s? De krimp die niet kwam Terneuzen neemt de tijd voor opvolging wethouder Stoker Duurzame woningen online te bezoeken Boekenprijs 2 Geen intocht, vieren moet in kleine groepjes. Het sinterklaasfeest zal dit jaar voor velen niet hetzelfde zijn. Maar er valt zeker wat van te maken. Met een persoonlijk filmpje of zoomen met de sint, bijvoorbeeld. SINTERKLAAS ALTERNATIEVEN Commentaar Kent u die van de krimp? Die kwam niet. Cijfers van het CBS laten zien dat de bevolking van Zeeland juist snel groeit. In absolute aantallen is het nog niet indrukwek kend, en het geldt niet voor elke regio, maar de trend is wel in teressant. Als die doorzet, heeft Zeeland een andere toekomst. Dan hoeven we ons minder zorgen te maken over het in stand houden van allerlei voorzieningen. Dan moet de aandacht vooral naar wat nieuwe Zeeuwen nodig hebben. Om te beginnen betere verbindingen met de Randstad. Die zitten al in het compensatiepakket voor de marinierskazerne, maar die komen te laat. Er is kennelijk nu behoefte aan. Want de stijging van de bevolking zit 'm vooral in mensen uit de rest van het land die voor Zeeland kiezen. Dat zijn echt niet allemaal thuiswerkers. Het zijn ook mensen die alleen hier nog een be taalbaar huis kunnen vinden en die hun werk niet kunnen mee nemen. Beperkingen Vlaanderen eerder van kracht De plotselinge groei van het aantal Zeeuwen roept een vraag op. Moet deze provincie blijven inzetten op verbreding van de werkgelegenheid of het is verstandiger alle kaarten te zetten op Zeeland-woonland? Een situatie waarin de baan niet langer de woonplaats bepaalt, maar de kwaliteit van de omgeving en de snelheid van de fysieke en online verbindingen. Zeker is dat de mensen die nu voor Zeeland kiezen dat niet lichtvaardig doen. Bij zo'n besluit probeer je over de coronacrisis heen te kijken. Dit is een trend die Zeeuwse beleidsmakers zeer seri eus moeten nemen. Wijst de plotselinge groei van de bevolking de weg naar Zeeland-woonland? Terneuzen neemt de tijd om een opvolger te vinden voor de dins dag onverwacht opgestapte wet houder Paula Stoker (TOP/Ge meentebelangen). Het college van B en W heeft gisteren afgesproken de komende week verder te overleggen over de invulling van de wethouderspost. De Terneuzense coalitiepartijen TOP/GB, CDA, VVD en Christen Unie moeten zich ook nog bera den. De taken van Stoker worden voorlopig verdeeld over de zit tende wethouders. Stoker trad af vanwege een me ningsverschil over met name de vaste aanstelling en het salaris van ALMANAK De beide auteurs waren dinsdag avond - terecht - trots op het winnen van de Zeeuwse Boe kenprijs, met hun overzichts werk van de Slag van de Schelde. Ze hebben er jarenlang aan ge werkt. Na de prijsuitreiking spraken ze over hun 'unieke sa menwerking'. ,,We zijn totaal de directeur van welzijnsinstel- ling aan-z. De meerderheid van B en W wilde een open sollicitatie procedure met een lagere salarië ring dan waartoe het bestuur van aan-z onder leiding van Stoker eerder besloot. Advies De raadsleden Jean-Paul Caste- leijn (SP) en Marijke Hemelsoet (TOP/GB), tevens bestuursleden van aan-z, verdedigden dinsdag avond dit besluit in een raads commissie, onder meer op basis van uitvoerig advies van de afde ling personeelszaken van aan-z. Casteleijn: ,,En ik zit niet in het bestuur om partijpolitieke belan gen te dienen, maar die van aan-z." verschillende personen, maar met dezelfde passie voor ge schiedenis", zei de een. ,,We vul len elkaar heel mooi aan. We hebben bijna nooit discussies ge had." Zijn collega-schrijver knikte. ,,Klopt", zei hij. Om daar met een grijns aan toe te voegen: „Meestal gaf je mij gelijk." Nieuwe routes voor wandelaars in Zak VEERE Beperkingen voor verkeer opgeheven Rond de dertig Zeeuwen doen van 7 november tot 15 december mee aan de online Nationale Duurzame Huizen Route. De openstelling is bedoeld voor mensen die aan de slag willen om hun huis comforta bel en energiezuinig te maken. De videogesprekken zijn nieuw dit jaar, als gevolg van de coronacri sis. Inschrijven voor een online be zoek kan vanaf aanstaande zaterdag 31 oktober via duurzamehuizen- route.nl. Er is plek voor maximaal