Dut e doen Hoofdredacteur Arie Leen Kroon verlaat de PZC 4[ Nog te weinig bekend over gevolgen van windmolens op visserij 2 WILLEM VAN DAM Column Wie is er nu gek geworden, ik of de slaapexpert? Het wemelt ervan, van die slaapexperts. Ze zijn er in alle soorten en maten. Zo presenteren verkopers van (ik noem maar wat) De Beddenkoning of Het Matras- senpaleis zichzelf graag als slaap- specialist omdat beddenboer zo gewoontjes klinkt. Er zijn slaap- coaches die ons willen leren om 'een superslaper' te worden, er zijn slaaptherapeuten en slaaptrainers die zeggen ons voor doorwaakte nachten te kunnen behoeden. En er bestaan zelfs slaapscholen met echte slaapjuffen. Waarmee ik maar wil zeggen: slapen is niet al tijd zo makkelijk als je denkt. Het afgelopen weekeinde kwa men in deze courant enkele slaap- experts aan het woord om ons van advies te dienen over hoe om te gaan met de nieuwe tijd. In de nacht van zaterdag op zondag ging de klok immers een uur terug en dat is voor sommigen kennelijk geen pretje. Onze biologische klok schijnt ernstig van slag te raken van dat gedoe met die zomer- en wintertijd. ons op het hart om voor het ingaan van de wintertijd een kwartiertje eerder naar bed te gaan. Hè, hoezo? Met het terugzetten van de klok kregen we toch al een extra uurtje slaap, waarom moeten we dan ook nog eens vroeger tussen de lakens kruipen? het ontwaken meteen een paar lampen aan te doen; een beetje meer licht in deze donkere tijden is goed voor een mens, doceerde de specialist. Huh? Maar de win tertijd bezorgt ons des morgens toch al een extra portie daglicht, waarom moeten we dan ook nog eens in alle vroegte het bedlampje aanknippen? nimmer een slaaptherapeut of slaapschool bezocht en durf me beslist geen slaapspecialist noe men. Maar de experts die deze courant aan het woord liet, lijken me niet tot de meest uitgeslapen types te behoren. Slapen is niet altijd zo makkelijk als je denkt DE STELLING Vandaag: Ik vier Sinterklaas gewoon met de familie Eens Oneens Toos Henk Paul Kusters VO0RVIERIN6 FBBSTUMN STEE&S VROEöER Instappen via de voordeur mag weer bij Connexxion Allévo begint campagne voor griepprik GOES/ZIERIKZEE Zeeuwse auteurs signeren boeken Kroon (foto) is meer dan veertig jaar bij de krant van Zeeland en sinds 2015 hoofdredacteur. Over vertrek in tijden van corona zegt hij: „Dat is lastig én fijn. Lastig, want in een turbulente tijd met groot nieuws wil je eigenlijk niet weg. Fijn, want onze verhalen zijn belangrijker dan ooit. Men sen willen echt weten wat er speelt en begrijpen wat dat voor hen bete kent. Dus de redactie kan vooruit." De vertrekkende hoofdredacteur ziet een mooie toekomst voor de PZC: ,,We koesteren de papieren PZC, maar we werken ook hard aan onze site en app. Onder de hoede van DPG Media heeft de redactie van de PZC de beste kansen om al het nieuws over Zeeuwen en voor Zeeuwen goed te brengen. We le ren steeds beter wat mensen willen lezen, wanneer en op welke wijze. Daardoor bereiken we ook steeds meer mensen." IJzersterk Directeur/uitgever Erik van Gruijt- huijsen: „Arie Leen laat zien dat goede journalisten niet ver slijten. Na zijn zestigste heeft hij de PZC de afge- jglg lopen jaren geleid naar een spectaculaire groei online. De positie van de PZC in Zeeland is ijzersterk. Het bereik op digitale kanalen groeit en de krant heeft niets aan gezag ingeboet. Dat is een prestatie, gege ven de kleine omvang van de redac tie. Dat heeft alles te maken met de energie en de creativiteit die op de redactie in Vlissingen aan de dag worden gelegd. De PZC is Arie Leen schatplichtig." Op de Noordzee, maar ook op de Keltische en de Baltische Zee, wor den grote windparken aangelegd en gepland. Deels komen die op plaat sen waar