Europese Commissie schaft sneltests aan voor 100 miljoen euro 4b - 86 boetes uitgedeeld voor verstoren bronstige herten 8 NIEUWS 41 t ik i Polen ligt al een tijd onder vuur vanwege uitholling van de rechtsstaat. Wat betekent dat en hoe erg is het? De uitspraak van het Constitutioneel Hof over abortus en de zaak van de 4-jarige Ines Youssfi laten zien wat er kan gebeuren als de politiek zich met de rechtspraak bemoeit. Er is geen scheiding der machten meer. Er is iets grondig mis Sneltests waren lang niet betrouw baar genoeg, maar dat is veranderd en de verwachtingen zijn inmid dels hooggespannen. De Commis sie wil een eerste voorraad aanko pen en ter beschikking van de EU- landen stellen, zei voorzitter Ursula von der Leyen gisteren bij de pre sentatie van een nieuw pakket co ronamaatregelen. ,,We zitten diep in de tweede golf nu'', aldus Von der Leyen. Lidstaten moeten half november hun teststrategie uit de doeken doen, zei de voorzitter. De Com missie doet daarvoor aanbevelin gen. De medische benodigdheden voor de bestrijding van het corona virus waren sinds het voorjaar vrij gesteld van btw en invoerheffin gen, maar die regeling zou komend weekeinde aflopen. De Commissie verlengt de vrijstelling met nog eens een halfjaar nu een nieuwe golf van besmettingen Europa overspoelt. Zij stelt ook voor dat ziekenhuizen en zorgverleners geen btw hoeven te betalen voor coronavaccins en testkits. EU-landen moeten al hun gege vens over de pandemie delen met de Europese tegenhanger van het RIVM, onderstreepte Von der Leyen. Nu heeft het ECDC nog niet van alle lidstaten genoeg gegevens om bijvoorbeeld de Europese 'co- ronakaart' met risicogebieden te kunnen inkleuren. Ze hamerde ook nog eens op het belang van opsporingsapps, die bo vendien onderling gegevens moe- W Lidstaten moeten meer strijden tegen 'coronamoeheid' ten kunnen uitwisselen. De landen moeten zich meer inspannen om hun burgers zover te krijgen de apps te gebruiken. Nationale regeringen moeten ook de strijd tegen 'coronamoeheid' en misleidende informatie over het virus opvoeren, vindt de Commis sie. Dat is onder meer van belang nu er koortsachtig wordt gewerkt aan een coronavaccin, in een tijd dat het wantrouwen tegen vaccins juist lijkt te groeien. Als er eindelijk een vaccin is, maar niemand zich dan laat inenten, haalt dat nog niets uit. In de meeste gevallen ging het om mensen die na zonsondergang of voor zonsopkomst per auto het ge bied in reden, of mensen die in het rustgebied liepen, meldt Natuur monumenten. ,,Het ging vooral om mensen die de herten 's nachts wilden horen burlen. Maar daar hoefje helemaal niet speciaal 's nachts voor te komen, want dat doen ze de hele dag'', aldus een woordvoerster. Vorig jaar werd er tijdens de bronsttijd 42 keer een proces-verbaal uitgeschreven. Bij observatiehut De Elsberg lie ten zich veel herten zien. Het ob servatiepunt is al sinds augustus gesloten omdat het er eerder zo druk was dat bezoekers geen an derhalve meter afstand konden houden. Toch kwamen er tijdens de bronst mensen heen en zijn daar bekeuringen uitgedeeld. Met de winter voor de deur laten de herten zich minder zien. ,,De bronstperiode is voorbij en veel hindes (vrouwtjes, red.) zijn 'be slagen', drachtig dus.'' Wat is er toch aan de hand in dit land? ,,We zien een machtsgreep van de nieuwe elite'', zegt de publicist. ,,Er is iets grondig mis hier'', zegt de advocate. ,,Wat de rege ring doet is primitief, maar zeer ef fectief'', zegt de rechter. ,,Ik ben dan wel geen Pool, maar ik