II Met een dj op de fiets in optocht over het eiland 7 FASOFAIR HULP AAN ZIEKENHUIS BURKINA FASO Het is er licht, schoon en er zijn wasbakken. Hoe anders was dat twee jaar geleden, toen Pieter Mulders zwaargewond het ziekenhuis van Bobo-Dioulasso in Burkina Faso werd binnengebracht. Maar zijn missie om het hospitaal op te knappen, is nog niet voltooid. Tijdens een reis door het West-Afrikaanse Bur kina Faso sneed Mul ders bijna zijn hele voet door aan een gebroken glazen tafel. Amper van de schok van dat ongeluk bekomen, begon het bij hem en zijn vrouw Mari anne Velthuis al te kriebelen. Want hóe goed ze ook werden op gevangen en hóe deskundig ook behandeld, het ziekenhuis zelf was een drama: matjes op de vloer, nauwelijks licht, geen ramen of deuren en nul sanitaire voorzie ningen. Daar wilden ze wat aan veranderen. De twee wisten dankzij allerlei acties en giften, 24.000 euro bij el kaar te krijgen voor het zieken huis. Daarvan is inmiddels een heel nieuwe vleugel gebouwd. Maar de foto's die tijdens die klus werden gemaakt, onthulden ook hoe erg het is gesteld met de bed- den. Voor zover al aanwezig, is het aftands spul. ,,Bedden die op drie poten én een stapeltje stenen staan. Met alleen maar kapotte matrassen. Die zijn toch al heel simpel, maar ze hebben allemaal ook nog eens enorme kuilen en kapotte hoezen. De mensen daar zijn niet veel luxe gewend, maar vanuit hygiënisch oogpunt is dat natuurlijk niets", verklaart Velt huis. Dus zetten de twee opnieuw de schouders onder een inzamelings actie. Velthuis naaide honderden mondkapjes voor het goede doel: elk exemplaar uniek door de com binatie van verschillende stoffen met kleurrijke linten. Materiaal dat uit Burkina Faso zelf afkomstig is. Al tien jaar lang organiseert Velthuis reizen naar West-Afrika en verkoopt ze in de winkel Faso- Fair, naast hun huis in Burgh- Dit laat zien dat Afrika niet alleen maar arm en zielig is. Maar dat er mensen wonen met veel potentieel Haamstede, kunst en ambachte lijke producten uit Burkina Faso. Daarmee steunen Mulders en Velthuis verschillende (fairtrade) projecten in dat land, dat ze goed leerden kennen toen hun dochter er jaren geleden woonde. ,,Er zijn daar zoveel mensen die mooie dingen maken, maar die nauwe lijks afzetmarkt hebben." Siera den, stoffen, speelgoed, tassen, beelden: FasoFair puilt uit van de bijzondere producten. ,,Dit laat ook zien dat Afrika niet alleen maar arm en zielig is. Maar dat er mensen wonen met heel veel po tentieel." Mulders loopt inmiddels weer als een kievit. Toch konden de twee door corona niet zelf bij de opening van de nieuwe zieken huisvleugel zijn. Ze werden verte genwoordigd door de uit Neder- land afkomstige Franca Berkvens van hotel Villa Rose in Bobo-Di oulasso en Karidja Traoré van Ga- freh; een vrouwenorganisatie die de meest prachtige tassen maakt van afgedankt plastic. Het was in die winkel dat Mulders de aderen, pezen, zenuwen en spieren van zijn rechtervoet doorsneed. ,,Ka- ridja en haar broer hebben toen zoveel voor ons gedaan. Voor hun is dat ongeluk ook heel trauma tisch geweest en we zijn heel blij dat zij bij de opening waren. Het cirkeltje is rond." Esme Soesman Zierikzee Geen protestoptocht, maar een po sitief signaal richting ondernemers op het eiland. ,,Zoiets als het ap plausje dat de zorg heeft gehad, maar nu voor de horeca. Daarmee willen we laten zien dat de horeca en evenementenscene bestaan én keihard geraakt worden op dit mo ment'', zegt organisator Jim Stremme. Heb je niks met horeca dan kun je makkelijk zeggen dat café's, restau- Zoiets als het applausje dat de zorg heeft gehad, maar nu voor de horeca rants en clubs gewoon de deur moeten sluiten. ,,Maar zeker op Schouwen-Duiveland zitten er zó ongelooflijk veel mensen, verhalen en gebroken harten achter. Ik dacht: kunnen we daar niet eens iets leuks voor doen?" De horeca is hier het kloppende hart, zegt Stremme. ,,Waar heel het eiland op drijft. Ik denk dat wij na tionaal gezien bovengemiddeld af hankelijk zijn van de horeca en al les wat daar bij hoort, zoals de re creatie." Het idee voor de fietsrave (een rave is een feestje, vaak met elektroni sche muziek) komt uit Rotterdam. Daar wordt vrijdag een fietsrave gehouden voor het lamgelegde clubleven. Aanvankelijk wilde een groepje Schouwen-Duivelanders bij die tocht aanhaken, maar het aantal deelnemers is beperkt. Dus zet Stremme met wat vrienden hier een tocht op poten. ,,Ik ga ervan uit dat dat vergun- ningsvrij kan. Fietsen mag altijd wel en ik denk dat de gemeente de horeca net zo hard support als wij. Ook burgemeester en wethouders zijn van harte welkom om mee te fietsen." Een dj en geluidsinstallatie Het plan staat nog maar net. De de tails moeten nog ingevuld. Nog niet duidelijk is of er in Zierikzee of Renesse gefietst gaat worden. Wel al zeker is dat er een dj en ge luidsinstallatie meegaan. Bij voor keur ook per fiets, maar als dat niet lukt in een busje. Deelnemers kun nen hun fietsen verlichten. ,,Voor een beetje licht in de duisternis." Aanmelden kan via fa- cebook Aanvang vooralsnog 20.00 uur. woensdag 28 oktober 2020 Mondkapjes voor nieuwe matrassen Esme Soesman Burgh-Haamstede Marianne Velthuis en Pieter Mulders verkopen kunst, ambachtelijke spullen en ook mondkapjes voor het goede doel. foto marieke mandemaker - Marianne Velthuis, FasoFair De mondkapjes zijn te koop bij FasoFair aan de Weststraat 40 in Burgh-Haamstede. Buiten openingstijden zijn ze aan huis te koop. Schouwen-Duiveland krijgt vrij dag z'n eigen fietsrave. Naar Rotterdams voorbeeld is het de bedoeling op de fiets, mét dj, een tocht van zo'n 10 kilometer te maken. De actie is bedoeld als steun in de rug voor de ho reca. ,,Het kloppend hart van Schouwen-Duiveland." -Jim Stremme, organisator Jim Stremme.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 66