vissers al generaties lang hun brood verdienen. Het bouwen van de parken met honderden windturbines beperkt de mogelijk heden voor de visserij. Het rapport werd deze week ge presenteerd in het visserijcomité van het Europees Parlement. Tot nu toe is vooral gekeken naar de gevol gen voor natuur en milieu. Maar zelfs dat onderzoek staat nog in zijn kinderschoenen. Als het gaat om de sociale en economische effecten is er sprake van 'een duidelijke leemte' in kennis, aldus de onderzoekers. Als vissers elders moeten gaan vis sen, kan dat bijvoorbeeld gevolgen hebben voor de huidige thuisha vens van deze vissers. ,,Over het al gemeen is meer onderzoek nodig om de effecten van windparken op de visserijsector en lokale gemeen schappen in beeld te krijgen." Conflicten voorkomen De onderzoekers bepleiten dat de visserij meer betrokken wordt bij de planning van windparken om conflicten te voorkomen. De on derzoekers adviseren het Europees Parlement om hiervoor richtlijnen op te stellen. Verder moeten sim pelweg meer gegevens verzameld worden die de basis vormen voor onderhandelingen over onder meer financiële compensatie van de vis sers voor het verlies van visgron den. y rn m 5E *-|j I 4 I- - donderdag 29 oktober 2020 Eén van de slaapexperts drukte Een ander adviseerde ons om bij Ik verkoop geen bedden, heb Reageer op pzc.nl Gisteren: Totale lockdown is onvermijdelijk 1797 stemmen VLISSINGEN Busbedrijf Connexxion laat passagiers vanaf maandag weer via de voordeuren instappen. Er zijn schermen geplaatst om de werkplekken van de chauffeurs. De stoelen op de eerste rij blijven af gesloten, en passagiers mogen ook niet in de buurt van de chauffeurs blijven staan. Wel is het weer mogelijk om een kaartje te kopen bij de chauffeur. Het gratis rei zen voor kinderen t/m 11 jaar (onder begeleiding van een volwassene) ver valt. Uitstappen moet via de achterdeur en mond kapjes blijven verplicht. GOES Zorgorganisatie Allévo is gisteren begonnen met een campagne om zo veel mogelijk medewer kers ertoe te brengen dat ze een griepprik krijgen. Bestuurder Natasja Mari- man (foto) liet zich als eerste vaccineren tegen het griepvirus. Medewer kers van Allévo kunnen zich de komende weken op verschillende tijdstip pen laten prikken, op di verse locaties. Allévo hoopt op die manier niet alleen de medewerkers, maar ook de cliënten zo goed mogelijk te be schermen. In het kader van de Week van het Zeeuwse Boek geeft Uitgeverij Het Paard van Troje in Goes drie boekjes uit. In Zeeuws Dotje en 't Kom aol goed! verklaart Jan Zwemer door Erwin Tramper geïllustreerde spreuken en wijsheden uit Zeeland en Goeree- Overflakkee. Van Pier de Koning uit Goes zijn ge dichten gebundeld in De wereld volgens Poezie- pier, met illustraties van Jan Willem Hament. De auteurs signeren: De Ko ning en Hament zaterdag in De Koperen Tuin in Goes van 13.30 tot 15.30 uur en Tramper in De Vries Zierikzee van 13.30 tot 15.30 uur; Tramper zaterdag 7 november in De Koperen Tuin Goes van 13.30 tot 15.30 uur. Arie Leen Kroon vertrekt begin 2021 als hoofdredacteur van de PZC. Kroon (66) gaat in februari met pensioen. ,,Het is mooi ge weest. Het was mooi werk in een mooie tijd. Met grote verande ringen in de journalistiek", zegt Arie Leen in een toelichting. Arjen Nijmeijer Vlissingen Er ontbreekt nog veel kennis over de gevolgen die de aanleg van grote windparken op zee heeft voor de visserij en aanver wante sectoren. Dat is de con clusie van een onderzoek dat is uitgevoerd in opdracht van het Europees Parlement. Theo Giele Brussel m 7113: X Windparken op zee zitten in het vaarwater van vissers. foto anp ÖE INTOCHT VAN SINTER - KLAAS NEE tSE tïOORTOCHT VAN CHRIS REA f

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 2