Coronastraat open na 'feestelijke' lintjeknip Bredere N61 niet bij iedereen op agenda 7 ELISABETHPAROCHIE VIERING Negen dagen en nachten thuis een kaars laten branden. De Elisabethparochie in de Zeeuws-Vlaamse Kanaalzone heeft toch nog een weg gevonden om de anders zo feestelijke Elisabethdagen te vieren in coronatijd. Je mist het elkaar te kunnen omarmen." De N61 richting de Zeeuws- Vlaamse westkust heeft na Bier vliet maar een enkele rijbaan. Jack van Harn, voorzitter van Biervliet een Maatje groter heeft de toename van het verkeer de laatste vijf jaar gevolgd en denkt dat het tijd is aan de bel te trek ken. Een kwestie van tijd of het enkelbaans deel van de N61 vol doet niet meer. ,,Beter op tijd aandacht voor vragen. Ik snap ook wel dat het niet over een jaar al gedaan kan zijn." Volgens Van Harn is een toe name van het verkeer op de N61 van 15 tot 20 procent reden voor Rijkswaterstaat om de weg op te waarderen. ,,Als ik kijk naar de cijfers die we hebben, kan dat over een jaar ofvijf best het geval zijn. Helemaal als we kijken naar de ontwikkelingen in Breskens en Plan Waterdunen. Het toe risme is van belang en dat moe ten we op tijd tackelen." Boerenhol De N61 is voor Floor Pieters, be stuurslid van de werkgeversor ganisatie VNO/NCW Brabant Zeeland, niet als eerste aan de beurt. ,,Veel ondernemers zien het probleem nog niet. Goed, op de heetste dagen in het seizoen kan het er druk zijn en iedereen ergert zich weleens aan een vrachtwagen die voor je zit. Waar veel ondernemers, met name in de recreatiesector wél mee zitten is de afsluiting van de Langeweg bij Breskens en het verkeer dat nu door Boerenhol rijdt. Beter eerst dat oplossen voor we de N61 aanpakken." arjan Dieleman, pastoraal mede werkster, had zich de jaarlijkse paro chiedagen heel an ders voorgesteld. ,,In maart begin nen we altijd al met de voorberei dingen, en toen brak de coronacri sis opeens los." Niet voor één gat te vangen zette de organisatie een programma op poten zonder geza menlijke bijeenkomsten. ,,We wil den proeverijen houden in onze kerken in Terneuzen, Philippine en Zuiddorpe, met als aardigheidje een autopuzzeltocht. Dat zou moeten kunnen." Maar helaas, ook dit kan door de tweede golf aan coronabesmettin gen niet doorgaan. De Elisa- bethparochie wil geen enkel risico lopen. ,,We keken er nog wel zo naar uit", zegt Marjan met spijt in haar stem. ,,Het is al zo moeilijk dat we elkaar niet kunnen omar- men, niet dicht bij elkaar kunnen zijn. Dat is een groot gemis, niet alleen voor onze kerkleden, maar voor iedereen." Toch zullen ook dit jaar de Elisa- bethdagen niet helemaal geruis loos voorbijgaan. Een speciale, ne- gendaagse actie is op touw gezet. De parochie heeft een eigen kaars laten maken, met de afbeelding van een Russische icoon erop. Een parochielid maakte het schilderij aan de hand van het origineel. Eli sabeth, de moeder van Johannes en de patrones van de Midden- Zeeuws-Vlaamse parochie, en Ma ria, de moeder van Jezus, omhel zen elkaar liefdevol op de icoon. ,,De bedoeling is", vertelt Mar jan, ,,dat mensen komende zater- dag bij zonsondergang de kaars thuis ontsteken en voor het raam zetten, op een veilige plek. We hebben gevraagd de kaars negen dagen en nachten, tot Elisabeth- dag zondag 8 november, te laten branden en dagelijks erbij te bid den. We hebben daarvoor een spe ciaal