Amateurs nog steeds in het ongewisse I 22 Schaatswereld koestert NK's komende tijd in corona-winter r\ W Schaatsen leek als wintersport de dans te ontspringen toen corona in maart zijn eerste beperkingen oplegde. Maar dat was schijn. Wat zijn de gevolgen van corona voor de schaatswinter? Geen publiek bij GP op Imola De Jong heeft ook corona De schaatswereld leek er in maart, net na de laatste seizoenswedstrijd, relatief goed vanaf te komen toen de coronapandemie ook de sport wereld stillegde. Maar nu, bijna acht maanden later, wordt ook de schaatswinter door het virus be dreigd. Aankomend weekeinde worden de NK afstanden in sobere vorm georganiseerd. Wat zijn de verdere gevolgen van het virus voor het schaatsen? ,,Als je puur naar de sport kijkt, is het simpel: je wilt gewoon in beeld komen, dan kun je sponsoren vin den. Dat is je levenslijn. Ben je niet in beeld, dan val je weg en gaat de interesse naar beneden. Dat effect ebt door in alle lagen van de sport", zegt Douwe de Vries, voormalig schaatser en voorzitter van de ISU atletencommissie. Wat dat betreft boffen de Neder landse schaatsers met het plan dat schaatsbond KNSB samen met sportmarketingbureau House of Sports voor de komende weken presenteerde en waar al sinds april aan gewerkt wordt: morgen begin- X nen -als het virus niet alsnog voor extra problemen zorgt - de NK af standen, in de maanden daarna zijn er nog drie belangrijke nationale wedstrijden: het NK allround, NK sprint en de WK-kwalificatie. De wedstrijden worden op televisie uitgezonden. Het zijn de best mogelijke alter natieven nadat de eerste vier we reldbekerwedstrijden al werden af gelast en een alternatief plan met een internationale bubbel in Hee renveen voor dit najaar door mon diale schaatsbond ISU werd afge keurd. ,,Soms kunnen dingen even niet, maar de ISU staat er wel con structief in en vond het mooie plannen", zegt Patrick Wouters, di recteur van House of Sports. ,,Dan is het tof dat schaatsen in Neder land een grote sport is en we alsnog nu een aantal belangrijke wedstrij den kunnen organiseren. Dat is goed voor de sporters, leuk voor de fans en uiteindelijk is het voor alle betrokkenen beter dat er iets ge beurt dan niets. Er mag een hele boel niet, wat goed te begrijpen is, maar gelukkig kunnen we wel naar Atalanta tegen Ajax kijken en straks naar het schaatsen." Lege tribunes Maar klappen zijn er alsnog. Nor maal worden er tussen de 100.000 en 150.000 entreebewijzen per jaar verkocht in Thialf. Nu rijden schaatsers voor lege tribunes, kun nen sponsors hun zakenrelaties niet meenemen en dat heeft gevol gen voor de inkomsten van meer dere partijen. ,,Je genereert anders inkomsten die er nu niet zijn en dat zet op zakelijk gebied alles onder druk", zegt Wouters. Dat geldt ook voor de zoektocht naar sponsors. Schaatsbond KNSB nam afgelopen jaar afscheid van de jarenlange hoofdsponsor KPN en zag een nieuw sponsorschap op het laatste moment strandden. Direc teur-bestuurder Herman de Haan: ,,Die sponsor stond in de coulissen klaar, maar toen kwam corona en werd besloten niet in te stappen. Dat was een schok. Tegelijkertijd stelt De Haan dat het ontstane gat 'redelijk goed' is opgevuld door eerder opgebouwde reserves en andere sponsorcontrac ten. ,,En het goede nieuws is", zegt De Haan, ,,dat er de afgelopen jaren twee bedrijven waren die onder normale omstandigheden zouden zijn ingestapt maar door corona wilden wachten. Dat sterkt ons in de overtuiging: die sponsor komt wel." De schaatswinter is deze maan den heel onvoorspelbaar, zegt KNSB-directeur De