Overname door Vinted dupeert handelaren in gebruikte kleding II Strenge controle op commerciële accounts ECONOMIE 17 Faillissement: is je voucher gewaarborgd? De topmannen van United Ward robe en Vinted kwamen dinsdag superlatieven tekort bij de bekend making van het samengaan. Sjuul Berden van UW: ,,Het is altijd ons doel geweest kopers en verkopers samen te brengen op één centrale Europese marktplaats. Onze vier miljoen gebruikers zijn vanaf nu onderdeel van de internationale gemeenschap van Vinted.'' En Vinted-baas Thomas Plan- tenga riep dat zijn bedrijf de ethos en missie van UW deelt. ,,We wil len van tweedehandsfashion we reldwijd de eerste keuze maken. We kunnen samen sneller groeien.'' Maar bij heel wat United Ward- robe-leden van het eerste uur valt de deal juist slecht. Ze vinden het niks dat 'hun' platform is opge slokt door het veel grotere Vinted. ,,We merken dat veel accounts worden geblokkeerd door Vinted. Het gaat dan met name om ac counts van leden die een eigen winkeltje of webshop hebben en het platform van UW nodig heb ben voor een groter bereik. Kenne lijk vindt Vinted dat te commerci eel en willen ze dat niet hebben. Dat is heel zuur, want een groot deel van onze inkomsten komt binnen via het UW-platform'', zegt Stijn Buschgens van Wilde bras Clothing, een online webshop in vintagekleding. Hij baalt als een stekker dat Vinted kennelijk een stuk strenger is dan UW. ,,We hebben veel aan United Wardrobe te danken, maar an dersom is dat ook het geval. Ze ontvangen 10 procent commissie per verkocht artikel. Als je veel ver koopt, kreeg je bij hun de status van topverkoper. Dat is juist de ca tegorie die nu klem zit en alle vol gers en reviews kwijt is na het overzetten van de accounts naar Vinted.'' Voor zijn inkomen is Buschgens voor 60 procent afhan kelijk van UW. ,,Vanuit mijn ate lier in Boxtel verkoop ik vooral Scandinavische truien uit de jaren We merken dat veel accounts worden geblokkeerd 80 en 90. Die gingen tot nu toe als een speer, maar als Vinted de boel blokkeert, komt daar de klad in.'' Ook topverkoper Elise Bakker van webshop RoadThrifters uit Waalwijk is niet te spreken over wat er nu gebeurt. ,,Tweedehandskleding moet de norm worden, maar waarom wor den wij dan afgedankt? Ik heb vijf tienduizend volgers en het groot ste deel van mijn vintage kleding verkoop ik via UW. Wij hebben ze groot gemaakt en dan worden we nu geblokkeerd omdat we te com mercieel zouden zijn? Dat gaat er bij mij niet in. Vinted ziet ons als te grote concurrentie en wil maar één ding: de monopoliepositie op tweedehandskleding. Ze zijn al- leen maar uit op snel geld verdie nen.'' Ze voelt zich zwaar in de steek gelaten door het team van UW. ,,Ze hebben ons vooraf niet geïnformeerd, opeens was daar die koude mededeling. Het voelt als een messteek in onze rug. Vinted wil alleen met particuliere verko pers in zee, maar dan ga je er kwa litatief een stuk op achteruit. Ik denk dat ongeveer een kwart van de vier miljoen leden commercieel verkoopt, dus het gaat om een grote groep die klem komt te zit ten. Het aanbod verschraalt, want het heeft best veel voeten in de aarde om goede en duurzame spullen te verkopen. Veel kopers zullen straks worden teleurgesteld. Nee, dit is juist geen goede stimu lans voor de groei van de markt in tweedehandskleding en -schoe nen.'' Strenge controle Sjuul Berden, ceo van United Wardrobe, is aangedaan door de kritiek van zijn leden. ,,We zagen deze blokkades niet aankomen, heel vervelend.'' Het komt er vol gens Berden op neer dat Vinted strengere controles toepast op commerciële accounts van leden. ,,Dat willen ze niet hebben. Bij ons was die controle minder streng, dat geef ik toe. Vinted vreest gedoe met bijvoorbeeld consumenten recht en btw. Het is echt een plat form voor en van