gebed gemaakt: 'Bevrijd de wereld van het coronavi rus, Leid ons op de goede weg, Doe aanbreken de dag dat wij elkaar weer met vreugde mogen begroeten en omarmen, zoals eens Maria en Elisa beth." Tachtig kaarsen zijn inmiddels verkocht. Wie er een heeft, is ver zocht een foto te maken van de brandende kaars voor het raam en die te sturen aan mailadres mar- jandieleman@eparochie.nl. De fo to's zullen te zien zijn op de web site van de parochie. ,,Dat geeft toch het idee dat wij samen zijn." De Elisabethparochie worstelt ermee dat dit minder kan, het sa men zijn. Zitplaatsen in de Em- mauskerk in Terneuzen zijn afge plakt. Er is slechts plaats voor der tig gelovigen per viering. Mensen moeten vooraf reserveren. Zeker met het oog op twee rooms-katho- lieke hoogtijdagen, Allerheiligen komende zondag en Allerzielen aanstaande maandag waarop over ledenen worden herdacht, voelt dat ongemakkelijk. Marjan: ,,We houden daarom extra vieringen, zodat meer mensen kunnen ko men." De 'feestelijke' opening, door de Hulster burgemeester Jan-Frans Mulder, Joke Gaemers van de GGD en Harm Janssens (directeur TLR) gebeurde pal voor de neus van het Hulster stel. Het stond vooraan in de rij. Hun ontging de vreugde. Bart: ,,Het is fijn dat we nu dicht bij huis getest kunnen worden, maar ik heb een dubbel gevoel bij de ma- nier waarom dit zo moet. Zo leuk is het allemaal niet." Met de Hulster coronateststraat Die test stelde eigenlijk niks voor in de oude Opslag 6 aan de Indu strieweg, heeft Zeeuws-Vlaande- ren nu drie en Zeeland in totaal zes testlocaties. Omdat GGD Zeeland de samenwerking aangaat met het Rotterdamse laboratorium TLR, kan de testcapaciteit flink omhoog en daar zijn ze bij de GGD erg blij mee, vandaar het vertoon bij de Hulster teststraat. De loods is volle dig ingericht op efficiëntie. Na het aanmelden kan naar een van test stations gereden worden. De afne mers van de test, ingepakt als maanmannetjes, nemen de tijd al les uit te leggen en dan komen de stokjes Als alles binnen enkele seconden achter de rug is, wordt de snotte- raars nog dringend op het hart ge drukt meteen naar huis te gaan en daar in quarantaine de uitslag af te wachten. Wie te voet of met de fiets naar de teststraat komt, kan plaats nemen op een stoel voor de test. En dan via de aparte uitgang gauw naar huis. Het viel Bart en Sandra uiteinde lijk nog reuze mee. Bart: ,,Die test stelde eigenlijk niks voor." donderdag 29 oktober 2020 Ondernemers in West- Zeeuws-Vlaanderen maken zich zorgen over de bereik baarheid van het gebied. Al leen over welke problemen het eerst aangepakt moeten worden, lopen de meningen uiteen. Guido van der Heijden Biervliet 'Het is een groot gemis dat we elkaar niet kunnen omarmen' Harmen van der Werf Terneuzen Pastoraal medewerkster Marjan Dieleman in de Terneuzense Emmauskerk met (in het midden) de feestelijke kaars die komende dagen licht moet brengen bij parochianen thuis. foto anne hana Terwijl Sandra en Bart Verstrae- ten, behoorlijk nerveus voor wat komen gaat, in hun auto zitten te wachten op hun coronatest, werd de Hulster teststraat gis terochtend met een lintjeknip geopend. Sheila van Doorsselaer Hulst -Bart Verstraeten Bart en Sandra Verstraeten hadden de primeur: als eerste getest in de Hulster coronateststraat. foto anne hana

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 54