardoor weer groeipotentie, waardoor grote steden kunnen worden ontlast. Volgens Omtzigt moet het beeld dat men in politiek Den Haag heeft van de regio veranderen. ,,Regio's hebben veel bij te dragen, maar worden nu onterecht vaak gezien als iets waar je gas van daan kunt halen of een kerncentrale neerzet.'' Ook investeringen in de Randstad blijven echter nodig, zegt hij. Zo wil het CDA ook dat de IJmeer- verbinding tussen Amsterdam en Al- mere er komt. Aparte minister De partij liet eerder al weten het opge heven ministerie van Vrom terug te willen. Behalve voor Volkshuisvesting moet er ook een aparte minister ko men voor regionale ontwikkeling, die per regio's deals sluit. Spreiding van overheidsorganisaties is daar onder deel van, ook al maakt de afgelaste ver huizing van de marinierskazerne naar Zeeland volgens Omtzigt duidelijk 'hoe lastig dat soms is'. ,,Op het mo ment dat j e keuzes moet maken, heb j e na te denken over de leefbaarheid van je hele land'', stelt hij. Op het gebied van woningbouw moet het kabinet dwingender afspra ken maken waar er op grote schaal ge bouwd gaat worden. Tegelijkertijd krijgen woningcorporaties meer fi nanciële armslag door 'verlaging of af schaffing' van de verhuurdersheffing. Omtzigt is huiverig om te zeggen wat alle plannen zullen gaan kosten. ,,Ik weet niet hoe Nederland ervoor staat op 17 maart. Als er een derde golf komt, weet ik dat veel van wat wij voorstellen niet kan. Daarin moet ik eerlijk zijn naar mijn kiezers toe.'' Het CDA zal in elk geval vasthouden aan 'houdbare overheidsfinanciën'. Om geen schijnzekerheid te bieden, zal een volgend regeerakkoord op hoofd lijnen moeten worden gesloten, en niet tot achter de komma. ,,Dat zal deze keer nóg noodzakelijker zijn.'' Het Rotterdamse raadslid wil zich op het Binnenhof hardmaken voor een immigratiequotum. Sinds 2005 stijgt het aantal nieuwkomers in Nederland. Vorig jaar groeide de bevolking met 132.000 mensen, grotendeels door immigratie (plus 114.000). Dat is te veel, vindt Hoogwerf. ,,Terwijl de gevolgen van de toe stroom van nieuwkomers voelbaar zijn in de steden, mogen mensen daar helemaal niet over meepraten. Wij willen eerst een staatscommis- sen waarschijnlijk niet toelaten.'' Hoewel er op dat vlak nu al strin gent beleid is en immigratie en in tegratie al decennialang boven aan de politieke agenda staan - bij vrij wel alle partijen, van rechts tot links - vinden De Mos en Hoog werf dat het bij de zittende politici 'slechts bij praatjes' blijft. ,,Ze be- noemen problemen, maar echt werk wordt er niet van gemaakt, ge zien de aanhoudende immigratie.'' Nederland zit nou eenmaal in de EU, vluchtelingenverdragen wor den ook niet zomaar opgezegd, zegt lijsttrekker De Mos. Zelfheeft hij een partner met Oekraïense roots en een klusjesman uit datzelfde land. ,,Die klusjesman was hier al, hè. We jagen mensen niet het land uit. Maar we gaan wel naar Brussel om voor Nederland slechte afspra ken aan te vechten, verdragen aan te passen of op te zeggen. We maken er werk van!'' Hoogwerf komt op plek 3 van de nieuwe landelijke beweging van de Haagse ex-wethouder. Zij meldt zich dus niet voor het vacante lijst trekkerschap van Leefbaar Rotter dam. ,,Nu ga ik echt voor Code Oranje. Ik ga ervan uit dat ik in de Tweede Kamer kom in maart.'' Leefbaar krijgt mogelijk personele problemen in Rotterdam: gisteren werd bekend dat het andere partij kopstuk, Joost Eerdmans, op plek 4 komt bij Forum voor Democratie, de partij waar Hoogwerf eerder ook nog lid van was. Maar het wordt dus Code Oranje voor 'IJzeren Tanya'. Die nieuwe partij is een smeltkroes van mensen en meningen: De Mos zelf komt van de PVV, nummer 2 is zijn advo caat Peter Plasman, die bijna altijd links van het midden stemde. Op 3 komt dus Hoogwerf en op 4 'duur zaamheidsgoeroe' Ruud Koornstra. Hij deed eerder nog mee aan ver kiezingen voor 50Plus. Maar het 'hokjesdenken' van links-rechts is volledig achterhaald, vindt De Mos. En Hoogwerf: ,,Er komen nog meer politici van lokale partijen op onze lijst. In die steden en dorpen laten zij allemaal zien waar het om gaat: luisteren naar be woners en aan de slag.'' Dat De Mos nog altijd corruptie- verdachte is - het OM verdenkt hem van het bevoordelen van be vriende ondernemers in ruil voor (partij)donaties - maakt Hoogwerf niet uit: ,,Ik heb geen enkele aanlei ding om Richard voor minder dan honderd procent te vertrouwen.'' vrijdag 30 oktober 2020 GO CDA gaat bij verkiezingen vol voor regionaal belang Het CDA wil dat de Tweede Kamer grotendeels regionaal wordt ge kozen. Bovendien moeten door miljardeninvesteringen in woning bouw en nieuwe ov-verbindingen krimpregio's weer gaan groeien, stelt de partij in haar nieuwe ver kiezingsprogramma. Laurens Kok Den Haag - Pieter Omtzigt Pieter Omtzigt (staand) tijdens een CDA-bijeenkomst in Tubbergen, in zijn eigen regio Twente. FOTO LARS SMOOK Leefbaar Rotterdam-politica Tanya Hoogwerf (45) sluit zich aan bij Code Oranje, de politieke beweging van Richard de Mos. Ze komt op plaats 3 van de kies lijst en wil immigratie aan ban den leggen met een quotum. Niels Klaassen Den Haag sie bevolkingsgroei instellen, daarna willen we met een referen dum vragen wat Nederlanders zelf willen. Met hoeveel mag de bevol king groeien? En hoe dan? Soms zal het moeten, als je de vacatures wilt vullen die overal ontstaan door ver grijzing. Maar kansarme asielzoe kers uit veilige landen willen men Nieuwe partij Code Oranje is een smeltkroes van mensen en meningen Tanya Hoogwerf stapt over naar Code Oranje. foto jan de groen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 13