m" CCVtffc I Jl VI Uil 6 'Eén op de zes Zeeuwen ervaart discriminatie en toch zo weinig meldingen' Discriminatie in Middelburg in 2019 MIJN DORP, MIJN STAD Dat er meer mis is dan op het eerste oog lijkt en aan de officiële cijfers te zien is, blijkt dit jaar wel, zegt Ste fano La Heijne (foto onder). „Vooral door de beweging Black Lives Mat ter groeit de aandacht voor discri minatie en neemt het aantal mel dingen ook hard toe. In heel Zee land hebben tot 1 oktober al meer mensen bij ons een melding gedaan dan in heel 2019. Dit jaar waren dat nu al 116 mensen, tegenover 104 in het hele jaar ervoor." Solliciteren Daarvan ging het 66 keer over dis criminatie op grond van ras: af komst en/of huidskleur. Dat is in het algemeen ook de meest voorko mende vorm van discriminatie in Zeeland, met daarna seksuele ge aardheid. Discriminatie komt rela tief vaak voor tijdens het sollicite ren naar een baan en op school, legt La Heijne uit. ,,Bijvoorbeeld door dat jongeren worden gepest van wege hun kleur, af komst, geaardheid of handicap." Mid delburg wijkt daarin niet af van het provinciale beeld. CIJFERS Em j Wel bijzonder is dat in Middel burg discriminatie minder vaak ge meld wordt dan je op basis van het aantal inwoners zou verwachten, stelt La Heijne. Daarbij verwijst hij naar het aantal inwoners, het drukke uitgaansleven en het grote aantal bedrijven, sportverenigin gen en scholen. „Uit onderzoek we ten we ook dat één op de zes Zeeu wen discriminatie ervaart. Het is daarmee opvallend dat het aantal meldingen laag blijft." 'Heeft geen zin' Hoe dat komt, kan het Anti Discriminatie Bu reau Zeeland (ADBZ) moeilijk verklaren. ,,Wij bestaan dit jaar 25 jaar, maar misschien zijn wij nog steeds onvoldoende bekend bij de mensen. Daarom voeren we nu ook campagne om onze bekend heid én de bereidheid van men- sen om discriminatie te melden, te vergroten. Je hoort mensen ook vaak zeggen: 'Ach, het heeft toch geen zin om het te melden, ze doen er uiteindelijk toch niks mee.' Vooral jongeren zijn daar la coniek in. Ze maken bijvoorbeeld minder kans op een stageplek van wege hun naam en herkomst, maar dat melden ze niet." Dat is spijtig, benadrukt La Heijne. ,,Want als er geen melding is, is het niet gebeurd en kun je ook geen beleid maken om het aan te pakken." Welke aanpak een ge meente moet kiezen, hangt af van de lokale situatie, merkt hij op. ,,Die is in Middelburg anders dan in bij voorbeeld Reimerswaal." Wat moeten we doen? Stefano La Heijne gaf woensdag uitleg over discriminatie in Mid delburg aan de raadscommissie maatschappelijke zaken. Er is een Zeeuws Deltaplan Aanpak Discri- minatie in de maak. ,,Daarin zit een soort menukaart, met gerichte acties per vorm van discrimina tie." Zijn algemene advies aan Middelburg luidt: ,,Maak discrimi- natie bespreekbaar. Dat leert Black Lives Matter ons ook. De vraag is niet meer: moeten we er iets aan doen? Maar: wit moeten we tegen discriminatie doen?" AAGTEKERKE KOUDEKERKE donderdag 29 oktober 2020 WA Weinig klachten discriminatie in Middelburg, of bedriegt de schijn? Het lijkt mee te vallen met dis criminatie in Middelburg. Het aantal meldingen is in ieder geval lager dan je zou verwach ten in een stad met een brui send uitgaansleven en veel sportclubs, bedrijven en scho len. Maar schijnt bedriegt, waar schuwt Stefano La Heijne van het Anti Discriminatie Bureau Zeeland. ,,Wat gemeld wordt, is slechts het topje van de ijsberg." Maurits Sep Middelburg fc«—-ZL: Door de beweging Black Lives Matter is de aandacht voor discri minatie en racisme gegroeid en neemt ook het aantal meldingen van discriminatie toe, merkt het Anti Discriminatie Bureau Zeeland. FOTO DIRK-JAN GJELTEMA 15 inwoners van Middelburg hebben in 2019 bij het Anti Dis criminatie Bureau Zeeland een melding gedaan over discrimina tie. Ter vergelijking: in Goes en Terneuzen waren dat er ook 15, in Vlissingen 19. 18 gevallen van discriminatie in Middelburg zijn dat jaar gere gistreerd door het ADBZ. In Vlis singen waren dat er 10, in Ter- neuzen 11 en in Goes 13. Daar komen 11 registraties door de politie bij; dat zijn mel dingen of aangiftes en daar zit ten ook gevallen bij van discrimi natie tegen agenten tijdens hun werk. In Vlissingen ging het om 16 registraties, in Goes om 17 en in Terneuzen om 27. Herkomst/huidskleur en sek suele geaardheid zijn de meest voorkomende vormen van discri minatie in Middelburg: 5 van de 15 inwoners hadden te maken met discriminatie op grond van herkomst of huidskleur, bij 4 ging het om de seksuele geaard heid. Ook bij de gevallen die bij de politie worden aangegeven, zijn dit de belangrijkste redenen. Op de arbeidsmarkt, op school en bij collectieve voorzie ningen (zoals overheden en me dische instellingen) komt discri minatie relatief vaker voor. Galerie Bank, 13.00-17.00 uur: Expositie Cor Hemmes (glaskunst); Gymzaal, 18.00-20.00 uur: Zaalvoet bal voor jongeren van 12-16 jaar Couburg, 17.30-18.45 uur: Recreatief turnen voor kin deren van 7 en 8 jaar; 19.30-21.00 uur: Recreatief volleyballen MIDDELBURG Markt, 07.30-16.00 uur: Weekmarkt; ZB, 09.00 20.00 uur: Expositie He- leen Dekker '11 van de 111'; Cinema Middelburg, vanaf 14.00 uur: Vertoning 'De Schooltuin' en 'Antoinette dans les Cé- vennes'; Doopsgezinde Kerk, 14.00 17.00 uur: Expositie Inge de Belder en Corine Kisling; Padma, 19.15-21.45 uur: Be- wustzijnstraining door Londa Brouwer OOST-SOUBURG Kroonjuweel, 09.00-10.00 uur: Peutergym VLISSINGEN ZB, 10.00-17.30 uur: Expo sitie Wolfgang Krug (schil derijen en papier maché); Gymzaal De Omnibus, 17.00 uur: Kleutergym WESTKAPELLE Sportzaal de Bellink, 16.30 17.30 uur: Kleuterdans voor kinderen van 4-6 jaar; 17.30-18.30 uur: Street- dance voor meiden van 7-9 jaar Voor veel activiteiten moet worden gereserveerd. Check online of telefonisch bij de organisatoren of u nog kunt deelnemen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 34