De soap rond Brouwerseiland begint aan een nieuw seizoen Parkeren, film kijken en weer vertrekken is Drive-ByBye-Bios 6 Analyse MIJN DORP, MIJN STAD Napoleonschuur voor een euro in andere handen Genoeg heeft de raad niet al leen van het aantal groot schalige vakantiepar ken binnen de gemeente grenzen. Kort nadat een meerderheid in 2017 be sloot -toen nog- vóór Brouwerseiland te stemmen, werd onder aanvoering van LSD en CDA direct op de rem ge trapt. Brouwerseiland zou het laatste grote recreatieproject wor den waar Schouwen-Duiveland aan zou meewerken. „Kleinscha ligheid wordt de nieuwe norm", gaf toenmalig CDA-fractievoor- zitter Daniël Joppe de nieuwe richting aan. In het hui dige college is Joppe als wethouder verant woordelijk voor het toerisme. De vernietigende uit spraak van de Raad van State in april 2019 draaide de klok even terug. Brouwersei land voldeed op vijf cruciale pun ten niet aan de belangrijkste na tuur- en ruimtelijke voorwaarden. Het fel bediscussieerde raadsbe sluit ging de prullenmand in. Brouwerseiland én de gemeente raad mochten het nog eens probe ren. Met het belangrijkste verschil dat de nieuwe politieke werkelijk heid van 'genoeg is genoeg' in middels de maatstaf was gewor den. En nu dus ook voor het re creatieplan in de Grevelingen op gaat. van de commissieleden. ,,De be doeling is dat u straks een besluit neemt dat is gebaseerd op feiten. En dat misverstanden, vooroorde len, aannames en fabels buiten be schouwing worden gelaten", wreef Trouwborst er gelijk maar even in. ,,In 2017 werd het bestem mingsplan vastgesteld. Daarmee werd de komst van Brouwersei land mogelijk gemaakt. Denkt u inmiddels anders over Brouwers eiland? En zo ja, waarom dan? Volgt u het standpunt van de frac tie of volgt u de leden." Wethouder speelt het spelletje keurig mee De duimschroeven werden nog eens flink aangedraaid. En als kers op de taart werd niet onvermeld gelaten dat een besluit tot weige ring van een nieuw bestemmings plan niet zonder gevolgen zal zijn. Daarmee verwijzend naar een miljoenenclaim als de gemeente zich 'onbetrouwbaar' toont. Dat verwijt kan verantwoorde lijk wethouder Jacqueline van Burg (foto) en haar collega's niet worden gemaakt. Zij speelt het spelletje keurig mee, ziet Brou werseiland als 'de laatste kans Misverstanden Woordvoerster Marijn Trouw borst en aartsvader Matthijs Zee- lenberg (foto) van Brouwerseiland speelden in de videopresentatie maandagavond in op het gemoed waarmee we ons op de toeristische kaart kun nen onderscheiden' en heeft 'hoge verwach tingen van de economi sche spin-off voor Schouwen-Duiveland'. Kortom, een bevestiging van de indrukwekkende cijfers die de initiatiefnemers maandag avond in hun finale slotpleidooi hadden gestopt. Maar het college is destijds dan ook een inspan ningsverplichting aangegaan met Brouwerseiland BV. En kdn dus in feite niks anders doen dan zo goed moge lijk meewerken. Anders dan de gemeenteraad, die zich altijd mag be roepen op het democra tisch proces en de nieuwe politieke werke lijkheid: genoeg is genoeg! Of dat grond is voor een schadeclaim, daarover verschillen juristen uit beide kampen van mening. Hele circus begint opnieuw Is het bij een afwijzing écht hele maal gedaan met Brouwerseiland? Waarschijnlijk stappen dit keer de initiatiefnemers naar de Raad van State om de besluitvorming aan te vechten. Mochten de rechters vin den dat alles is gedaan om de te kortkomingen te repareren, en de gemeente wél had moeten mee werken, dan zou het hele circus zomaar helemaal opnieuw kun nen beginnen. Maar blijft het be sluit in stand, dan is het over en uit. Na 5 november en een paar jaar verder weten we meer. Ali Pankow Zonnemaire Als het allemaal lukt zoals hij voor ogen heeft, worden er vanaf 6 no vember drie weken achtereen op de vrijdag- en zaterdagavond tus sen 19.30 en 22.00 uur doorlopend korte films vertoond. Bezoekers kunnen in beperkte aantallen hun auto's parkeren op het grasveld bij de inrit van Verseputs boerderij aan de Schapenweg. ,,De mensen mogen niet uitstappen maar wel vanuit de auto naar de films kijken. Na ongeveer 10 a 15 minuten is de voorstelling voorbij en worden de films herhaald. Het is de bedoeling dat de toeschouwers dan weer plek maken voor andere