Stijging vooral toe te schrijven aan mensen die Randstad ontvluchten Iris illustreert boek bij Netflix-serie The Shining weer in de bios 44 centimeter dieper betekent algauw een paar honderd containers lading meer. Zes containerreuzen varen bij wijze van proef de komende maanden met een steeds grotere diepgang over de Westerschelde. In de hoop dat volgend jaar de maximumdiepte kan worden verruimd van 15.56 meter naar 16 meter: 44 centimeter Als kind al verslingerd aan de The Dark Chrystal «zeeland 10 Horrorklassieker verschijnt na veertig jaar in langere versie ZEELAND12 Het ZB Planbureau schrijft de op vallende groei vooral toe aan men sen die de Randstad 'ontvluchten'. ,,In eerste instantie komt dat door dat de woningprijzen in de Rand stad de pan uit rijzen", zegt Dick van der Wouw, onderzoeker van ZB Planbureau. ,,Maar mogelijker wijs heeft het ook te maken met de coronacrisis waar we middenin zit ten." In Zeeland worden al geruime tijd minder baby's geboren dan dat er mensen overlijden. Toch groeide de laatste jaren de bevolking met enkele honderden inwoners per jaar. Dat was vooral te danken aan mensen die afkomstig waren uit andere landen, waaronder Belgen die in de provincie neerstrijken, vluchtelingen en arbeidsmigran ten. Dit jaar is de groei van de Zeeuwse bevolking veel sterker. Toch waren er in de eerste maan den van dit jaar - vergeleken met dezelfde periode in 2019 - minder geboorten, meer sterfgevallen en minder immigranten. De stijging komt vooral doordat meer mensen vanuit de rest van het land naar Zeeland vertrokken. Ook besloten minder mensen de provincie te verlaten. Vooral Goes zit in de lift. De ge meente kregen er dit jaar per saldo al 457 inwoners bij. Ook Tholen (205), Reimerswaal (185), Noord- Beveland (160) en Kapelle (152) groeien hard. Sluis (-44), Terneu- zen (-5) en Vlissingen (-155) zijn de enige Zeeuwse gemeenten die (licht) krimpen. Thuiswerken Onderzoeker Van der Wouw ver wacht dat de gevolgen van het coro navirus Zeeland alleen maar aan trekkelijker maken als woongebied. ,,Het thuiswerken heeft een hoge vlucht genomen en bedrijven faci- literen dat. Je ziet een structurele verandering in hoe mensen de rela tie met het werk organiseren. Vóór corona moest je vooral zijn waar de Vóór corona moest je vooral zijn waar de andere mensen zijn andere mensen zijn. Het lijkt erop dat we daarin een omslag aan het maken zijn. Dat biedt mogelijkhe den voor Zeeland." De noodzaak om dicht bij het werk te wonen, wordt minder. Wie regelmatig thuiswerkt, wil ook graag voldoende ruimte hebben. Gezien de woningprijzen in de Randstad wordt Zeeland dan ineens een goede optie. Daarnaast is het voor mensen die hier van daan komen minder vaak nodig om vanwege werk naar elders te ver huizen. ,,En als het vervoer naar de Randstad beter op orde is dan met dat boemeltreintje van nu, wordt het nog aantrekkelijker om hier te wonen", zegt Van der Wouw. Hij wijst er verder op dat de wo ningmarkt in Zeeland het ook in de coronacrisis goed doet. ,,Ondanks dat iedereen thuiszit, neemt die markt niet af. Dat sterkt mij wel in het idee dat er meer vanuit elders wordt verhuisd." ZEELAND 2 £1 I donderdag 29 oktober 2020 I pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl °j|0|X|csjca| hmmalgeciras PANAMA dus ZEELAND 4 FOTO CAMILESCHELSTRAETE Bevolking Zeeland groeit hard De bevolking van Zeeland groeit momenteel als kool. De provin cie kreeg er in de eerste negen maanden van dit jaar 1428 inwo ners bij. Dat zijn er drie keer zo veel als heel vorig jaar (456), zo blijkt uit cijfers die het CBS gis teren naar buiten bracht. Rolf Bosboom Middelburg - Dick van der Wouw, ZB Planbureau

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 29