Hmm, er kon weleens een run zijn op de griepprik 5%] 7 Er zijn aanwijzingen dat het slikken van extra vitamine D effectief is tegen corona. Artsen, hoogleraren immunologie en wetenschappers pleiten ervoor dat mensen preventief een supplement van deze nuttige stof innemen. Waarom zou je in vre desnaam geen vita mine D slikken?, vraagt hoogleraar im munologie van de Wageningen Univer siteit Huub Savelkoul zich af. ,,Er zijn zo veel aanwijzingen in de wetenschappelijke literatuur dat het helpt tegen corona.'' Het is bewezen dat vitamine D helpt te gen luchtweginfecties. En er is nu ook een studie die wetenschappelijk vaststelt dat de stof kan bijdragen aan een minder ern stig beloop van corona, zegt hij. ,,Dus ik raad iedereen aan om het te slikken.'' Savelkoul krijgt bijval van collega-hoog leraar Harry Wichers: ,,Heel eenvoudig: vitamine D verbetert de weerstand en ver laagt de kans dat je een corona-infectie op loopt'', aldus de Wageningse expert, gespe cialiseerd in de beïnvloeding van het im muunsysteem door middel van voeding. In Nederland heeft ongeveer een derde tot de helft van de mensen in de winter een tekort aan vitamine D, die het lichaam aanmaakt via zonlicht. Onder ouderen en allochtonen geldt dat zelfs voor de meer derheid. Een donkere huid maakt minder snel vitamine D aan en ouderen komen minder vaak buiten. Mensen met overge wicht hebben ook vaak een tekort, omdat de vitaminen bij hen verloren gaan in vet- weefsel. In dit deel van de wereld is er in de winter sowieso niet de juiste uv-straling om vitamine D aan te maken. Uit nieuw Spaans weten schappelijk onderzoek waarbij één groep vitamine D kreeg en de andere niet, blijken forse verschillen. Van de groep van vijftig per sonen die een hoge dosis kreeg, be landde er één op de intensive care en overleed nie mand. Van de groep van 26 personen die J géén vitamine D kreeg, overleden twee personen en kwamen er dertien op de ic. ,,Dit is het eerste formele bewijs dat vitamine D Covid-19 minder ernstig maakt'', aldus Savelkoul, die bena drukt dat het om een kleine studie gaat. De Nederlandse Vereniging van Artsen voor Long ziekten en Tuberculose (NVALT) heeft een ex pertmeeting gehouden over dit onderwerp en stelt vervolgonderzoek in vanwege de gun stige resultaten. ,,Er zijn aanwijzingen dat ziek tes bij mensen met ern stig vitamine D-tekort ernstiger verlopen'', ver klaart longarts en NVALT-voorzitter Leon van den Toon. ,,De hoop is dat aanvulling tot een minder ernstig beloop van corona leidt. Het is nog te vroeg om vita mine D toe te dienen in de behandeling, maar preventief een kleine hoeveelheid vitamine D slikken kan wel.'' Volgens Savelkoul en collega-wetenschappers zijn er nu zo veel aanwijzingen dat vitamine D een gunstige rol kan spelen, dat het zonde is om eerst meer wetenschappelijk studies af te wachten. „Normaal werkt het in de ge- jL neeskunde zo dat je een stuk of twintig studies hebt, daar een meta-analyse - van maakt en als het dan nog stand houdt, dan gelooft men het." Dat is volgens de hoogleraar 'op zich goed, maar kost verrekte veel tijd'. „Dat onderzoek duurt misschien wel twee jaar en in de tussentijd gaan er veel mensen dood." Hoogleraar preventieve geneeskunde aan de Universiteit Maastricht Onno van Schayck noemt het feit dat het middel zou kunnen helpen tegen Covid-19 'fascine rend'. ,,Het zou een hele simpele oplossing kunnen zijn om de kans op een mogelijke infectie te verlagen.'' Van Schayck eet zelf veel vette vis, zo als zalm en makreel, om onder meer aan vol doende vitamine D te ko men. ,,Ik denk zeker dat een lage dosering geen kwaad kan. 30 microgram lijkt mij heel goed.'' Alle andere bevraagde immu- nologen slikken zelf da gelijks 20 of 30 micro gram. Ook internist-endocri- noloog (expert in hormo nen) Renate de Jongh van het Amsterdam UMC ge