acht bezoekers per ontmoeting. Nu mensen noodgedwongen thuiswerken staat een comfortabel en dus goed geïsoleerd huis op veel verlanglijstjes. Bijkomend voordeel is een lagere energierekening. Tij dens de video-ontmoetingen kun nen mensen aan de ervaringsdes kundigen vragen stellen over warmtepompen, hoog rende mentsglas, hergebruik van regen water en een volledig aardgasvrij huis. In Terneuzen is bijvoorbeeld een patio-woning uit 2009 te bezoeken. De woning heeft zonnepanelen, vloerverwarming, actieve zonwe ring en HR++ glas, met als gevolg dat het huis nu net zoveel energie opwekt als wordt verbruikt. feest dit jaar een moeilijk verhaal zou worden. En dus heeft hij de af gelopen tijd met een team van tien mensen een nieuwe formule opge zet: filmpjevandesint.nl. Het idee is dat particulieren en bedrijven per soonlijke filmpjes kunnen laten maken. ,,Eén plus één was eigenlijk snel twee", vertelt Roelands. ,,Op die manier heb je de sint toch bij je thuis, helemaal coronaproof." De website is sinds anderhalve week in de lucht en achter de scher men is een berg werk verzet. In een loods in Kloosterzande is een tv- studio gebouwd waar de filmpjes worden opgenomen. ,,We hebben het huis van Sinterklaas daar hele maal nagebouwd", vertelt Roelands trots. ,,Je krijgt dan echt een in kijkje in het leven van de sint, zie het als een dagje virtueel meelo pen." Voor de filmpjes is het team 'als een gek gaan opne men', aldus Roe lands. „We hebben zelfs een keer 's avonds met een paard in Hulst gefilmd. Binnen twee weken hadden we alles erop staan." Roelands werkt samen met sint op Walcheren en sint in Hulst. Hoewel Sint Nicolaas mag dan niet meer de jongste zijn, hij gaat met zijn tijd mee en denkt in mogelijkheden. Dus wanneer zich onverhoopt een pan- demie voordoet, laat hij zich daar door niet zomaar uit het veld slaan. Ook niet als de premier van Neder land zonder veel omhaal een streep zet door het sinterklaasfeest zoals we dat kenden. Geen grote intoch ten en ook voor thuis is het drin gende verzoek om het kleinschalig te houden. Een domper voor veel kinderen die uitkeken naar een huisbezoek. Maar: leve de techniek! Dan komt Sinterklaas toch gewoon digitaal langs? Dat is precies wat onder nemer Pa trick Roelands dacht. De Hulstenaar, oprichter en mede eigenaar van Jouw Event Part ners, had al zien aanko men dat het traditionele sinterklaas- donderdag 29 oktober 2020 BRUSSEL De strengere corona maatregelen die de Vlaamse regering dins dagavond afkondigde, zijn om middernacht al in gegaan. Het was eerst de bedoeling de maatregelen 'pas' vrijdag van kracht te verklaren, omdat ze juri disch nog correct moes ten worden vastgelegd. De Vlaamse regering heeft gisteren dan toch besloten ze veel sneller in te voeren na veel kritiek van onder anderen ge meentebestuurders. Zo liet het stadsbestuur van Gent eerder gisteren weten de maatregelen al vast van kracht te willen verklaren. somen Harmen van der Werf Terneuzen Tip? redactie@pzc.nl KWADENDAMME De Zak van Zuid-Beveland is een nieuw wandelpad rijker. Vanuit Kwaden- damme zijn drie routes (water, 17 km; cultuur, 15 km en natuur, 7 km) via knooppunten te volgen. Onderweg krijgen wande laars informatie over ken merken en verhalen over de streek voorgeschoteld. Het wandelpad 'Sporen in de Zak' is gisteren door gedeputeerde Anita Pijpe- link en wethouder Arno Witkam geopend. De rou tes zijn te vinden op de site van Stichting Land schapsbeheer Zeeland en te downloaden in een gra tis app. In Kwadendamme staat ook een ouderwets informatiebord. Nu het gros van de toe risten naar huis is, heft de gemeente Veere de verkeersbeperkende maatregelen op. De Kaai en de Oude straat in stad Veere zijn sinds gisteren weer open voor gemotori seerd verkeer en fiet sers. Het centrum van Dom burg ging vorige week weer open en vanaf zon dag is ook de Lang straat in Zoutelande weer bereikbaar voor autoverkeer. De paal zakt voor de winterperi ode weer de grond in en blijft daar tot 1 april. Ab van der Sluis Middelburg Voor alle huizen, kijk op duurza- mehuizenroute.nl. Luc Oggel Kloosterzande

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 30