Kleurboek van Zierikzee is leuk voor jong en voor oud t 7 OLIEBOLLEN AARDIGHEIDJE VOOR OUDEREN Als er iemand is die lekker oliebollen kan bakken dan is het wel predikant Leo Molenaar van de Hervormde gemeente in Bruinisse. En dat is minder gek dan het lijkt. Schoorvoetend klopte Adrie Hoogerwerf van de diaconale werk groep van de Her vormde gemeente Bruinisse bij de dominee aan. Of hij misschien wat oliebollen wilde bakken voor oudere gemeentele den? De dominee was tenslotte vroeger bakker. Prima, was Mole naars reactie. Maar dan geen 50 stuks, zoals de diaconale werk groep bescheiden voorstelde. ,,Nee, dan doen we er gelijk een stuk of 500. Anders maak je alles voor niets vies. Ik denk trouwens dat we misschien de 700 wel gaan halen", zei de dominee gisteren tussen het bakken door. Molenaar is grote aantallen ge wend. Jaarlijks nodigt hij zijn ge meenteleden uit een zelfgebakken oliebolletje te komen eten op zijn verjaardag, knus tussen de vuur- korven in zijn tuin. Als jonge knul van 10 hielp hij zijn moeder al met bakken van de lekkernijen. ,,Eerst alleen appels schillen natuurlijk. Maar op mijn twaalfde heb ik ge zegd: geef mij de lepel maar." De dominee volgde de richting consumptieve techniek op achter eenvolgens lts en mts en werkte jarenlang in industriële bakke rijen. Later ging hij het onderwijs in en gaf onder meer huishoud kunde ('veel koken en bakken') op het Calvijn College. Toch bleef zijn ware roeping knagen. ,,Het verlan gen, de drive om predikant te wor den was er altijd wel. Maar je krijgt geen briefje van God waarop staat dat je predikant moet worden. Dus stopte ik dat weg, misschien ook uit onzekerheid." Tot hij er klaar voor was en Molenaar de studie theologie doorliep. Acht jaar gele den werd hij predikant, eerst op Yerseke en sinds twee jaar op Bruinisse. Corona hakt er ook bij kerkge- Je krijgt geen briefje van God waarop staat dat je predikant moet worden meentes stevig in. ,,De onbevan genheid is weg", zegt Molenaar. ,,Je moet op andere manieren ver binding zoeken." Het is triest, vindt ook To Hanzen van de diaco- nale werkgroep. Deze werkgroep doet er alles aan mensen, ook die van buiten de eigen kerk, onder ling te verbinden. Normaal ge sproken met onder meer koffie- inloopochtenden, maar dat zit er nu even niet in. ,,We zitten al met angst en beven naar de december maand te kijken. Dan maken we altijd kerststukjes en hebben we op tweede kerstdag een brunch voor mensen die alleen of een zaam zijn. We zijn bang dat we dat straks niet kunnen organiseren." Maar bij de pakken neerzitten? Echt niet. Dus krijgen oudere le- den van de Hervormde gemeente, mensen in 't Opper en andere dor pelingen die wel een oppeppertje kunnen gebruiken vers gebakken oliebollen cadeau. Alsof het om een militaire operatie gaat, zo strak is het coronaproof verpak ken, ophalen en rondbrengen van de bollen georganiseerd. Voor Hanzen is die inzet niet meer dan logisch. ,,Ik denk dat dat ook wel met je geloof te maken heeft. La ten zien dat je om mensen geeft, naar anderen omzien. We probe ren op deze manier toch iets leuks voor mensen te doen." De winter komt eraan en door het nog steeds rondwarende coronavi rus zitten we meer thuis dan ons lief is. Daarnaast is het in de vakan ties ook wel eens slecht weer en slaat de verveling in je caravan al snel toe. ,,Hoe leuk is het dan om te keningen te kleuren van de plek waar je zelf eerder hebt rondgelo pen?", bedacht Pokorni. Rust en concentratie Kleuren is hip, bij jong en oud. Daarom heeft Pokorni de 21 teke ningen in haar boek ook bewust voor alle leeftijden interessant ge maakt. ,,Inkleuren zorgt voor aflei ding, rust en concentratie en is ook nog eens goed voor de fijne moto riek. Bovendien leer je anders kij ken. Je ziet dingen die je normaal gesproken niet zo snel opvallen. Zo leer je Zierikzee dus nóg beter ken nen." Pokorni heeft de locaties eerst ge fotografeerd. Vervolgens bewerkte ze de afbeeldingen op de computer en op papier tot een tekening. ,,Het is heel anders tekenen voor een kleurboek. Je moet er steeds reke ning mee houden dat het straks wel ingekleurd moet kunnen worden. Daarom kun je bepaalde details soms maar beter weglaten." De laatste tekening uit het boek, de Sint Domusstraat, is volgens Po- korni de lastigste. ,,Als ik die zelf zou inkleuren, zou ik daarvoor een aquarelpotlood ge bruiken. Dan krijg je een echt schil derij-effect." donderdag 29 oktober 2020 SD Dominee bakt de cadeautjes bruin Esme Soesman Bruinisse A Kijk op de site bij /video Dominee Leo Molenaar van de Hervormde Gemeente in Bruinisse bakt in de keuken van Ontmoetingscentrum Ichtus honderden oliebol len voor ouderen in zijn dorp. foto katja van noort -Leo Molenaar, dominee, daarvoor bakker Het begint met de molen op het Blauwe Bolwerk. ,,Dat is nog simpel", vindt Evelyn Pokorni zelf. ,,Dan krijg je de Dikke Toren, die is ook nog goed te doen. Maar naarmate je het kleurboek doorbladert, worden de tekeningen steeds gedetail leerder. Die zijn eigenlijk niet meer voor kinderen, maar eer der voor volwassenen. Zo heeft het hele gezin er wat aan." Marcel Modde Zierikzee De Sint Domusstraat in Zierikzee uit het kleurboek van Evelyn Pokorni. Het kleurboek van Zierikzee is in een oplage van 250 exemplaren te koop bij Boekhandel De Vries op het Havenplein.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 50