ben wel een goed mens'', zegt de verdrietige va der. En de Europese Commissie: ,,We hebben serieuze zorgen over de rech terlijke onafhankelijkheid.'' Is dit echt Polen? Het is nog niet eens zo heel erg lang geleden dat het land werd gezien als de belofte van het nieuwe Europa. Na de val van de Muur in 1989 ging het als een speer. Het land veranderde van een grauwe Oostblokdictatuur in een dynami sche economie, met ruim baan voor jonge, hoogopgeleide mensen. Nu ligt Polen met alles en iedereen overhoop. Er is een partij aan de macht gekomen, Recht en Recht vaardigheid (PiS), die vol heeft inge zet op nationalisme, het geloof en het gezin. Het heeft haar geen windeie ren gelegd. Ze heeft sinds 2015 niet alleen de meerderheid in het parle ment en de senaat, maar levert ook de president. Dat maakt de PiS de be langrijkste partij van Polen en partij leider Jaroslaw Kaczynski de man die het voor het zeggen heeft. Ze zijn on vermoeibaar bezig het land te buigen naar hun wil. Hoe populair de PiS ook is, ze heeft niet overal vrienden. Sla het recente Rule of Law Report 2020 van de Euro pese Commissie er maar eens op na, een onderzoek naar de stand van de rechtsstaat. Daarin staat nauwkeurig omschreven waarom onder anderen Eurocommissaris Frans Timmer mans zich al jaren zo druk maakt over het land. ,,De invloed van de re- gering is vergroot, de rechterlijke macht verzwakt'', constateert de Commissie. Meest recente voorbeeld is een uitspraak van het Constitutio neel Hof dat abortus zo goed als ver biedt. Daar was in het parlement geen meerderheid voor, omdat PiS- politici terugschrokken voor massale demonstraties. De regering heeft nu toch haar doel bereikt, volgens critici dankzij de door haar benoemde rech ters in dat hof. Tienduizenden men sen gingen deze week de straat op uit protest. Leeg huis Een ander voorbeeld vinden we in een kaal kantoor in Krakow. Advo cate Joanna Wsolek praat over een zaak die duidelijk maakt wat het be tekent als belangrijke waarden als rechterlijke onafhankelijkheid en scheiding der machten onder druk komen te staan. Dat verhaal begint drie jaar geleden, op 25 juli. Hakim Youssfi, een Belgische oogarts uit Brussel, komt thuis van zijn werk en treft een leeg huis aan. Zijn Poolse vrouw Dorota en dochtertje Ines van 4 zijn ervandoor en hij weet nergens van. ,,Maar ik dacht onmiddellijk: die zijn terug naar Polen'', zegt Youssfi, die we later spreken in Sint-Pieters- Leeuw. ,,Dorota kon niet wennen in Brussel.'' Een Brusselse rechter oordeelt al snel dat Ines is ontvoerd en beveelt haar onmiddellijke terugkeer. In ja- donderdag 29 oktober 2020 GO BRUSSEL De Europese Com missie koopt voor 100 miljoen euro aan sneltests om het co ronavirus op te sporen. Ook wordt de invoer van mondkapjes en andere medische benodigd heden van buiten de Europese Unie langer vrijgesteld van btw en invoerheffingen. - Voorzitter Ursula von der Leyen presenteert het nieuwe pakket coronamaatregelen van de Europese Commissie. foto afp 'S GRAVELAND Boswachters van Natuurmonumenten zagen de afgelopen weken veel nieuwe gezichten bij de bronst van edel herten op de Veluwe. Hoewel de meeste mensen hun best deden om de dieren niet te verstoren, werden er tussen 21 september en 11 oktober 86 processen-ver baal uitgedeeld. Polen massaal de straat op na verbod op abortus Mark van Assen -Joanna Wsolek, advocaat Ook de Poolse staat bemoeit zich met de strijd van Hakim Youssfi om zijn ont voerde dochter Ines.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 8