bruikt dagelijks een do sis. Het is volgens haar 'goed te verantwoorden' om uit voorzorg een kleine hoeveelheid te ne men. ,,In de wintermaan den zakt ons vitamine D- gehalte sowieso, en nu zitten we door de gedeel telijke lockdown vaker binnen, dus is het tekort nog wat hoger.'' Kruidvat meldt dat de verkoop van vita mine D vorige week 30 procent hoger lag dan dezelfde week een jaar eerder. Volgens Bol.com wordt er vier keer zoveel op vita mine D gezocht. Uit analyse van markton derzoekbureau Info2Action blijkt dat vita mine D sinds dit jaar de multivitamine voorbij is in de verkoopcijfers. Zo'n 3,5 mil joen Nederlanders slikken het supplement volgens dat onderzoeksbureau. De Jongh, die vitamine D-onderzoek doet, zegt dat het voor het innemen van een lage dosis niet noodzakelijk is om naar de huisarts te gaan of bloedonderzoek te laten doen. ,,In deze tijd willen we niet dat de hele bevolking naar het lab gaat. Een kleine hoeveelheid kan geen kwaad en is goedkoop, dus waarom niet.'' Frank Poorthuis IN QUARANTAINE TWEEDE GOLF, DAG 34 De oproep voor de griepprik ligt al enkele dagen op m'n bureau. Volgende week woensdag ben ik aan de beurt. Grote kans dat-ie er dan niet meer is, als ik de berichten goed lees: grieppriktekort. Mooi scrabblewoord hoor, zeker 149 punten. En dankjewel RIVM, zou ik bijna zeggen. Maar dat voelt alsof ik een boze boer ben, en zulk sentiment houd ik graag buiten deze rubriek. Zo heb ik me überhaupt voorgeno men nooit boze stukjes te schrijven, niet over mijn medemensen die zon der mondkapjes blijven rondlopen, niet over de honderdtallen die mos keeën en kerken bezoeken of stiekem coronaparty's organiseren. Ze doen maar. Ik wil mijn quarantaine niet in boosheid uitzitten. Ik ben natuurlijk wel bedroefd over dat kerk- en mos- keebezoek, over die party's, dat geboy cot van mondkapjes. Maar ik probeer het daarbij te laten. Maar die griepprik, jemig man. Stel je even voor: april, midden in een coro nacrisis vanjewelste, hoge ziekenhuis opnames, hoge sterftecijfers. En die griepprikspecialist (160 scrabble- punten) achter zijn bureau, die weet omdat-ie er verstand van heeft, dat die crisis niet met een maandje voorbij is. Dat we na de zomer een tweede golf in gaan. En wat doen dan alle oude zieke of kwetsbare mensen boven de 60 die nog niet dood zijn gegaan? Een griep prik halen. Want baat het niet, dan schaadt het niet en bij corona ook nog een keer de griep, nee, dat kunnen we allemaal bedenken. Zes miljoen van dergelijke kwetsbare gevallen hebben we in Nederland (zwak volkje zijn we toch). Zes miljoen. Goed, denkt die griepprikker achter dat bureau, mmm, er kon wel eens een run ontstaan op die griepprik, misschien moest ik maar eens wat meer inslaan dit jaar. Of hij denkt dat natuurlijk niet, maar dan deugt-ie volgens mij helemaal niet voor dat vak. Dat zal het niet zijn dus. Nee, hij denkt: extra inslaan. Weet je wat, gewoonlijk kopen we d'r 3,3 mil joen, laten we d'r 3,8 miljoen van ma ken. Fijn gedaan. En die 2,2 miljoen andere kwetsbaren, die komen dan niet op het idee om dit jaar toch maar eens de oproep te gaan beantwoorden? Dus daar sta ik dan volgende week met een paar honderd andere kwets bare Nederlanders, waarvan ik maar moet hopen dat ze geen corona heb ben, in een rij om de griepprik te krij gen. Begint m'n naam ook nog met een P, laatste alfabetisch cohort van de dag. woensdag 28 oktober 2020 GO Experts: Iedereen aan de vitamine D Marcia Nieuwenhuis Wageningen A Huub Savelkoul: ,,Er zijn zo veel aanwijzin gen dat het werkt." FOTO WAGENINGEN UNIVERSITEIT Vitamine C en D-gebruik onder Nederlanders neemt toe Multivitaminen Vitamine D 0 2016 2017 2018 271020 Bron: Info2Action 2019 2020 Frank Poorthuis schrijft dagelijks over het gezinsleven tijdens corona.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 7