m mm WA f\5V3 9 A Bl/Nfi De regels van het spel zijn veranderd, en er zijn overal politici die er gebruik van weten te maken nuari 2018 beslist ook een Poolse rechter dat het kindje terug moet naar haar vader. ,,Dorota had heel eerlijk als reden aangegeven dat ze niet kon wennen aan het leven in Brussel'', zegt Youssfi. ,,Dat vond de rechter niet genoeg.'' Als de politie aanklopt om Ines op te halen, zijn moeder en dochter weer verdwenen. In februari 2019 wordt er een Euro pees arrestatiebevel uitgevaardigd en in november wijst een Brusselse rechter de ouderlijke bevoegdheid toe aan Youssfi. Er volgt een nieuwe dramatische wending: twee dagen na die uitspraak sterft Dorota. Maar Ines is en blijft in Polen. ,,Hoe verdrietig ook, dit gebeurt vaker, zo'n gevecht om een kind'', zegt advocate Wsolek. Maar dan krijgt de zaak een heel andere lading. Dorota's moeder weigert het kind te laten gaan. Ze is een bekende oogarts, heeft vrienden in hoge PiS-kringen en zoekt vol de publiciteit. Ineens gaat het niet om een Belgische vader, maar om een Marokkaan. Hij is niet alleen een moslim, zegt ze volgens hem, maar erger nog: geen katholiek en geen Pool. Ze krijgt steun van po litici, tot minister van Justitie Zbig- niew Ziobro aan toe, die er op hame ren dat de kleine Ines moet worden opgevoed in 'de Poolse traditie'. Wsolek: ,,Dit is ongekend. Er liggen verschillende rechterlijke uitspraken ten gunste van mijn cliënt, maar die worden gewoon genegeerd.'' Het zijn zorgen als deze die ook in het rapport van de Europese Com missie staan. 'Serieuze zorgen' om de rechterlijke onafhankelijkheid. 'Zor gen' om politici die zich met vonnis sen bemoeien. 'Zorgen' om de minis ter van Justitie, die tevens 's lands hoogste aanklager is. Deze minister Ziobro kan op eigen houtje uitspra ken uit de laatste 20 jaar waar hij het niet mee eens is, aanbrengen bij het Hooggerechtshof. Dat is hetzelfde Hooggerechtshof waarvan ook de Commissie constateert dat het meer en meer gevuld wordt met rechters die loyaal zijn aan de regering. Pijnlijk voorbeeld ,,Ook onze zaak is daar nu beland'', zegt Wsolek. ,,Er is geen sprake meer van een scheiding der machten. Er is iets grondig mis hier. Dit is ook rampzalig voor de Europese Unie. Mensen en lidstaten moeten er op kunnen vertrouwen dat vonnissen over en weer worden gerespecteerd.'' Daar zijn ze zich in Brussel terdege van bewust. Als een lidstaat zich niet aan de regels houdt, wordt justitiële samenwerking heel lastig, zo niet on mogelijk. Pijnlijk voorbeeld van deze week: het Poolse Openbaar Ministe rie heeft officieren van justitie opge dragen om waar mogelijk niet mee te helpen aan de uitlevering van ver dachten en veroordeelden aan Ne derland. Dit is een reactie op het op schorten van uitleveringen aan Polen door Nederland, afgelopen zomer. Ons land vraagt zich af of dat nog wel verantwoord is, gezien de zorgen om de rechterlijke onafhankelijkheid. Het heeft de kwestie voorgelegd aan het Europees Hof van Justitie. De Commissie is in 2017 een zoge naamde artikel-7-procedure tegen Polen gestart. Dit artikel, waarvan niemand dacht dat het ooit gebruikt zou worden, moet het land ervan weerhouden de rechtsstaat te onder mijnen. Het effect is nog niet echt merkbaar. Om officieel een 'ernstige en voortdurende schending' te con stateren is er unanimiteit nodig. Po len weet dat een even weerspannige bondgenoot als Hongarije hier nooit in mee zal gaan. En een land als Duitsland heeft enorme economi sche belangen bij de buurman. Wat rest is een politieke patstelling. ,,Dit is inderdaad wat er nu aan de hand is'', zegt Dariusz Mazur, een rechter uit Krakow. Hij is woordvoer der van de vakorganisatie Themis. Hij vertelt over de prominente en kriti sche rechter Waldemar Zurek, 'die 5 procedures aan zijn broek heeft hangen omdat hij 20 jaar geleden een tractor heeft verkocht waar hij geen bonnetje meer van heeft'. En over rechter Beata Morawiec, die minister Ziobro aanklaagde, omdat hij haar goede naam zou hebben aangetast. ,,Ze won. Maar nu wordt ze beschul digd van omkoping, omdat ze van ie mand een mobiele telefoon zou heb- ben aangenomen. Een mobiele tele foon! Het is bijzonder primitief wat ze doen, maar wel heel effectief.'' Dat laatste vindt Arkadiusz Rad- wan ook, publicist, advocaat en hoog leraar uit Krakow. Hij ziet een machtsgreep van de nieuwe elite, maar noemt die vervolgens verre van primitief. ,,Dit zijn politieke vernieu wers. De regels van het spel zijn ver anderd, en er zijn overal politici die daar gebruik van weten te maken. Dat zien we in de Verenigde Staten met Trump, in Groot-Brittannië met de brexit, en ook hier in Polen. Je kunt geringschattend doen over de conservatieven, nationalisten en pa triotten van de PiS, maar het is zeker geen achterlijke beweging.'' Mislukte ontmoeting Wat opvalt hier in Krakow is dat er op straat maar lauw wordt gerea geerd. Jerzy, een 25-jarige student/ ober, heeft helemaal niks met 'dit ge doe'. ,,Ik heb een goed leven. Ik kan werken, studeren, ik heb een leuk ap partement hier in het centrum. Het is prima zo. Ik heb op de PiS gestemd, ja. En die rechters? Ik vind dat ze het ook wel een beetje verdienen.'' Ook Radwan is kritisch. ,,Rechters hebben de afgelopen jaren onderge- presteerd. Ze kijken vaak neer op mensen. Ze zijn onbeschoft en bu reaucratisch. Zaken kunnen soms ja ren duren. En ja, natuurlijk moet je de rechtsstaat beschermen, met alles wat je hebt. Maar welke rechtsstaat? PiS gaat verkeerd te werk, maar hun analyse van het onderliggende pro bleem is echter wel correct.'' Hakim Youssfi heeft intussen zijn dochter in de laatste 3 jaar maar één keer kort gezien, tijdens een mislukte ontmoeting in Polen. Als we hem vragen wat voor kind ze is, zegt hij bedremmeld: ,,Dat weet ik niet.'' Het is een ongelijke strijd, zegt hij: ,,We vechten niet tegen oma, maar tegen de staat. Maar natuurlijk ga ik door, tot aan het Europese Hof van Justitie als het nodig is. Ik ben dan wel geen Pool, maar ik ben wel een goed mens. En ik ben Ines' vader.'' donderdag 29 oktober 2020 GO A< In de Poolse hoofdstad Warschau betoogden tiendui zenden mensen tegen de uitspraak van het Constitutio neel Hof dat abortus zo goed als verbiedt. FOTO'S AFP, REUTERS -Arkadiusz Radwan, advocaat

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 9