WEER EVEN THUIS 11 les Goedbloed (Middelburg, 1956) is wereldreiziger van beroep. Hij bezocht alle landen van de wereld en komt vaak weer even thuis bij zijn vrouw Maty. Zeker nu. Avonturiers en reislustigen worden wereldwijd hard getroffen door de pandemie. ijn thuis is 'het bui tenverblijf, de Zwit serse villa op het Veerse Bolwerk. Daar groeide ik op als 'Iesje van de melkboer', mijn moeder woont er nog steeds. Zelf woon ik vlakbij, op de Dam. Onze reisorgani satie Avanta is daar ook gevestigd. Hoe werd je wereldreiziger? ,,Ik las thuis alles wat los en vast zat. Op een gegeven moment kreeg ik ook een abonnement op Spectrum, een blad over dieren wereldwijd. Je kon het inbinden tot een encyclopedie. En mijn moeder had een zus in Zuid- Afrika waar ze mee correspondeerde. Ze las ons - we waren met acht kin deren - de brieven voor." ,,We kenden vroeger geen vakantie of reizen. In de zomer hielpen we eerst 's ochtends mijn vader met alles klaarzetten. En om half vier werden we allemaal in de VW bus geladen en reden we naar het strand. Iedere dag, bij regen en zon." ,,Op de Verwerijschool en later op de middelbare school vond ik alleen aardrijkskunde en geschiedenis erg interessant. Uiteindelijk kwam ik op een zaterdagschool in Dordrecht, waar de echte interesse loskwam en ik mijn vwo-diploma haalde. Ik ging MO geschiedenis doen." Zuid-Afrika ,,Mijn oom in Zuid-Afrika kwam om bij een ongeval met een trekker. Mijn moeders zus kwam terug naar Neder land en ik hoorde nog meer verhalen. Ik besloot te gaan kijken waar dit alles zich had afgespeeld en ik kocht mijn eerste vliegticket, 1500 gulden. Rei zen was toen nog heel anders. Chique en duur. Het was niet mijn eerste keer in het buitenland.'' ,,Met mijn vader was ik al eens naar België en Duitsland geweest omdat hij daar moest zijn. Maar in Zuid- Afrika ging de wereld voor me open. Daar zag ik in het echt wat ik in alle jaren gelezen had. Ik had nooit eerder bedacht dat ik dit alles kon gaan be kijken." ,,In Zuid-Afrika zat ik tegenover een jongen in de trein. Hij vertelde dat hij over land naar het zuiden was gereisd en noemde alle landen op waar hij doorheen getrokken was. Toen ik terug was in Nederland zei ik tegen mijn moeder: 'voordat ik verder ga met geschiedenis, ga ik eerst een wereldreis maken.' Ik ben nog altijd niet thuis van die reis." Magic Bus ,,Kort na mijn besluit om te gaan rei zen, was ik in Amsterdam en kreeg ik een flyer in mijn handen gedrukt van de 'Magic Bus'. Ik herinner me alles nog zo goed. Bovenaan stond 'New Delhi 325 gulden,' onderaan 'Stock- Ik ben nu thuis, maar voor hoelang is altijd onzeker holm 90 gulden.' Het adres: Damrak 88. Ik kocht een ticket en op 19 no vember 1976 vertrok ik vanaf het oude Ajax-stadion naar India. Toen is mijn grote liefde voor het reizen voorgoed begonnen. Ik ben ondertussen in alle 195 onafhankelijke landen van de we reld geweest. Met mijn gezin, met Avanta, of alleen. In de wereld zijn ook zo'n 80 onafhankelijke gebieden. Daarvan heb ik er nu 60 bezocht." Maty ,,Avanta is een 'back to base' reisorga nisatie en is voortgekomen uit reis lust. Toen ik ouder werd en een gezin kreeg, wist ik niet hoe ik het huisje boompje-beestje moest doen. Ik wilde mijn verantwoordelijkheid ne men en settelen. Maar ik voelde ook de lust van het reizen. Ik ben veel dank verschuldigd aan Maty. Zonder haar had ik deze reisorganisatie niet kunnen hebben. Nu werken ook onze schoonzoons bij Avanta." ,,Ik hou het meest van reizen over land en over zee. Ik ben zo drie keer (in delen) terug naar huis gereisd. Van Tahiti, dat ligt nog een heel eind voor Nieuw Zeeland, naar Zeeland. Van Kaapstad naar huis. En vanaf Vla- diwostok, dat ligt aan het einde van Siberië, naar Middelburg." Vast in Marokko ,,Het reizen is erg veranderd. Avanta bestaat nu bijna 40 jaar. Maar het voelt soms alsof ik al een eeuw oud ben. En nu de wereldwijde corona- pandemie. Het is hard werken op ons bureau. Zelf zat ik bij het uitbreken in Marokko met een groep. We zijn met vijf verschillende vluchten terugge komen. Dat is een hoop geregel." ,,Vanmorgen luisterde ik naar de NPO. Je hoort veel steunbetuigingen voor de horeca. Je hoort veel steun voor de winkeliers. De megabedrij- ven in de reisbranche kunnen reke nen op overheidsgeld. Maar ik zou ook graag de kleine reisorganisaties een hart onder de riem willen steken. Wie komt er voor hen op?" ,,Ik ben nu thuis, maar voor hoelang is altijd onzeker. Als er een probleem is met een groep, moet ik zo weer op pad kunnen. We hebben momenteel enkele groepen die nog niet thuis zijn. De regels veranderen per dag en er moet veel omgeboekt worden." Zwemmen in de gracht ,,In de loop der jaren is het thuisko men veranderd. Uiteindelijk ben ik toerist in eigen stad geworden. Mid delburg is een prachtig stadje met een rijke historie en een zwaar bezoedeld verleden. Ik zwem nog steeds elke dag mijn rondjes in de gracht, de tempe ratuur van het water is nog goed." ,,Ik heb de hele wereld over gereisd en heel veel culturen gezien. Maar een andere dan je eigen cultuur zul je nooit helemaal begrijpen. Hier ben ik thuis." donderdag 29 oktober 2020 GO Wereldreiziger van beroep Liesbeth Labeur T Een échte leeuw in de klas. Helemaal links Ies Goedloed met naast hem Henk Schipper, Ad Goedbloed en Wim Janse. foto privécollectie -Ies Goedbloed Heeft u herinneringen aan uw ouderlijke huis die u wilt delen en wilt u weer even terug? U kunt uw verhaal doen in 'Weer Even Thuis'. U kunt con tact opnemen met Ab van der Sluis: 08801-30203, chefnieuws@pzc.nl. Ies Goedbloed bij zijn ouderlijk huis. foto dirkjan gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 39