LINDA AKKERMANS 'Zorgmedewerkers met corona moeten toch komen werken' Universiteit neemt afstand van emeritus-hoogleraar Van Wolferen 6 Ziekenhuizen alert na dreiging acties van complotdenkers FNV krijgt signalen vanuit ledenmeldpunt CORONA Column Er is een ware run op de griepprik en daarom roept het kabinet gezonde zesti gers op 'm dit jaar over te slaan in verband met schaarste. Gelukkig is onze jongste, een nierpatiëntje, nog geen 60 maar 4 jaar en zo zat ik deze week 'gewoon' met hem in de wachtkamer van de huisarts. Wachten duurt altijd lang. Om mij heen bromde een vrouw van achter haar mondkapje dat het belachelijk was dat ze hier al een halfuur zat. ,,Een schande!'' riep ze zo hard dat de doktersassistente het hoorde. Ineens klonk er een nog bozere stem. ,,Da doe ik nie!'' brulde een oud mènneke in plat Brabants: ,,Ik doe da ding nie op, al moet ik hier keikapot vallen!'' De doktersassistente herhaalde nog maar eens dat een mondkapje verplicht was. Dat de man anders onmiddellijk moest vertrekken. Richtlijnen, hè. En nee ze maakte géén uitzondering. Wegwezen, nu! bleef volhouden: dan maar kapot! Hij sloeg met zijn vlakke hand op de balie en ik kreeg met de se conde meer medelijden met de assistente achter dat spatscherm. En zo zijn er veel mensen in de zorg die het nu te verduren heb ben. Verpleegkundigen en artsen worden uitgescholden, beveiligers zijn nodig om boze bezoekers te kalmeren. In Breda werd deze week een coronateststraat ver nield. Deze boze bejaarde viel daarbij in het niet, maar het ge beurde wel en ik schrok ervan. Toen dezelfde assistente even later de griepprik in de arm van ons kind jaste, vertelde ze dat het zo druk was de laatste tijd. Met al die griepprikken en het coronavi rus. En dan ook nog dat gedoe met boze patiënten met steeds kortere lontjes. Ze zuchtte. ,,We kunnen niets anders doen dan wachten tot dit allemaal voorbij is'', zei ze toen. Helaas duurt wachten altijd te lang. 'Ik doe da ding nie op, al moet ik hier keikapot vallen!' ENSCHEDE De politie Oost-Ne derland heeft twee ziekenhuizen in Almelo en Enschede gewaar schuwd dat complotdenkers mogelijk willen binnendringen. Personeel is opgeroepen om alert te zijn. Aanleiding voor de actie is vol gens een woordvoerder van de politie een oproep op sociale media. Of die specifiek gericht was op Twentse ziekenhuizen is onbekend. „In de tekst werd opgeroepen om te filmen bij de spoedeisende hulp. We hebben geen signalen gekregen dat dit daadwerkelijk is gebeurd. Voor ons was het wel reden om af gelopen weekend de ziekenhuizen op de hoogte te stellen van de actie'', zegt Coenen Medisch Spec trum Twente informeerde mede- werkers dat de oproep afkomstig is uit kringen van complotdenkers of actiegroepen rond de beweging Vi ruswaarheid. Het ziekenhuis in strueert om bij verdachte situaties de beveiliging in te schakelen. Die haalt de politie erbij. Binnen Zie- kenhuisgroep Twente (ZGT) geldt een soortgelijke handelswijze. De Nederlandse Vereniging van Ziekenhuizen heeft nog niet ge hoord van de oproep en reageert ge schokt. Een woordvoerder zegt de leiding van het crisisteam op de hoogte te stellen. ,,Het is een absurd idee als zoiets wordt bewaarheid.'' Hij wijst erop dat dit het huisvre debreuk is. „Levensgevaarlijk. Per soneel mag daar helemaal niet wor den gestoord.'' ,,Wij krijgen die signalen van me dewerkers in ziekenhuizen, ver pleeghuizen, de gehandicapten zorg en de GGZ'', zegt vakbonds bestuurder Elise Merlijn. ,,Zorgin- stellingen staan onder grote druk om de roosters rond te krijgen; de zorgvraag is heel groot, terwijl zij kampen met veel uitval van perso neel. Maar dit is natuurlijk heel zorgwekkend. Deze mensen ko men tijdens hun werk in aanra king met kwetsbare mensen.'' Positief geteste zorgmedewer- kers die slechts milde klachten hebben en geen koorts, zouden door hun manager worden opge roepen toch te komen werken. Dat gaat lijnrecht in tegen de landelijke richtlijnen: die stellen dat corona patiënten thuis in isolatie moeten blijven tot ze minimaal 24 uur klachtenvrij zijn én het minimaal zeven dagen geleden is dat ze ziek werden. Managers In welke zorginstellingen de nood zo hoog is dat die regel overboord gaat, kan FNV niet zeggen. ,,Wij hebben de indruk dat het vaak om druk vanuit een manager gaat