F3 Ongenoegen over negeren salarismotie 5 ,,Veel quickfixes zijn er helaas niet. Veel ver pleegkundigen werken al extra uren. Maar in de wijkverpleging heeft bijvoorbeeld lang niet iedereen een volledig contract. Mensen die dat willen, zouden extra uren moeten krijgen om na hun ronde door de wijk bijvoorbeeld de GGD's te assisteren bij het bron- en contact- onderzoek of coronapatiënten te verzorgen op een cohortafdeling of thuis, zodat zij eerder het ziekenhuis uit kunnen. Daarnaast moeten we heel goed op zorgmedewerkers passen, om te voorkomen dat zij uitvallen met een burn out. Zorg dat ze écht vrij zijn op hun vrije da gen, zodat ze kunnen herstellen. Nu zitten zij vaak in appgroepen waar doorlopend gevraagd wordt: 'Er is weer een zieke, kan iemand inval len?' Ze zijn continu in een verhoogde staat van paraatheid. Dat is niet gezond.'' ,,Ja. Het grote verschil: toen stond iedereen te klappen voor de zorg, nu is er veel onbegrip en agressie. Familieleden die het niet pikken dat patiënten moeten worden overgeplaatst. Als dat je beloning is... De coronacrisis heeft de beroepsgroep wel zichtbaarder gemaakt. Men sen hebben nu een veel beter beeld van wat een ambulance- of ic-verpleegkundige doet. Dat heeft een flinke aanzuigende werking gehad op het aantal nieuwe verpleegkunde- studenten, dat is positief. Maar ondertussen zijn afgelopen zomer in de politiek amper stappen gezet. Er kwam geen salarisverhoging, er is niks gebeurd om de hoge werkdruk te ver lichten. Waarom zijn kennis en ervaring van verpleegkundigen en verzorgenden niet inge zet om het beleid beter op orde te krijgen? Het gevoel is: er is geklapt, maar wat levert het op?'' Buurman bracht na de zomer aan het OMT een advies uit om een nieuwe 'stille ramp' in verpleeghuizen te voorkomen. Ze onder zocht de grote uitbraak in het Parkhuis in Dor- (T drecht, waar in recordtijd 117 demente bewo ners besmet raakten, van wie er 31 overleden. ,,We hebben bewoners preventief getest. Daar uit bleek dat 50 procent van de mensen die po sitief testten op dat moment geen klachten had, zoals koorts, reuk- of smaakverlies. Daarom hebben we geadviseerd om, zodra er één besmetting is, veel meer te testen. Zo krijgt een verpleeghuis snel in beeld wie be smet is. Die bewoners kun je isoleren. Dat is nu het beleid.'' Het gevoel is: er is voor de zorgmedewerkers geklapt, maar wat heeft het opgeleverd? ,,Dat monitoren we. Er lijken tot nu toe minder grote uitbraken dan in het voorjaar. Het ver schil met toen is ook dat nu wel voldoende persoonlijke beschermingsmiddelen beschik baar zijn. Medewerkers dragen nu mondmas- kers om de kans te verkleinen dat zij het virus mee naar binnen nemen. En in tegenstelling tot het voorjaar wordt nu ook het personeel getest.'' ,,Hoe zorgen we dat we niet weer in zo'n zorg- infarct komen? Een derde golf moeten we koste wat kost voorkomen. Ik ben bang dat an ders veel verpleegkundigen uit het vak zullen stappen. De huidige situatie kan een opmaat zijn voor de toekomst. Door de vergrijzing gaat de zorgvraag de komende tien jaar exponen tieel toenemen. Volle ziekenhuizen, een tekort aan ambulances, een spoedeisende hulp die dicht moet: zulke situaties zullen we veel va ker gaan zien als we niet in staat zijn genoeg verpleegkundigen en verzorgenden te werven en te behouden.'' Eergisteren stemde, door een foutje van een ChristenUnie-Kamerlid, ineens een krappe Kamermeerder heid vóór de zorgmotie van PVV- leider Geert Wilders. In een reactie schreef minister Tamara van Ark (Medische Zorg) dat het zorgperso- neel er de afgelopen jaren al miljar den heeft bijgekregen, dat daar in 2021 nog één miljard euro bijkomt en dat werknemers dit én