Focus op de voordelen van stoppen met roken NIEUWS 3 Enquête van seniorenorganisatie ANBO over plannen voor decemberfeest Ruim 40 procent van de Nederlandse ouderen verwacht dit jaar Kerstmis alleen of hooguit met de eigen partner te vieren. Sowieso zitten veel senioren momenteel alweer weken binnen, in hun eentje. Minister-president Rutte riep afgelo pen dinsdag om dit jaar Sint Maarten en Sinterklaas in kleine kring te vie ren. Het was volgens hem nog te vroeg om uitspraken te doen over het kerstfeest. Seniorenorganisatie ANBO hield vorige week vrijdag een enquête onder 1066 leden, dus nog voordat premier Rutte dinsdag zei dat de aangescherpte coronamaatre gelen zeker tot in december zullen duren. Uit de ANBO-enquête komt naar voren dat 41,9 procent van de 1066 ouderen stelt Kerstmis 'alleen of met mijn partner' te gaan vieren. Een kleine 13 procent heeft vooralsnog het plan die dagen 'alleen met ons ei gen huishouden' door te brengen. Zo'n 27 procent zal thuis mensen ontvangen of zelf op bezoek gaan bij familie of vrienden. Slechts 0,6 pro cent gaat 'online iets speciaals met el kaar doen'. Coronalijn ,,We merken aan de gesprekken op onze speciale coronatelefoonlijn dat veel ouderen vanwege het stijgende aantal besmettingen alweer weken binnen zitten, vaak alleen'', zegt ANBO-woorvoerder Bernadet Naber. ,,Als je dan naar deze enquête kijkt, dreigt er een eenzame kerst voor veel ouderen.'' Overigens is het onderzoek dit jaar voor het eerst gehouden, zodat niet duidelijk is hoeveel senioren voor heen Kerstmis al alleen vierden. De antwoorden passen wel in een ANBO-peiling van enkele weken ge leden, waarin bijna driekwart van de ouderen aangaf geen of veel minder bezoek te ontvangen en zelf ook niet meer mee te doen aan activiteiten. Naber: ,,We bereiden ons voor op veel telefoontjes waarbij we mensen een hart onder de riem zullen moe ten steken.'' Iets meer dan de helft van de on dervraagde senioren is tussen de 70 en 80 jaar, 13 procent is ouder dan 80. Een derde van hen zegt sowieso nog We zullen veel mensen een hart onder de riem moeten steken geen echte plannen voor de feest dagen gemaakt te hebben. Ze wach ten de ontwikkelingen van de co- ronapandemie én de maatregelen af. Maar 22 procent geeft nu al aan Kerst mis zeker niet zo te vieren als anders. Kerst zal dan waarschijnlijk in klei nere gezelschappen dan normaal worden gevierd, de inhoud van de feestdagen ziet er niet wezenlijk an ders uit als in andere jaren: 59 pro cent gaat samen thuis eten, 30 pro cent wil wandelen of fietsen, 38 pro cent kijkt een film en 14 procent speelt een spelletje. Zo'n 1,5 procent blijft hopen op een versoepeling van de maatregelen en wil graag met kerst naar een voorstelling in het cir cus of het theater. Naar de jaarwisseling kijken de se nioren zeker niet uit: de helft zegt niets bijzonders te gaan doen, 62 pro cent viert dat feest alleen (of met de partner) en meer dan 70 procent zegt zeker binnen te blijven. De ANBO vroeg ook naar de ver wachtingen voor 2021. 