Haan. ,,Maar tegelijkertijd: als alles gaat zoals ge- planned, kan het nog een behoor lijke schaatswinter worden." Minister-president Mark Rutte en vicepremier Hugo de Jonge spraken dinsdagavond tijdens het persmo ment de verwachting uit dat de huidige coronamaatregelen tot mi nimaal december van kracht zullen blijven. Dat betekent dus ook dat amateursporten tot ten minste de- cember dan niet mogen worden hervat. De KNVB maakte eerder al be kend dat de amateurploegen uit het toernooi worden gezet als zij nog niet in actie mogen komen op het moment dat de inhaalwedstrijden gepland staan. De bond verplaatste de duels eerder naar 1 en 2 decem ber, in de hoop dat sporten in team verband dan weer voor iedereen mogelijk is. ,,We kunnen dus nog steeds niet veel zeggen over hoe het eruit komt te zien", aldus competitiemanager Jan Bluyssen namens de voetbal bond. ,,We wachten de verdere be sluitvorming van het kabinet af en gaan dan bepalen wat we doen", vervolgt Bluyssen. Of de loting van komende zater dag doorgaat, is eveneens nog niet besloten. ,,Daar hakken we vandaag de knoop over door." Deze week plaatsen elf ploegen zich voor de tweede ronde. De an dere zeventien kandidaten voor in de koker komen uit de wedstrijden van begin december. In de amateurwereld wordt op dit moment nog nauwelijks rekening gehouden met deelname aan het landelijke bekertoernooi. ,,Als je het me nu vraagt, ga ik er niet van uit'', gaf Barendrecht-trainer Richard El- zinga eerder te kennen aan deze krant. FORMULE 1 De GP van TOTO KNVB-BEKER Uitslagen/Programma donderdag 29 oktober 2020 GO 'In beeld komen, dat is je levenslijn' Lisette van der Geest Rotterdam Thialf bij de NK afstanden van eind vorig jaar. Publiek is nu vanwege corona niet welkom. foto bsr Amateurs houden nog altijd hun hart vast over de besluitvorming rond het TOTO KNVB-beker- toernooi. De 25 amateurclubs die zich plaatsten voor de eerste ronde, weten nog altijd niet of zij aan het verdere verloop van het toernooi mogen deelnemen. Wesley van Oeveren Rotterdam KNVB-competitiemanager Jan Bluyssen. foto bsr Emilia-Romagna op het cir cuit van Imola vindt ko mend weekeinde zonder publiek plaats. Dat is het gevolg van het toene mende aantal coronabe smettingen in Italië de laat ste weken. Het is de der tiende race van het seizoen en al de derde in Italië. De organisatie had toestem ming gekregen om dage lijks ongeveer 13.000 toe schouwers toe te laten tot het circuit. Het raceweek end duurt maar twee dagen. De eerste vrije trai ning wordt zaterdag ge volgd door de kwalificatie. Imola verwelkomde in 2006 voor het laatste een grand prix. SCHAATSEN Michelle de Jong (21, foto) heeft posi tief getest op het coronavi rus. De schaatsster van team Reggeborgh had eer der lichte verkoudheids- klachten en bleek bij twee testen vervolgens positief. Volgens het team is ze apart van de rest gebleven. Haar teamgenoot Ronald Mulder kampt sinds begin deze week met griepver- schijnselen. De sprinter heeft geen corona, zijn test was negatief. Alle testen van de overige teamleden en trainersstaf van schaatsploeg Reggeborgh waren negatief. EERSTE RONDE Gisteren ADO* - Sparta (ADO wns) 1-1 Emmen - Eindhoven 2-0 Heracles - T elstar 3-0 RKC - Cambuur nnb Roda JC - Fortuna S. nnb Dinsdag Twente - Graafschap* 1-3 Heerenveen* - TOP Oss 3-1 VVV* - FC Den Bosch 4-2 Dordrecht - FC Utrecht 2-4 Maandag Excelsior* - Helmond Sport 4-0 Go Ahead Eagles - NAC 6-0 *door naar volgende ronde Overige 17 duels (met amateur clubs) op 1 en 2 december

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 22