volgend jaar ook nog een coronabonus ont vangen. Alles bij elkaar is dat wel genoeg, zeker nu, viel tussen de re gels door te lezen. De oppositie reageerde gisteren furieus op de afwijzing. Wilders: ,,Mensen mogen ervan uitgaan dat als een meerderheid in dit huis een motie steunt, die wordt uitgevoerd. En dan zegt het kabinet tegen die mensen: 'Bekijk het maar, we geven jullie opnieuw een dikke klap in het gezicht. We hebben lak aan de meerderheid van het parlement, we doen het niet'.'' Lilian Marijnissen (SP) noemde het 'schaamteloos' hoe het kabinet met de zorgverleners omgaat. ,,Ze verdienen een eerlijke beloning, omdat we met z'n allen hebben ge applaudisseerd en omdat ze ons door de eerste piek heen hebben getrokken en omdat ze er in de tweede piek nu ook weer staan.'' Ook de FNV is ontstemd. ,,Nu de heldenstatus van medewerkers steeds meer bij het grofvuil wordt gezet, wordt de zorg een allesbe halve aantrekkelijke branche om in te werken.'' Premier Rutte hield echter voet bij stuk. ,,Het is niet zo dat het kabinet per definitie automatisch alles uit voert wat in een aangenomen mo tie staat. Het kabinet heeft zich tot zo'n motie te verhouden. Wat wij reëel vinden, is met elkaar vaststel len dat - in zo'n grote crisis als deze - wij keuzes moeten maken in schaarste.'' Horeca Een andere ergernis tijdens het de bat was dat het kabinet afgelopen dinsdag bij het persmoment aan kondigde dat de horeca nog tot in december dicht moet blijven. Ka merlid Steven van Weyenberg (D66): ,,Het leek erop dat bijna tus sen neus en lippen door een verlen ging van de huidige maatregelen werd aangekondigd. Die periode was eerst twee tot vier weken, maar zou nu doorlopen tot in december.'' Volgens de minister-president is er over sluiting tot in december nog géén definitief besluit genomen, maar ligt die stap wel voor de hand. En dan zegt het kabinet tegen die mensen: 'Bekijk het maar' Hij benadrukte ook dat het kabinet na komend weekend een belang rijke knoop zal doorhakken. Moet Nederland, in navolging van bij voorbeeld Frankrijk, opnieuw com pleet op slot omdat de coronacijfers te slecht zijn? Of kiezen we - ook al gaat het de goede kant op - voor ex tra maatregelen om het virus snel ler de kop in te drukken? Met alle maatschappelijke en economische gevolgen van dien. Rutte: ,,Als het pakket niet ge noeg levert, nemen wij die maatre gelen. Als het pakket wel voldoende levert, zal het nu nemen van extra maatregelen de piek niet anders doen zijn dan hij gaat worden.'' donderdag 29 oktober 2020 GO gen vragen familie van bewoners om bij te springen, of vrijwilligers.'' Ziet u nog andere oplossingen? Tijdens de eerste golf sprongen veel oud verpleegkundigen bij. Die animo is minder? - Bianca Buurman, hoogleraar acute ouderenzorg Kampen verpleeghuizen nu met minder uit braken dan tijdens de eerste golf? Wat kunnen we van de huidige situatie leren? De oppositie in de Tweede Kamer is verontwaardigd dat het kabinet weigert een motie uit te voeren die vraagt om een flinke loonsverhoging voor zorg- personeel. Volgens premier Mark Rutte krijgen medewer kers in de zorg wel degelijk wat hen toekomt. En voor nóg meer extra loon is in deze crisis sim pelweg geen geld. Edwin van der Aa Peter Winterman Den Haag - Geert Wilders, PVV-leider Op de speciale corona-afdeling in het Elisabeth-TweeSteden Zieken huis in Tilburg is het alle hens aan dek. Rechtsboven: een ambulance medewerker overlegt tijdens een nachtdienst met artsen van de afde ling spoedeisende hulp in het Haagse Westeinde Ziekenhuis. fotosanp i i PVV-leider Geert Wilders luistert naar het betoog van de premier. foto anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 5