auto's'', licht Verseput toe. Hij laat weten zichzelf een 'denkopdracht' te hebben gegeven. ,,Hoe kan ik nou in de huidige co ronacrisis toch iets cultureels orga niseren zonder dat ik iets fout doe? Ik ben gaan zoeken naar een alter natief en ben uitgekomen bij deze Drive-ByBye-Bios.'' Verseput staat bekend als creatieve denktank die vrijwel elk jaar verrast met een bij zondere manifestatie. In dat kader ging hij al eerder met film aan de slag. Zo hield hij in 2004 al een Het is een coronasafe belevenis in de polder -Jaap Verseput Nacht van de film, waarbij bezoe kers langs tien grote beeldscher men in de polder van film naar film wandelden. Ook organiseerde hij in 2018 een drive-in bioscoop aan het Haventje van Bommenede. Opnamen van landbouwperceel Verseput benadrukt dat hij deze 'Drive-ByBye-Bios' als een experi ment beschouwt. Dankzij de jaar lijkse subsidie van gemeente en provincie voor zijn culturele acti viteiten ziet hij de mogelijkheid de korte filmvertoningen gratis aan te bieden. Timelapse seizoenen Voor de eerste twee avonden op 6 en 7 november heeft Verseput een programma samengesteld met ei gen filmwerk. Zo presenteert hij onder meer opnamen van een landbouwperceel die hij door het jaar heen op 75 meter hoogte met een drone maakte. ,,Je kunt het vergelijken met zo'n timelapse, waarin je een gebouw snel tot stand ziet komen, maar waarin nu de seizoenen voorbijkomen en je wisselend tarwe, aardappelen en knollen ziet groeien en geoogst worden. Daarnaast heb ik nog heel veel andere korte films, maar als er nou tijdens die eerste twee keer veel belangstelling is dan vraag ik ook nog wat meer filmmakers of ze hier werk willen vertonen.'' FiZi, 15.00 uur: Engel, 20.00 uur: The Per sonal History of David Copperfield; Odensehuis, 10.00 uur: Gespreksgroep Rouwbeleving. SCHARENDIJKE Het is gere geld: de Napoleonschuur in Scharendijke wordt voor één euro verkocht aan Stichting Boei. Alleen moet die de restauratie dan wel zelf regelen; de ge meente Schouwen-Duiveland steekt geen cent meer in de bouwval. Met dit besluit komt (voorlo pig) een einde aan jarenlang ge touwtrek rond de monumentale, maar compleet vervallen schuur aan de Scharendijkse inlaag. Stichting Boei kondigde aan meteen subsidie te vragen om het bouwwerk water- en wind- dicht te maken. woensdag 28 oktober 2020 SD Het Uur U voor Brouwers eiland nadert. Volgende week donderdag velt de Schouwse gemeenteraad het, wat haar betreft, fi nale oordeel over het bouwplan voor meer dan driehonderd luxe recrea tievilla's op dertien kunst matige eilandjes in de Grevelingen. Hoewel de raadsleden zich maandag in een speciale commis sievergadering nog niet allemaal diep in de ziel lie ten kijken, werd duidelijk dat een meerderheid vasthoudt aan de motie van vorig jaar. Genoeg is genoeg, klonk het toen. Marcel Modde Zierikzee De drive-in bioscoop in 2018 aan het Haventje van Bommenede. foto studio zonnemaire In de rand van het land langs de Schapenweg in Zonnemaire komen drie schermen te staan. Daar worden korte films op ge projecteerd, die je uitsluitend vanuit je geparkeerde auto kunt beleven. ,,Het is een experi ment, een coronasafe belevenis in de polder'', zegt initiatiefne mer Jaap Verseput. Hij noemt het een 'Drive-Bybye-Bios'. Informatie zonnemaire.com BROUWERSHAVEN Den Osse haven, 13.30 en 15.30 uur: Rondvaart met Rede rij Zeeland; Tonnen- magazijn, 13.30-16.00 uur: Koersbal; BURGH-HAAMSTEDE Dorpshuis, 19.00 uur: Zangvereniging Zilt; ELLEMEET Dorpshuis, 13.00 17.00 uur: Biljartclub Touché; NIEUWERKERK Kinderstudio de Blije Boefjes, 9.00 uur: Les baby ontspan ning, 10.00 uur: Les dreumes ontspan ning, 11.00 uur: Les peuter ontspanning; 15.45-17.00 uur: Knut- selcafé; NOORDGOUWE Dorpshuis, 19.30: Re petitie Muziekvereni ging Con Amore, 19.30 uur: Repetitie Popwave; RENESSE Centrum, 8.00-15.00 uur: Seizoensmarkt; Dorpshuis, 9.00 10.00 uur: Yoga; Landgoed Slot Moer- mond, gehele dag: Wandelroute Kabou- terbos; ZIERIKZEE Bibliotheek, 10.00 12.00 uur: Bijeen komst voor werkzoekenden, 10.30-11.45 uur: Taalcafé; Voor veel activiteiten- moet worden gere serveerd. Check daarom online of telefonisch bij de organisatoren of u nog kunt deelnemen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 65