Ko en Roos Saman zetten hun avontuur hier voort Enquête onder bevolking Twee derde van te bouwen 'city lofts' Goes al verkocht 6 Modezaak Bonita sluit eind dit jaar MIJN DORP, MIJN STAD Marcel Modde Zierikzee ,,Ik ben er van overtuigd dat lang niet alles is uitgedacht. Wie weet komen we langs deze weg tot een alternatief dat perfect past bij de specifieke situatie van onze regio", zegt Smit. Nederland wil uiterlijk in 2050 volledig van het aardgas af zijn, om zo de uitstoot van koolstofdioxide (CO2) terug te dringen. Eind vol- Het moet ook voor iedereen financieel haalbaar én acceptabel zijn gend jaar moeten alle gemeenten een plan hebben liggen, waarin dui delijk staat hoe ze dat gaan doen. Daarbij draait het niet alleen om welke technieken toepasbaar zijn, legt Smit uit. ,,Het moet ook voor ie dereen financieel haalbaar én accep tabel zijn." Verwarming via aardwarmte en oppervlaktewater bijvoorbeeld zijn methodes die her in der in het land al worden beproefd. Met wisselende successen. Ook de Zierikzeese wijk Malta staat binnenkort een dergelijk Gistermiddag werd het officiële startschot gegeven voor de bouw van de achttien hotelapparte menten (ook wel city lofts ge noemd). Ze worden als investe ringsobject verkocht, waarna de eigenaren ze kunnen verhuren. Dat kunnen ze in handen leggen van Largo, zeg maar de wat experiment te wachten. Schouwen- Duiveland trekt daarin met de an dere gemeenten op in Zeeuws ver band. Het aanleggen van een warmte- net is volgens de wethouder niet overal even vanzelfsprekend. ,,De huizen staan hier over een grotere oppervlakte verspreid dan in de Randstedelijke gebieden het geval is. Daarom kijken we eerst op Zeeuws niveau wat er allemaal zou kunnen en wat niet. En vervolgens gaan we dat verfijnen per gemeente en zo tot op wijkniveau." Alle wo ningen die nu worden gebouwd, krijgen sowieso al geen gasaanslui- ting meer, tenzij de vergunning al langer dan anderhalfjaar geleden is verstrekt. Om over te schakelen op een an dere manier van verwarmen, moe ten huizen ook goed geïsoleerd zijn om het behaaglijk te kunnen krij gen bij koud weer. Bij nieuwere wo ningen is dat niet al te lastig. Maar voor huizen in een oude binnenstad als Zierikzee 'wordt dat nog wel een dingetje', beseft Smit. Ook op dat vlak hoopt ze op een creatieve in breng van inwoners. De wethouder volgt met belang stelling experimenten met groen gas en waterstofgas. Die brandstof zou dan via bestaande pijpleidingen naar de woningen kunnen worden gebracht, zodat niet het hele onder grondse leidingenstelsel overhoop hoeft te worden gehaald. ,,Maar in principe kan alles. Als de riolering in de binnenstad moet worden ver vangen, gebeurt dat ook." De enquête op de gemeentelijke website kan tot 13 november wor den ingevuld. De informatie wordt Zeeuws-breed verwerkt en meege nomen in de uiteindelijke transitie visie voor eind 2021. luxere poot van Roompot. Alle hotelservices, zoals bijvoorbeeld de ontvangst van gasten en de schoonmaak, worden verzorgd door Katoen, dat al met een bras serie en hotel aan de andere kant van het plein zit. Volgend jaar De verwachting is dat de hotel appartementen zowel zakelijke gasten als toeristen die wat meer luxe wensen zullen trekken. De lofts hebben onder meer een woonkamer, keuken en een aparte slaapkamer. Als de bouw zonder tegenslagen verloopt, is het nieuwe complex in oktober volgend jaar klaar. Wendy Wagenmakers Zierikzee ,,Ineens zagen we hem. De brug. De Zeelandbrug. En even later de Dikke Toren." Roos Saman haalt diep adem. ,,Er ging van alles door mijn lijf. Al die jaren dat we weg waren, alles wat we hebben mee gemaakt. En dan ineens ben je te rug op je eigen stekkie. Alsof je nooit bent weggeweest." Dertien jaar lang hebben Ko en Roos samen met de Zuiderster door Frankrijk gevaren. Dan weer hier, dan weer daar. Zolang ze de zon maar konden zien ondergaan. De tjalk kon nog best even door, maar bij Ko (74) en Roos (68) be gon het te kriebelen. Wat als hen iets zou overkomen? Zouden ze de Franse taal goed genoeg beheer- TERNEUZEN De Bonita-mode- winkels