NIEUWS 13 ONDERTUSSEN IN... En weer is het sociale leven in Italië lamgelegd. Theaters, bioscopen en concertzalen zijn gesloten. De horeca moet om zes uur sluiten. Zorgen en woede over de maatregelen nemen snel toe. Het is net zes uur geweest en Traste- vere lijkt uitgestorven. De talloze res taurantjes in de populairste uitgaans- wijk van Rome hebben hun rolluiken gesloten. Alleen de schoenenwinkel in de Vicolo del Cinque, een van de gewoonlijk zo volle stegen, is open. „Heb je een euro voor me? Dan kan ik een broodje kopen'', grapt eigenaar Stefano in de deuropening van zijn verlaten zaak, maar hij lacht er niet bij. „Aan wie moet ik nu schoenen verkopen? Mijn klanten zijn toeris ten. Die komen al sinds maart niet meer. En mensen die op weg naar een restaurant hier langs slenteren. Zie jij ze?'' Stefano kijkt wat ongeluk kig de lege straat in. Formeel is zijn winkel niet door de nieuwe regels getroffen - hij hoeft immers niet dicht - en dus komt hij niet in aan merking voor een schadevergoeding. „Ik voel me flink genaaid.'' Om de hoek, op Piazza Trilussa, spuit een honderdtal boze horeca ondernemers fusten onverkoopbaar bier leeg op de kinderkopjes. Liters bier stromen via het eeuwenoude plein de goot in. „Ik heb geen idee hoe ik dit moet gaan doen'', zegt Leo- poldo Friggerio vanachter zijn zwarte mondkapje. Hij runt een res taurant in Monti, die andere hippe uitgaanswijk van Rome. „Sinds de eerste lockdown draai ik ongeveer 20 procent van mijn normale omzet, maar ik moet wel gewoon de huur en gas en licht doorbetalen. De regering had beloofd dat die betalingen zou den worden bevroren, maar dat is ge woon niet waar.'' Friggerio is bang dat voor veel van zijn collega's deze semilockdown de nekslag zal zijn. „Het is een ramp.'' Na de volledige lockdown in maart komt het sociale leven in Italië voor Geen idee hoe ik dit moet gaan doen. Het is een ramp Mijn klanten zijn toeristen. En die komen al sinds maart niet meer. de tweede keer grotendeels tot stil stand. In het voorjaar zorgden de dra matische beelden van overvolle zie kenhuizen en opgestapelde lijkkisten in kerken voor een sterk gevoel van saamhorigheid in het land. Geschokt door de omvang van de tragedie volg den de Italianen de rigoureuze maat regelen trouw op. Nu is de stemming anders. Mensen zijn opnieuw be zorgd, maar vooral om hun economi sche situatie. Veel Italianen zijn boos en gefrus treerd over het uitblijven van finan ciële steun. Honderdduizenden werknemers wachten nog op één of meerdere WW-uitkeringen van de afgelopen maanden; zo'n twintigdui zend uitkeringsgerechtigden zouden nog helemaal niets hebben ontvan gen. Geen wonder dat zij weinig ver trouwen hebben in de belofte van premier Conte dat er geld beschik baar komt voor de getroffen bedrij ven en dat het ook daadwerkelijk wordt uitgekeerd. De straat op In totaal worden zo'n 400 duizend ondernemingen en een miljoen werknemers getroffen door de maat regelen. Met name de horeca, sport scholen en de cultuursector krijgen het voor hun kiezen. De afgelopen dagen gingen in heel Italië onderne mers en zzp'ers de straat op om te protesteren tegen de maatregelen van de regering. De kantoren van de ver schillende regionale overheden wer den belaagd door demonstranten. In een aantal steden liep dat door inmenging van extreemrechtse groe pen en voetbalsupporters uit de hand. In Napels raakten zaterdag avond relschoppers slaags met de po litie, een dag later veegde de politie in Rome het centrale Piazza del Popolo schoon en maandag was het homme les in onder andere Turijn en Milaan. Dinsdag was opnieuw Rome het to neel van ongeregeldheden. Weer werd de politie bekogeld en werden winkelruiten vernield. Tientallen rel schoppers zijn aangehouden. Onder vuur Behalve op straat ligt premier Conte ook politiek onder vuur. De rechtse oppositie, onder leiding van Lega-lei- der en voormalig minister van Bin nenlandse Zaken Matteo Salvini, ver wijt de regering onvoldoende voor bereid te zijn op de tweede corona- golf: „Wat we nodig hebben, zijn meer tests, meer medici en verpleeg kundigen en meer bussen en metro's. We moeten de kwetsbaarste mensen beschermen en niet zestig miljoen Italianen in huis opsluiten.'' Ook oud-premier Matteo Renzi, die met zijn kleine partij Italia Viva deel uitmaakt van de coalitie, heeft felle kritiek op Conte. Hij wil het de creet afzwakken en bedrijven zoveel mogelijk openhouden. Conte piekert daar niet over. Hij kondigde wel aan dat 5 miljard euro is vrijgemaakt om getroffen bedrijven te ondersteunen. Het is een klein lichtpuntje voor ondernemers als Alessandro. Om klokslag zes uur draait hij de deur van zijn pizzeria, op een steenworp afstand van de Sint Pieter, op slot. „Ik vestig nu mijn hoop op take away." Hij heeft zijn personeel inge schakeld om pizza's weg te brengen. „Ik hoop de komende maand hon derd pizza's per avond te verkopen. Het is even doorbijten. De hoop op een goede kerst heb ik al opgegeven. Misschien hebben we een goede Pasen.'' donderdag 29 oktober 2020 GO Een verlaten terras in Rome. Bezorgen en afhalen, meer zit er niet in. FOTO'S ANGELO VAN SCHAIK De afgelopen dagen werd in meerdere Italiaanse steden geprotesteerd tegen de coronamaatregelen van de regering. Vaak raakten relschoppers daarbij slaags met de politie. fotos ap, afp Angelo van Schaik Rome Nieuwe lockdown tergt de Italianen Leopoldo Friggerio, eigenaar restaurant - Stefano, eigenaar schoenenwinkel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 13