die het rooster rond moet krijgen. Het is ook niet zo dat de telefoon bij ons ledenmeldpunt roodgloeiend staat. Maar wij krijgen die signalen wel'', zegt Merlijn. Eerder werd bekend dat positief getest personeel van de zwaar door corona getroffen zorginstelling Meesplein in Leerdam toch kwam werken. De instelling werd eind september overvallen door een corona-uitbraak. Er overleden zeven bewoners. ,,In een paar dagen tijd viel twee derde van ons personeel uit. Dan kom je in een crisissituatie. Dat be tekent: alle zeilen bijzetten'', aldus een woordvoerder tegen deze krant. ,,De andere keuze was: geen zorg. Je moet je voorstellen, er wer ken 28 mensen met een parttime contract, daarvan vielen er 20 uit met klachten.'' De zorginstelling liet dit weten aan de GGD en de Inspectie Ge zondheidszorg en Jeugd. Het oor deel van de inspectie was vernieti gend: de veiligheid van de bewo ners bleek ernstig in het geding. Niet in de laatste plaats Zzp'ers in de zorg worden opgeroepen, ook als hun partners positief getest zijn omdat positief geteste medewer kers dezelfde wc's, kantoren en lunchruimten gebruikten als ne gatief getest personeel. De positief geteste medewerkers hadden vol gens Meesplein geen klachten en droegen beschermende kleding. FNV is daarnaast bezorgd over zzp'ers in de zorg die ondanks klachten toch door blijven werken, zegt Merlijn. ,,Bovendien is het al weken zo dat zorgmedewerkers ook moeten komen werken als hun partner of kinderen corona hebben. Dat is in tegenspraak met de regel dat huisgenoten tien da gen in quarantaine moeten. Wij maken ons daar grote zorgen over. Zo krijgen we het virus nooit ingedamd.'' België Vakbonden CNV Zorg en Welzijn en V&VN hebben nog geen mel dingen gekregen van zorgperso- neel dat moet komen werken met corona. In België kwamen de afgelopen dagen zorgelijke geluiden uit over belaste ziekenhuizen, vooral in de provincie Luik. Een kwart van de coronatesten is er positief, tegen over 12 procent in de rest van het land. Het Montlégia Ziekenhuis heeft al zijn zevenhonderd artsen opgedragen te komen werken. Ook het universitair ziekenhuis CHU heeft iedereen opgeroepen, zelfs de mensen die positief zijn getest en niet ziek genoeg zijn om thuis te blijven. De regio wordt wel Bergamo aan de Maas genoemd, naar de Noord-Italiaanse stad die dit voorjaar zwaar getroffen werd. 1 Hij draagt volgens de universiteit bij aan 'desinformatie over grote problemen als het coronavirus en klimaatverandering'. Van Wolferen is hoofdredacteur van het omstre- den blad Gezond Verstand. In het on langs opgerichte blad wordt ruim baan gegeven aan alternatieve theo rieën die volgens Van Wolferens vroegere werkgever 'afbreuk doen aan betrouwbaar wetenschappelijk onderzoek en verspreiden van fei telijke informatie, bijvoorbeeld als het gaat om corona'. Over het virus stelde het eerste nummer van Gezond Verstand on der meer dat het Nederlandse coro- nabeleid neerkomt op 'een machts overname door buitenlandse par tijen'. De virusuitbraak is 'een kunstmatige pandemie gefabri ceerd met frauduleuze modellen'. In een ander artikel schrijft het blad dat het 'niet waar' is dat de mens door CO2 uit te stoten het kli maat beïnvloedt. Journalisten die de inhoud van Gezond Verstand af doen als complotdenken 'lijken niet te beseffen dat zij daarmee een op dracht van de CIA uitvoeren', schrijft de 79-jarige Van Wolferen, die in 2006 met emeritaat ging. Tweede Kamerleden van Groen Links en D66 spraken eerder deze week hun ergernis uit over het feit dat boekhandels van AKO en Bruna het blad te koop aanbieden. Van Wolferen zegt in een reactie niets te hebben gehoord van de uni versiteit. Hij noemt het bericht 'vol komen gratuit'. woensdag 28 oktober 2020 GO Wachten Maar de man, gevalletje risico groep qua leeftijd én lichaam, Niet alleen in België moet zorg- personeel dat positief test op corona toch komen werken. Dat geldt ook voor verpleegkundi gen, artsen en andere zorgme- dewerkers in Nederland, stelt vakbond FNV Zorg en Welzijn. Annemieke van Dongen Utrecht Ziekenhuizen kampen met personeelstekorten door ziekte (foto ter illustratie). foto anp AMSTERDAM De Universiteit van Amsterdam (UvA) distanti eert zich in van emeritus-hoog leraar Karel van Wolferen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 6