in Goes en Terneuzen sluiten eind dit jaar de deuren. Bonita, dochteronderneming van het Duitse concern Tom Tai lor, is volop bezig met een her structurering. Besloten is niet- winstgevende winkels van de hand te doen. Het bedrijf spreekt van 'een onvermijdelijke maat regel om het damesmodemerk Bonita te versterken'. Moeder concern Tom Tailor ontving eer der dit jaar van de Duitse over heid honderd miljoen euro fi nanciële steun. De winkels in Goes en Terneuzen zijn met uit verkoop begonnen. sen? Het echtpaar besloot dat het mooi was geweest en zette de te rugreis in. Maar met een oude platbodem door kanalen van de Mediterran- née naar Zierikzee, dat doe je niet even. En toen kreeg Roos onder weg ook nog eens slecht nieuws. Een huis, nee, geen denken aan. Pas als het echt niet anders kan ,,Onze dochter belde om te zeggen dat het niet goed ging met mijn vader. Mijn vader, die al honderd was. Die mij altijd aanmoedigde om dit avontuur aan te gaan. Ineens ging het met hem bergaf waarts." Roos was net op tijd om nog afscheid van haar vader te ne men, terwijl vrienden naar Na men raceten zodat Ko niet in zijn eentje terug hoefde te varen. Roos: ,,Het was een gekke tijd. En dan ook nog die corona. Maar ik ben blij dat ik hem nog dingen heb kunnen vertellen, en ik weet zeker dat hij me gehoord heeft." En nu liggen ze dan in Zierik- zee, vlakbij de Museumhaven. Hoe dat is? Gek, zegt Ko. Maar toch ook vertrouwd, zegt Roos. ,,Onze dochter stond met haar kinderen bie de sluus te zwaaien en ik filmde alles, want ik maak elk jaar een dvd van wat we mee maken. Het is niet zozeer dat we Frankrijk missen, maar hier leef je toch met een ander gevoel. Meer druk, minder vrijheid. Ja, dat is het." Zolang het kan, blijft het echt paar op de boot wonen. ,,We mo gen tot april hier in de haven lig gen, en daarna gaan we de Greve- lingen op, het Veerse Meer, noem maar op. Want een huis, nee, geen denken aan. Pas als het echt niet anders kan. We zetten hier ons avontuur voort, al zullen we ons ook wel een beetje moeten aan passen. Dat merk ik nu al. Ik heb jarenlang in ouwe kloffies rondge lopen, maar nu moet ik toch maar eens om fatsoenlijke kleren. En, erger nog: de wien is op!" donderdag 29 oktober 2020 Hoe kan gemeente van gas af? SD I Roos en Ko Saman zijn na dertien jaar reizen terug in Zierikzee. Ze liggen met de boot vlakbij de Museumhaven. foto marieke mandemaker Natuurlijk heeft de gemeente zelf ook al nagedacht over hoe heel Schouwen-Duiveland bin nen dertig jaar zonder gasnet de toekomst aankan. Maar wethou der Ankie Smit is minstens zo be nieuwd welke mogelijkheden de inwoners zelf zien. Daarvoor is nu een online-enquête uitgezet. - Ankie Smit, wethouder Twaalf van de achttien hotelap partementen in een nog te bou wen complex aan het Bleek veld in Goes zijn al verkocht. Dat heeft makelaar Joris Jobse gisteren gezegd. Rob Paardekam Goes Het was het moment waar ze dertien jaar lang onbewust naartoe leefden. Toen Ko en Roos Saman zondag dan einde lijk de Zeelandbrug zagen op doemen in de verte, kwamen even alle emoties tegelijk. Wee moed, heimwee, maar toch ook: 'tuus. Eindelijk tuus'. - Roos Saman BROUWERSHAVEN milierondvaart; Yoga; Tonnenmagazijn, Landgoed Slot Moer- 19.30-21.45 uur: ELLEMEET mond, gehele dag: Drumband Apollo, Dorpshuis, 19.00 uur: Wandelroute 20.00-22.30 uur: Meditatie; Kabouterbos; Boogschieten heren Zodiak; GOES ZIERIKZEE Stadskantoor, 08.30- FiZi, 20.00 uur: BRUINISSE 17.00 uur: Expositie Buladó; Brusea, 13.00-17.00 over het jaar 1970 in Havenplein, 9.00- uur: Museum ge- Goes; 16.00 uur: Week- opend; NOORDGOUWE markt; BURGH-HAAMSTEDE Dorpshuis, 19.00- Voor veel activiteiten Dorpshuis, 09.00 en 21.45 uur: Pilates moet worden 10.30 uur: Yoga, door Jorinde Praet, gereserveerd. 19.00 uur: Bridgeclub 19.30-23.30 uur: Kla- 68; verjasclub; Check daarom online of telefonisch bij de BURGHSLUIS RENESSE organisatoren of Passagiersschip de Dorpshuis, 18.30 uur: u nog kunt Onrust, 11.00 uur: Fa- Pilates, 19.45 uur: deelnemen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 49