particuliere (ver)kopers.'' Toch probeert Ber den tot een oplossing te komen. ,,Ik ga kijken of de leden op eigen naam alsnog via Vinted kunnen verkopen. Wellicht kunnen we als compromis gaan werken met een maximum aantal te verkopen arti kelen'', aldus Berden die in de nieuwe organisatie een leidingge vende functie behoudt. tig klanten, van reisbureaus en reis adviseurs tot touroperators met een omzet van 150.000 euro tot 150 mil joen euro. ,,We spreken dagelijks ondernemers en kunnen bij hen in de boeken kijken en zien hoe de vlag erbij hangt. Daarnaast hebben we een breed netwerk en jaren lange ervaring. Ik geef toe: het is een heel somber beeld, maar geloof mij: het is een realistisch beeld.'' Verzilveren Dat er een bloedbad volgt, heeft volgens hem ook alles te maken met de uitgegeven vouchers die op een bepaald moment verzilverd gaan worden. De consumenten waakhond ACM stemde er halver wege maart mee in dat vouchers met een SGR-garantie mochten worden verstrekt bij annulering van pakketreizen, om zo te voorko men dat reisondernemingen mas saal over de kop zouden gaan. ,,Veel van die vouchers zullen binnen een maand of vijf tot zeven moeten worden terugbetaald, maar veel bedrijven hebben de liquide middelen daar helemaal niet voor'', luidt de conclusie van reisaccoun- tant Bouwman. Zijn hoop - en de hoop van de hele reiswereld - is ge vestigd op een voucherbank. Via zo'n voucherbank zouden de reis ondernemingen geld kunnen le nen om de klanten met voucher te rug te betalen, de leningen zouden ze dan uitgesmeerd over een paar jaar terugbetalen aan de overheid. Of het echt tot een bloedbad komt, zal moeten blijken, reageert Dresmé van de ANVR. De organi satie voorspelde eerder dat een op de drie reisondernemingen het einde van de coronacrisis niet haalt. ,,Het is lastig in te schatten hoe dit verder zal gaan. Het hangt af van heel veel factoren. Er wordt gepraat over de oprichting van een vou- cherbank, hopelijk komt er extra overheidssteun voor de branche, en wie weet komt er binnenkort een vaccin op de markt. Het is vooral het uitzitten van de crisis.'' SGR donderdag 29 oktober 2020 GO Stijn Buschgens van Wildebras Clothing verkoopt vooral Scandinavische truien. foto koen verheijden Veel leden van United Ward robe (UW) voelen zich in de steek gelaten door het online platform voor tweedehands mode dat is overgenomen door grote broer Vinted. ,,We wisten van niks, het voelt als een mes steek in de rug.'' Sanne Schelfaut Boxtel - Stijn Buschgens, Wildebras Clothing verzuipt Is uw touroperator of reisbu reau aangesloten bij de brancheorganisatie van reis ondernemingen, de ANVR? Zo ja, dan is er geen reden tot zorg voor bezitters van een voucher. De SGR, voluit de Stichting Garantiefonds Reis gelden (SGR), staat garant en heeft zelf zo'n 80 miljoen euro in kas. Daarnaast dekt het ka binet de vouchers met een garantieregeling van 150 mi l- joen euro, mocht het straks faillissementen regenen. Mocht het SGR-potje toch leegraken, dan moet de over heid volgens de Europese re gels hoe dan ook bijspringen. In die zin hoeven de reizigers zich geen zorgen te maken. Geduld zullen ze wel moeten hebben. Bij meerdere, grotere faillissementen krijgt de SGR een lading claims binnen en die zijn niet snel afgehandeld. Dat kan betekenen dat het nog eens maanden duurt voordat gedupeerden het geld op hun rekening hebben. Als uw failliete reisorganisatie niet is aangesloten bij een reisga- rantiefonds, wordt het een ander verhaal. Het advies is om je bij de curator te melden, de kans is echter groot dat je je geld niet meer terugziet. KLM-toestellen worden geparkeerd op Groningen Airport Eelde, omdat het aantal vluchten komende winter nog verder terugloopt. FOTO HOLLANDSE HOOGTE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 17