60 procent verwacht dat er een coronavaccin komt, 25 procent dat de coronamaat regelen versoepeld zullen worden en 14,6 procent dat het leven weer als vanouds zal zijn. De campagne 'Puur rookvrij', die vandaag wordt gelanceerd, wil ver slaafde rokers aanzetten tot een se rieuze stoppoging. Net zo lang tot ze er definitief mee ophouden. De campagne focust volgens het pers bericht op 'de positieve kanten van stoppen met roken' en laat rokers 'nadenken over hun leven als niet- roker'. Een leven met een betere ge zondheid, minder stress, een betere conditie en een mooier lichaam. Staatssecretaris Paul Blokhuis (Volksgezondheid): ,,Met deze campagne wil ik letterlijk naast mensen gaan staan, met veel begrip voor hoe moeilijk het is om af te kicken. Maar ik wil rokers ook to nen dat ze er zoveel bij winnen als ze stoppen. Om dat effect duidelijk te maken, kies ik bewust voor on dersteuning en zorg in plaats van een afschrikwekkende campagne.'' De bewindsman, die het roken al jaren geleden de oorlog heeft ver klaard, legt uit dat hij wel degelijk de lelijke cijfers heeft gebruikt om forse antirookmaatregelen door te voeren. Hierdoor wordt een pakje rookwaar steeds duurder en onaan trekkelijker, is het op steeds meer plekken verboden een sigaret op te steken en wordt het uitstallen van tabak aan banden gelegd. Blokhuis geeft toe dat de over- Deze campagne valt in goede aarde, daar ben ik van overtuigd heid roken pas een paar jaar vooral ziet als verslaving, waarbij mensen geholpen moeten worden. Sinds ja nuari wordt professionele hulp bij het stoppen met roken zelfs ver goed zonder dat het meetelt voor het eigen risico. Uiteindelijk wil het kabinet veel minder rokende vol wassenen en een rookvrije genera tie in 2040. Hoe in nog geen decennium het tij kan keren: toenmalig minister Edith Schippers stopte in 2011 nog bewust met dergelijke grote media campagnes. Zij vond ze betutteling door de overheid en betwijfelde of ze effectief waren. Van 'betutteling' is volgens Blok huis allang geen sprake meer. ,,Het is helpen en niet verplichten. In Nederland bestaat sowieso tegen woordig een breed draagvlak voor de aanpak van het fenomeen roken. Daarom gaat deze campagne in goede aarde vallen, daar ben ik van overtuigd.'' Naar de effectiviteit van zo'n campagne heeft het Nationaal Ex- pertisecentrum Tabaksontmoedi ging van het Trimbos-instituut on derzoek gedaan. Daaruit blijkt dat massamediacampagnes direct en indirect kunnen bijdragen aan het terugdringen van roken in de sa- menleving. Zo zorgt het jaarlijkse Stoptober-initiatief ervoor dat na drie maanden de helft en na een jaar ongeveer een kwart van de deelnemers blijvend is gestopt met roken. Corona Ook de coronacrisis kan opvallend genoeg een bijdrage leveren. De cri sis wordt door veel rokers gezien als een unieke kans om te stoppen, blijkt uit onderzoek in opdracht van van het ministerie. Veel rokers ervaren juist nu angst en ongerust heid over het eigen rookgedrag. En mensen met een chronische ro- kershoest zijn soms bang dat het hoesten kan worden verward met coronasymptomen. De campagne 'Puur rookvrij' kost de overheid ongeveer 2 miljoen euro en verschijnt de komende pe riode op televisie, radio, sociale me dia, billboards en in de bioscoop. Op de website www.puurrook- vrij.nl kunnen rokers informatie vinden. donderdag 29 oktober 2020 Cyril Rosman Woerden Een moderne optie: oma digitaal aan tafel tijdens het kerstdiner. fotos getty images, beeldmontage ad - Bernadet Naber, ANBO Niks 'Van roken krijg je kanker'. Geen schokkend sterftecijfer (ruim 20.000 tabaksdoden per jaar) of plaatjes van doorrookte longen. Nee, de eerste landelijke overheidscampagne om te stop pen met roken sinds 2011 is voor alles empathisch. Edwin van der Aa Den Haag - Paul Blokhuis, staatssecretaris De campagneposter. FOTO MINISTERIE VAN VOLKSGEZONDHEID

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 3