EUWS 11 Geen censuur 'complotblad' Britse paleizen onderzocht Nieuwe rechter zaak Krimgoud De verandering komt niet van politici, die komt van ons die de belangrijkste in de levens van elke Amerikaan zijn genoemd is hij dat ook niet van plan. Eén keer ging hij wel naar het stembu reau: toen Barack Obama op het stembiljet stond, in 2008. „Maakte geen verschil. Ze doen toch wat ze willen'', zegt hij over politici. ,,De verandering komt niet van hen, die komt van ons.'' Als je verbeteringen wilt zien, vindt James Jones, moet je bij je zelf beginnen - hier citeert hij Man in the Mirror van Michael Jackson. Je moet in de spiegel kij ken en aan de slag gaan. Een film maken, zonder budget? Gewoon doen, denkt Jones dan. ,,Zo werkt de wereld, het gaat allemaal om bloed, zweet en tranen en wat je ergens instopt.'' Hij deed niet mee aan de protes ten in de afgelopen maanden. ,,We hebben lang genoeg gedemon streerd'', zegt hij. ,,Je kunt niet blijven doen wat je al zestig jaar doet en dan een ander resultaat verwachten.'' Jones zou het over een heel andere boeg gooien. Niet smeken en roepen om rechten die je allang hoort te hebben - zo ziet hij dat. Hij brainstormt hardop, en ziet wel iets in land kopen, vast goed kopen, hele buurten, zodat je zélf controle krijgt over de politie. Eigenlijk heeft hij Amerika al opgegeven. De enige manier waarop er echt iets kan verande ren, denkt hij, is als geweld met geweld beantwoord wordt. ,,Ik haat het om dat te zeggen, ik wil niet dat mensen denken dat ik een radicaal ben, maar zo voel ik dat gewoon.'' Indianen James Jones is keihard in zijn oor deel ,,Je kunt Amerika niet op nieuw great maken, het is nooit great geweest'', zegt hij over de be roemde slogan van president Trump. „Alles wat Amerika is, is gestolen. Land van de Indianen, arbeidskracht, alles. Uit de mond van die twee kandidaten voor het presidentschap komt ook onzin. Ze vertellen je gewoon wat je wil horen, als ze maar gekozen wor den.'' Het liefst wil hij weg. Hier heeft hij weer een citaat paraat, nu van Marcus Garvey, een zwarte Jamai- caanse activist die in de jaren 20 van de vorige eeuw predikte dat gelijkheid voor zwarte Amerika nen een illusie was. ,,Garvey zei: omdat wij zwarte mensen wegge haald zijn van onze wortels, moe ten we terugkeren om het respect en het gezag te krijgen dat we ver dienen.'' Jones had zijn ticket naar Ghana al gekocht, maar corona gooide roet in het eten. Hij wil kennismaken met Afrika, het continent van zijn voorouders, en misschien uitein delijk verhuizen met zijn gezin. Meer zwarte Amerikanen geven de gelijkheidsstrijd in eigen land op, en verhuizen naar landen waar hun huidskleur geen reden voor discriminatie is. Ghana ontvangt hen met open armen. Het jaar 2019 werd het Jaar van de Terug keer genoemd, waarin mensen met voorouders die aan de Gha- nese kust op slavenschepen wer den geladen weer 'thuis' welkom geheten werden. ,,Ze hebben daar vast andere problemen, het is niet perfect'', dat weet James Jones ook wel. ,,Maar ze hebben er in ieder geval geen racisme.'' mmmt donderdag 29 oktober 2020 GO AFL 10. Hope, North Carolina Kijk op de site bij /hope Het stadje met typisch zuidelijke gastvrijheid Historicus Allison Gupton (r) geeft rondleidingen op Hope, een plantage die is ingericht als museum. Gupton stemt op Biden. ,,Ik moet wel. Maar ik zou willen dat ik een andere keuze had.'' FOTO'S SERGIO AVELLANEDA - James Jones DEN HAAG Boekhandela ren als AKO en Bruna mogen gewoon een 'com plotblad' als het tijdschrift Gezond Verstand verko pen. ,,Dat is ook niet iets dat je wil censureren'', zegt minister Kajsa Ollongren van Binnenlandse Zaken. Maar de winkels moeten wel opletten hoe ze zo'n blad presenteren. Het past immers eerder naast de Fabeltjeskrant dan tussen de medische literatuur, zegt de bewindsvrouw. De bedrijven zijn vrij, 'zo lang er geen sprake is van een strafbare inhoud.' LONDEN Een Britse orga nisatie die zes koninklijke paleizen beheert, gaat on derzoek doen naar de link met de slavernij. Lucy Worsley van Historic Royal Palaces (HRP) zegt dat 'de tijd is aangebroken' om het koloniale verleden te be studeren. Dat onderzoek gaat onder meer over Ken sington Palace (foto). Daar wonen prins William en zijn vrouw Kate. Bekeken wordt of het is aangeschaft met slavernijgeld. The National Trust deed al zo'n onder zoek. 93 huizen, waaronder het huis van Churchill, had den banden met slavernij. AMSTERDAM Het ge rechtshof in Amsterdam moet een andere rechter aanwijzen in de procedure over de kunstschatten van de Krim. De wrakingskamer van het hof heeft een wra- kingsverzoek van Oekraïne tegen een van de raadshe ren toegewezen. In het hoger beroep strij den Oekraïne en vier musea op de Krim om de kunstwerken die het Allard Pierson Museum in 2013 van de musea op de Krim in bruikleen kreeg. Omdat de Krim in maart 2014 werd geannexeerd door Rusland, was het voor het Allard Pierson Museum niet lan ger duidelijk aan wie de kunstwerken moesten wor den afgeven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 11