PvdA aan de haal met luiers SP II Wat vinden cliënten, doet Orionis het goed of niet? 7 HALLOWEEN MUMMIEKUNST Wees op je hoede als je Ritthem betreedt. Het huis van William Nithsdale is Halloween- versierd. Eng in de overtreffende trap. De heks van Nithsdale forest houdt al een tijdje de wacht op de stoep van de Wever straat in Ritthem. Voor het raam staan antieke apo- thekersflessen 'Mummie fluff en weerwolvenhaar. Om de hoek krauwt een geblakerde pompoen man over de schutting. Zaterdagnacht 31 oktober zweeft er ook een spook uit het slaapka merraam. Een bijna manshoge 'tijdgeest' moet nog even drogen voor ze als 'Lady Lockdown' naar buiten mag. ,,Ze is al verkocht ook", vertelt haar maker, Nithsdale. Na Allerzielen verhuist ze naar een café in Wallonië. De bosheks wacht ook een toekomst in een café, de Ierse bar Patrick Fo ley's in Gent. Pompoenman ver trekt ook naar Gent. De Schots-Vlaamse kunstenaar William Nithsdale en zijn vrouw Saskia zijn begin dit jaar vanuit Wavergem naar Ritthem verhuisd. En nu kijkt iedereen de ogen uit bij de versieringen die Nithsdale op en om het huis uitstalt in de aanloop naar Allerzielen. Fietsers stappen af, wandelaars houden halt en schakelen de camera-app in. ,,Ik vind dat plezant. Door die corona heeft iedereen niets meer te doen. Zo hebben de mensen nog wat om naar te kijken", vindt Nithsdale. Nithsdale voelt zich thuis bij het Saskia en William Nithsdale bij Lady Lockdown, een van de Halloweenscheppingen. foto lex de meester griezelthema-met-een-knipoog van Halloween. „Iedereen denkt altijd dat Halloween iets Ameri kaans is. Maar de Kelten en de vol keren hier aan de kusten vierden het ook. De kerk heeft het overge nomen als Allerzielen." Hij is gefascineerd door de Vic toriaanse tijd, verzamelt spullen uit die negentiende-eeuwse peri ode en dan vooral de rariteiten en huiveringwekkende voorwerpen waar de Victorianen een obsessie voor koesterden. ,,Ik hou van ge schiedenis. Het was de tijd van de industriële revolutie en emigratie, de globalisering begon en tegelijk Ik maakte ook werk voor Game of Thrones. Voor ik het wist zat ik op een paard in de serie verlangden mensen naar vroeger, naar neogothiek, romantiek en dromen. Maar ook naar de duistere kant van fantasieën." ,,Ik maak alles van afval. De zandloper van de tijdgeest? Twee petflessen. Het gewaad is een oud laken. Eronder zitten takken die ik verzamel. De schedel is een melk bus die ik heb gevormd." Ook dierlijke resten die hij vindt neemt hij mee om nieuwe schepsels te maken. Een 'meermin-mummie' en een creatuur met een katten- schedel, duivenvleugels, roofvo- gelpoten en de botten van een vos senstaart staan in vitrines in de hal van het huis. Hij verkoopt zijn werk via zijn website The Nithsdale Tomb. Niet enkel aan cafés, ook zangeres Grace Jones heeft een mummie van hem. ,,Die moest precies zo zijn als de Inca- mummie van Kuifje. Ze is een grote fan van Kuifje." De macabere kunst van Nithsdale bracht hem ook werk in de filmwereld als decorbouwer en maker van requisieten. ,,Ik ben eens bijna gearresteerd. Ik had drie 'lijken' voor een auto-ongeluk in een film te drogen gelegd in de tuin. Kreeg ik politie aan de deur." Ook maakte hij werk voor Game of Thrones, Kingdom of Heaven en Braveheart. ,,Ik heb nog meegedaan ook. Toen ze er achter kwamen dat ik ook paardrijd, had ik voor ik het wist een kostuum aan en zat ik in het zadel Zeker, het is goed dat de PvdA als nog opkomt voor gezinnen die veel luiers in de grijze kliko moeten gooien en volgend jaar dus duurder uit zijn door het nieuwe afvalbeleid van Middelburg, vindt SP-voorman Huib Ghijsen. ,,Maar waarom heeft de PvdA ons dan niet gesteund toen we dat plan wilden tegenhouden?", vraagt hij zich af. „Misschien had den we dat moeten doen", erkent PvdA'er Mehmet Kavsitli schuldbe wust. ,,Overigens hebben wij nog voordat de SP dit aankaartte hier over ook al vragen gesteld." De SP voelde zich twee weken geleden in de steek gelaten toen ze amper steun kreeg voor een voor stel om gezinnen met kleine kinde ren te compenseren voor de extra kosten vanwege de wegwerpluiers. Ook de PvdA stemde tegen. Ghij sen: ,,Dus ja, ik was lichtelijk on aangenaam verrast dat de PvdA nu met een lange lijst vragen komt over precies dit probleem." Wat de SP wilde, was veel te be perkt, reageert Kavsitli. ,,Het gaat ons niet alleen om gezinnen met kleine kinderen, maar ook om mensen met incontinentiemateri- aal, of gehandicapte jongeren die hun hele leven luiers nodig hebben. Bovendien zei de wethouder dat hij met het probleem bezig was en met een voorstel zou komen. Dat wil den we afwachten." En nu constateert de PvdA dat het probleem niet wordt opgelost. ,,Daarom komen we alsnog met vragen", verklaart Kavsitli. Daar is Ghijsen dan wel weer blij mee. „Uiteindelijk gaat het om het resul taat. Wij namen het initiatief, maar in ons eentje kunnen we niks." De SP kreeg de vorige keer wel steun van de LPM en de Fractie On- derdijk. Maar zelfs met de PvdA er bij hebben ze nog geen meerder heid in de raad. MIDDELBURG Zijn de cliën ten van Orionis Walcheren te vreden over de sociale dienst, de hulp bij terugkeer naar werk en de sociale werkvoor ziening? Op die vraag wil de gemeenteraad van Middelburg al langer een antwoord. En dat onderzoek komt er nu ook, kondigt wethouder Chris Si mons aan. ,,Voor Veere en Vlissingen is zo'n onderzoek niet nodig maar voor ons wel", zei Simons gisteravond tegen de raadscommissie maat schappelijke zaken. Zijn toezegging over een klanttevredenheidsonderzoek kwam net op tijd. ,,We hebben daar al twee keer om gevraagd. Nu komt er wel een onderzoek naar het werkleerbedrijf maar dat is wat anders. Moeten we nu echt voor de derde keer om een klanttevredenheidsonder- zoek vragen?", wilde Caroline Diepeveen van de PvdA weten. Dat hoeft dus niet, bleek uit de reactie van wethouder Simons. ,,En wanneer wordt dat onder zoek dan uitgevoerd?", vroeg Diepeveen zich af. Dat kon Si mons niet precies zeggen. ,,Mede door de coronacrisis kunnen we zo'n onderzoek nu moeilijker uitvoeren." donderdag 29 oktober 2020 Het spookt het hele jaar in Ritthem Claudia Sondervan Ritthem -William Nithsdale Natuurlijk mag het, maar chic is het volgens de politieke spelre gels niet als de ene partij goede sier maakt met een onderwerp waar een andere partij al langer aandacht voor vraagt. En dus is de SP in Middelburg boos op de PvdA. ,,Ze gaan er met onze lui ers vandoor." Maurits Sep Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 35