■1 1) Kom maar niet meer aan het werk van Alfred Hitchcock IJskoude landing op Zwitserse bodem 13 Meer films die vragen om uitleg - Doctor Sleep, het vervolg dat vorig jaar in de bioscoop verscheen en een grote flop werd. Kubrick bouwde het ver haal om vol mystificaties die door de kijkers dankbaar werden omarmd. Niet meteen, aangezien de eerste reac ties op de film zuinig waren. Maar zo als zo vaak bij het werk van Kubrick kwam de waardering pas veel later. Ook zijn collega's zagen aanvanke lijk niet hoe gelaagd zijn bewerking was. Zelfs Martin Scorsese liet weten de film pas na enkele keren op zijn ware waarde te kunnen schatten. Ve len haakten aanvankelijk af door de overdreven lijkende vertolking van Jack Nicholson als de schrijver Jack Torrance die samen met vrouw en zoontje steeds meer onder de invloed van zijn omgeving (en de drank) zijn verstand lijkt te verliezen. Gevaarlijke gek Van een schrijver met een writer's block verandert Torrance gaandeweg in een gevaarlijke gek die zwaaiend met een bijl zelfs zijn vrouw belaagt. De scène waarin hij de deur aan gort slaat - roepend: 'Heeeree's Johnny' (een verwij zing naar de talkshow van de le gendarische Amerikaanse tv-presen- tator Johnny Carson) - behoort in middels tot een van de klassieke film momenten, te vergelijken met de douchescène uit Psycho (1960) van Al fred Hitchcock. Blijft over de vraag waarom The Shi ning, waarvan nu een langere versie te zien is, na al die jaren de kijkers nog steeds in zijn greep krijgt. Het ant woord ligt misschien in de benadering van Kubrick. Hij legt niets uit. Waarom wil Torrance zijn familie do den? Is hij een reïncarnatie? De oplos sing laat hij over aan het publiek: zoek het zelf maar uit. Rebecca Waarom denken sommige regis seurs dat zij het werk van Alfred Hitchcock kunnen verbeteren Gus van Sant maakte zich in 1998 belachelijk met een gekopieerde versie van Psycho (1960), die werd weggehoond. Ook andere rema kes van Hitchcockklassiekers, zo als The 39 Steps, konden niet in de schaduw staan van het origineel. Rebecca (1940) staat niet te boek als een van de allerbesten van Hitchcock. Daarom is het te be grijpen dat regisseur Ben Wheat- ley de opdracht aanvaardde om het verhaal van Daphne du Mau- rier nog een keer te verfilmen. Achteraf geen goed idee. Het begint al met de rolbezet ting. Armie Hammer en Lily James kunnen niet overtuigen als het echtpaar De Winter dat ge plaagd wordt door de wurgende nagedachtenis aan de eerste me vrouw De Winter, Rebecca. Helaas oogt Rebecca eerst als een promotiefilm voor Monte Carlo en later als een drama dat maar niet van de grond kan komen. Vooral het gebrek aan chemie tus sen de beide hoofdrolspelers nekt de film. - A.Z. Farewell Paradise Midden jaren 60 beleeft het Zwit serse gezin Wyss op de Bahama's prachtige jaren. Tot moeder plots besluit met haar vier dochters te rug te emigreren naar het koude Zwitserland. Daar doen thema's als armoede, chaos en verwaarlo zing hun intrede. De jeugdjaren van de meisjes, waarvan filmma ker Sonja Wyss de jongste is, lij ken nauwelijks op die paradijse lijke uit hun vroege jeugd. Wat ging er allemaal mis? Sonja Wyss haalt anno nu haar beide ouders, zussen en zichzelf voor de camera voor een reconstructie. Naar aan leiding van foto's, bandopnames en een groot aantal lastige, maar oprechte vragen bespreekt Wyss ieders herinneringen een-op-een. Iedereen blijkt andere pijnpunten mee te slepen en ze ontdekken voor de camera regelmatig hoe de ander iets heeft beleefd. De strak gemonteerde confrontatie met het verleden heeft ongetwijfeld therapeutische waarde voor deze moedige familie. - M.N. donderdag 29 oktober 2020 GO In The Shining verandert schrijver Jack Torrance, ver tolkt door Jack Nicholson, langzaam maar zeker in een gevaarlijke gek, onder invloed van de omgeving waar hij met zijn vrouw en zoontje verblijft. De scène waarin hij een deur aan gort slaat, werd klassiek. FOTO'S WARNER BROS Veel films met een inge wikkeld plot kunnen kij kers in verwarring ach terlaten. The Shining is niet de enige film die veel vragen oproept. Recen telijk leverde Tenet, de film van Christoper Nolan, veel reacties op over hoe het verhaal pre cies in elkaar zat. Ook andere producties van Nolan leiden tot vraagte kens bij de kijkers. Over welke films zijn op internet de meeste vra gen gesteld en sugges ties gedaan over de be doelingen van de makers en uiteenlopende com plottheorieën? Op basis van de zoekfuncties op Google stelde het bu reau OnBuy.com een lijst samen met de onbegre pen films waarover maandelijks het vaakst naar uitleg wordt ge zocht. Tenet komt nog niet op de lijst voor. 1. Inception 80.090 2. Shutter Island55.700 3. The Shining 48.950 4. Interstellar 47.060 5. Ex Machina 32.440 DRAMA Regie: Ben Wheatley. Hoofdrol len: Armie Hammer, Lily James en Kristin Scott Thomas. Te zien op Netflix Armie Hammer en Lily James overtuigen niet als het echtpaar De Winter. foto netflix DRAMA Regie: Sonja Wyss.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 41