m We moeten veel beter voor de natuur zorgen 'Kinderen blijven onnodig lang in crisisopvang' 5 Ssll^ - Wat vindt de politiek? ,,We moeten bij alles wat we doen meer rekening houden met de na tuur. Nu denken we er onvol doende over na en sluiten we op allerlei plekken de natuur als het ware uit. Of het nu gaat om parti culieren of overheden. Neem een willekeurig bedrijventerrein. Er staan enorme loodsen met platte grijze daken. Als je daar een groen dak op legt met sedum-begroeiing kunnen daar nog steeds vogels broeden en insecten leven. Maar we doen dat nu niet." ,,Laten we bij elk project dat we uitvoeren - of dat nu een ge meente is of wijzelf in de achter- tuin - even nadenken over hoe we in het klein de natuur kunnen hel pen." ,,Nee. Het Zeeuwse Landschap draait een prachtig project op Schouwen-Duiveland. Door met boeren samen te werken neemt het aantal veldleeuweriken weer toe. Als het met die soort goed gaat, dan weet je dat het ook beter gaat met insecten. Herstel is dus mogelijk, en vrij vlot ook." ,,Het is voor het eerst dat we met zijn allen aan politiek Zeeland schrijven: behoudt van biodiver siteit heeft prioriteit. We weten al decennia dat we iets moeten doen, maar het lukt ons maar niet om die urgentie te vertalen in maatregelen. Pas als de rechter een besluit neemt over stikstof wordt iedereen wakker, omdat her en der dingen niet meer kun nen. We geven aan wat moet ge beuren. Samen met de politiek, inwoners, boeren en bedrijven gaan we kijken hoe we kunnen zorgen dat soorten niet verdwij nen en Zeeland mooi blijft." Gedeputeerde Anita Pijpelink zegt dat de in het rapport ge noemde problemen bekend zijn, net als hoe ze opgelost moeten worden. ,,Om het plat te slaan: het probleem is geld." Dat gaat veranderen. De ko mende tien jaar stelt het Rijk drie miljard euro beschikbaar om de natuur te verbeteren. ,,We overleggen met Rijk en provincies over de verdeling. Verder proberen we maatrege len te combineren. Veel maat regelen die genomen worden in het kader van het terugdrin gen van stikstof, zijn ook goed voor de natuur." Volgens haar 'voelt iedereen op zijn klompen aan dat er iets moet gebeuren'. ,,Ook boeren en fruittelers. Die hebben di rect effect van achteruitgang van biodiversiteit." Er zullen botsende belangen zijn, beseft ze. ,,Het helpt mij dan wel als ambities getoond worden, ook door natuurorganisaties." Want uiteindelijk staan mensen 'aan het topje van het ecosysteem', stelt Pijpelink. ,,Dat betekent niet een hege monie van macht, maar een verantwoordelijkheid voor al les dat onder ons zit. Dan kun je niet zeggen dat het even niet uitkomt of dat het geld er niet voor is." Bij Juvent hopen ze dat het pleeg ouderbestand snel zal groeien. ,,Dat kunnen ook deeltijdpleegouders zijn", vertelt Annemieke Martens- Andriessen, die zich bij Juvent be zighoudt met de werving van pleegouders. ,,Die vangen een kind op in een weekend, een dag in de week of bijvoorbeeld tijdens een vakantie." Goede match vinden Volgens Martens komt er heel wat bij kijken om een goede match te vinden tussen pleegouder en kind. ,,Niet elke pleegouder past bij elk kind. Er zijn zoveel criteria die overeen moeten komen. Denk aan leeftijd, geloof, locatie. Daarom hebben we meer pleegouders no dig. Hoe meer criteria er overeen komen, hoe succesvoller de plaat sing. Voorop staat dat elke over plaatsing er één te veel is." Volgens Juvent is aandacht voor een veilig thuis nog nooit zo belangrijk ge weest. In heel Nederland staan zo'n dui zend kinderen op de wachtlijst. In Zeeland is niet echt een wachtlijst, maar zijn er wel behoorlijk wat 'zoekertjes'. ,,Het gaat om kinderen die door allerlei omstandigheden op zoek zijn naar pleegouders die bij hen passen." Biologische ouders krijgen lucht Volgens Martens vervullen pleeg ouders een cruciale rol in de maat schappij. ,,Ze geven de biologische ouders lucht. Zeker door corona is er nu een moeilijke thuissituatie. We hadden verwacht dat gezinnen zodanig onder druk kwamen te staan, dat de zorg (tijdelijk) te zwaar zou zijn. Maar dat is gelukkig nog meegevallen. Misschien komt dat nog nu we weer terug bij af zijn. We hebben ontzettend veel waar- Niet elke pleegouder past bij elk kind. Er zijn zoveel criteria die overeen moeten komen dering voor onze pleegouders. Ga er maar aan staan om in deze tijd ook de zorg voor een kind van een an- der op je te nemen. We zijn blij dat de scholen nu nog steeds open zijn, want dat zorgt voor stabiliteit, zeker ook in een pleeggezin." Juvent vraagt tijdens de 'Week van de Pleegzorg' aandacht voor de situatie van deze kinderen en ou ders en hoopt op meer aanmeldin gen van mensen die nu hun hart en huis open willen stellen. ,,Je hoeft zeker geen traditioneel gezin te zijn, andere gezinsvormen zoals al leenstaand, beide werkzaam of twee vrouwen/mannen komen ook vaak voor. Wat vooral telt is dat een pleegouder een kind structuur, warmte, stabiliteit en veiligheid kan bieden." donderdag 29 oktober 2020 GO verdwijnen raakt ons allemaal M Boswachterij Westerschou- wen. FOTO NIELS VAN TONGERLOO Wat kunnen we eraan doen? Is het nog niet te laat? In het rapport staat niet zoiets concreet als 'plant een nieuw bos op Schouwen'. Waarom niet? Als we willen dat de natuur voor ons blijft zorgen, moeten wij veel beter voor haar gaan zorgen, schrijven zes natuurorganisaties in het rapport Zeeuwse Natuur- ambitie. De zes - het Zeeuwse Landschap, IVN Natuureducatie, Stichting Landschapsbeheer Zeeland, Natuurmonumenten, Staatsbosbeheer en ZMf - vin den dat Zeeland op een groe nere toer moet. Een aantal pun ten uit het actieplan: Rond het Natuurnetwerk Zee land af. Er moeten nog honder den hectares worden aange kocht, Breid het aantal bossen in Zeeland uit, ■Verlaag de uitstoot en neer slag van stikstof, Dring het gebruik van gewas beschermingsmiddelen terug, Bevorder natuurinclusieve landbouw, Bescherm de randen van Del tawateren tegen bebouwing, Houd regenwater meer vast en ga verdroging tegen (hogere polderpeilen, strenger toezicht op grondwateronttrekkingen), Breng en behoud getijdendy- namiek in de Delta, ■Beheer stadsnatuur ecolo gisch. M Lepelaars op de Slikken van Flakkee. FOTO NRS GREVELIN- GEN - j- .f V" i Zeeland telt liefst 480 pleegou ders, maar dat zijn er nog steeds te weinig. Er zijn nog steeds kin deren die geen stabiele en vei lige thuissituatie hebben, zo laat de Zeeuwse jeugdzorgorganisa tie Juvent weten. En daardoor blijven kinderen onnodig lang in de crisisopvang zitten. Maurice Steketee Middelburg -Annemieke Martens- Andriessen, Juvent Meer info op openjewereld.nu

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 33