Marianne Kooman (35) V UITVAART 15 Frans Vinke (73) Willy Martens (68) „Mijn moeder Madeleine. Ze over leed op 28 januari van dit jaar, 98 jaar. Ze had zo graag de 100 gehaald. We hadden een intieme band, ze gaf mij tot voor kort altijd dat 'thuisgevoel'. Alleen bij haar kon ik ongevraagd de keuken kastjes opentrekken.'' Cas Mulder (65) ,,Als ik terugdenk aan de periode samen met mijn ouders, geeft dat een goed gevoel.'' Mini-interviews Welke waarde heeft de herinnering aan een verloren dierbare voor u? Wim Schiebaan (77) Betsie Schuurmans (72) ,,Het geeft mij nieuwe energie. Sowieso praat ik in mezelf nog dagelijks tegen hem. Vertel ik wat er in de wereld speelt. Wat ik heb meegemaakt, zoals laatst het uitstapje met mijn dochter naar Texel. Het is fijn dat ik dat nog steeds aan hem kwijt kan. Mary Sterrenburg (60) GO WOENSDAG 28 OKTOBER 2020 woont in Wolphaartsdijk 4 Is er in uw omgeving een dierbaar iemand overleden? „Mijn opa en oma, alweer een tijdje geleden.'' 4 Wat is het belangrijkste dat ze hebben nagelaten? ,,Dit paarse blikje. Oma gebruikte het voor de hagelslag. Als we bij hen gingen spelen en een boter ham aten, kwam altijd dat blikje op tafel. Dat blikje doet me den ken aan mijn jeugd.'' 4 Wat betekent dit voorwerp voor u op dit moment? ,,Nu gebruik ik het blikje zelf. En altijd komen de innige momenten van toen, met heel de familie aan tafel, weer tot leven. Dan zie ik mezelf weer zitten aan die tafel met dat hoogpolige kleed, terwijl opa uit de Bijbel voorleest.'' woont in Middelburg 4 Is er in uw omgeving iemand overleden die u daarbaar was? „Mijn oudere broer Henk. Hij is 74 geworden, hij overleed aan een longontsteking. Heel verrast waren we niet, zijn gezondheid was altijd broos.'' 4 Wat is het belangrijkst dat uw broer voor u heeft achter gelaten? ,,De herinnering aan momenten samen. We groeiden op in Vlissin- gen, waar we regelmatig gingen vissen, op het strand en op de binnenwateren. Dan vingen we paling, schar en schol. Hij altijd meer dan ik. Een fijne hobby met de mooie bijkomstigheid dat we 's avonds wat lekkers op ons bord hadden.'' 4 Wat betekent die herinnering op dit moment voor u? ,,Ik haal er energie uit. Henk was een echte vrijbuiter. Een persoon lijkheid. Maar niet iemand die ik zou willen typeren als een goed voorbeeld. Heel gezond leefde hij niet woont in Goes "P- V 4 Is er in uw omgeving onlangs iemand overleden die belangrijk voor u was? 4 Wat is het belangrijkste dat zij u heeft nagelaten? „Haar levenslust, blijdschap en liefde voor het tuinieren en de natuur. 'Die komt van God, maar dat weten de mensen niet meer', zei ze daarover. En de troost die ze vond in het gebed, vooral het Weesgegroet.'' 4 Wat betekent dit op dit moment voor u? „Navolging. Op haar uitvaart zong zangeres Anjo van Hemert van Diva Dichtbij het Ave Maria. Dat was een eerbetoon vol schoon heid. En ook een navolging van wat ze ons als kinderen had geleerd: te bidden tot Maria. Dat probeer ik in mijn eigen leven na te volgen.'' woont in Middelburg 4 Is er onlangs iemand die veel voor u betekende overleden? ,,Mijn ouders, inmiddels alweer even geleden. Ik bezoek ze nog wekelijks. Volgend jaar gaat het niet meer. Dan emigreer ik naar mijn vriendin in Zuid-Amerika.'' 4 Wat is het belangrijkste dat uw ouders u hebben nagelaten? ,,De zorgzaamheid en liefde voor elkaar. Het thuisgevoel dat je kreeg als je er binnenstapte. Dat mis ik nu enorm.'' 4 Wat betekent dit op dit moment voor u? Ze zei ga door, dus dat doe ik' Tekst en foto's Timo van de Kasteele E woont in Goes 4 Is er in uw omgeving onlangs iemand overleden die veel voor u betekende? „Janneke, mijn vrouw. Ze over leed na een lange strijd tegen melanoomkanker. Vijftig jaar waren we samen. Zo jammer dat ze de bruiloft van onze kleindochter niet heeft kunnen meemaken.'' 4 Wat is het belangrijkste dat zij u heeft nagelaten? ,,Een heel sterk geloof in God. En drie fijne kinderen. De herin- nering die blijft, is het laatste moment dat ze haar ogen nog even open deed. Die verwon derde blik in haar ogen vergeet ik nooit. Toen wist ik, ze is thuis.'' 4 Wat betekent dit voor u? ,,Als ik terugdenk aan ons leven samen, dan put ik daar energie uit. De wil om door te gaan. Dat zei ze ook altijd: ga door. Dus dat doe ik.'' woont in Tholen 4 Is er iemand die u liefhad onlangs overleden? ,,Mijn man Ben overleed aan kan ker. Hij werkte als automonteur. Hij was echt mijn maatje. We deden zoveel samen.'' 4 Wat is het belangrijkst dat uw man heeft nagelaten? ,,Zijn passie voor Elvis Presley. Als ik die liedjes op de radio hoor, dan denk ik altijd weer aan Ben. De herinneringen komen dan van zelf.'' 4 Wat betekent dit voor u? Daarom bezoek ik nog regelmatig de begraafplaats.'' woont in Goes 4 Is er onlangs iemand overle den die u dierbaar was? ,,Mijn man Piet Sterrenburg. Ik kwam thuis van werk en hij lag dood in bed. Niet alleen ben ik mijn echtgenoot kwijt, maar vooral ook een zeer goede, zorgzame vriend.'' 4 Wat is het belangrijkste dat hij u heeft nagelaten? ,,Zijn bijzondere vechtlust, de wil om te overleven. Piet kreeg in 2009 de Mexicaanse griep. Lag dagen in coma. In de nasleep bleef hij altijd optimistisch. En terwijl ik nog weleens te snel oor deel, deed hij dat nooit. Hij bracht mensen samen. Een echte verbin der, eerlijk, recht door zee.'' 4 Wat betekent dit alles voor u op dit moment? ,,Zijn bijzondere levenslessen en zijn liefde voor de natuur zal ik blijven koesteren. Ik zal ze ook voort laten leven. De leegte die hij achterlaat, kan ik helaas maar moeilijk opvullen. Gelukkig kan ik met liefde terugkijken op onze afgelopen dertig jaar.''

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 63