Grotere kans op verstoorde rouw UITVAART 13 'Afscheid in kleine kring is prima, ik heb het als prettig ervaren en denk ook dat het een trend gaat worden' -wn Kotte, weduwe Ja m n smeerolie en de autobanden, de plek waar hij zo vaak aan auto's had gesleuteld. Ruim honderd geselec teerde bezoekers brachten de over leden monteur in de werkplaats de laatste eer. Coronaproof uiteraard: in groepjes van twee, verdeeld over drie dagen. Aansluitend was er gelegenheid om Wil persoonlijk te condoleren in de tuin, op anderhalve meter afstand. Het leverde hartverwarmende ge sprekken op, die tot op de dag van vandaag worden gekoesterd. ,,We zouden anders een week lang zijn geleefd door alle mensen die waren langsgekomen. Nu dat niet mocht, konden we het helemaal doen zoals we het zelf wilden. Er was volop tijd voor gesprekken met bezoekers en met elkaar. De kleinkinderen konden op elk moment van de dag naar opa in de garage.'' 800 livestreamkijkers De uitvaart zelf werd op beeld vast gelegd door een fotograaf. De familie reageerde in eerste instantie verrast toen de uitvaartondernemer het voorstelde. Een fotoreportage? Een film van de uitvaart? Zoiets doe je toch alleen bij een bruiloft? Maar toen ze er langer over nadachten, gingen ze erin mee. Zo kon iedereen via de livestream er toch een beetje bij zijn. De livestream was - achteraf gezien - misschien wel een van de beste besluiten. De link werd die dag op maar liefst 800 laptops en compu ters geopend door familie, vrienden en kennissen. ,,Het voordeel is dat je later kunt nakletsen met vriendin nen die de livestream hebben gezien. Sommigen hebben samen in de huis kamer de livestream bekeken. Kon den ze lekker samen huilen zonder de onderzoekers eveneens zicht te hebben op de effecti viteit van de online- behandeling van rouwklachten. Nabe staanden kunnen voor cognitieve gedragstherapie niet meer naar fysieke bijeenkomsten, maar krijgen hulp op af stand in de vorm van een acht weken durend digitaal pro gramma over rouw verwerking. Aanmelden voor het onderzoek kan via: rouwencorona.nl dat ze zich groot hoefden te houden'', is de ervaring van dochters Hayke, Hellen en Elles. „Bovendien konden nu mensen erbij zijn die anders niet de mogelijkheid hadden om naar de kerk te komen.'' Maar vooral zijn de foto- en video reportage onbetaalbaar gebleken voor de nabestaanden. Documenten van hoop en troost. ,,Ik kijk nog we kelijks naar de beelden'', zegt Wil. ,,Het is een prachtige herinnering die we anders niet hadden gehad.'' Ze kijkt met een goed gevoel terug op de door de overheid opgelegde beperkingen. ,,Afscheid in kleine kring is helemaal prima. Ik heb het juist als prettig ervaren'', zegt ze nu. ,,Ik denk ook dat het de trend gaat worden. Om me heen hoor ik veel mensen nu zeggen: zo zouden wij het ook willen doen.'' Wie wel, wie niet? Voor veel mensen voelt het als een opluchting dat ze slechts beperkt mensen mogen uitnodigen voor een uitvaart, merkte uitvaartondernemer Karen Hof. ,,Het is hetzelfde dilemma als bij een trouwerij: wie nodig je uit en wie niet? Door Corona kun je keuzes maken zonder iemand voor het hoofd te stoten. Normaal gesproken is het lastig om te kiezen, maar nu voelen mensen zich ge steund door de maatregelen van de overheid. En ze merken dat iedereen begrip heeft voor hun keuzes.'' De dochters bevestigen dat: ,,We hebben bij het afscheid van pap geen dilemma's en geen druk ervaren, maar hadden zeeën van tijd.'' Intieme setting Ook dominee Evert van der Veen uit het Friese Oldemarkt ziet voordelen in het kleinschalig herdenken. ,,Er ontstaat een intieme setting die als prettig wordt ervaren. Omdat nabe staanden onder elkaar zijn, met al leen de naaste familie om zich heen, voelen ze minder schroom om een bijdrage te leveren. In een volle kerk zouden ze niet durven te spreken, maar nu wél.'' De beperkingen leiden tot nieuwe afscheidsrituelen, zoals het aanste ken van een kaars namens mensen die er niet bij kunnen zijn. Ook de erehaag voor de lijkwagen wint aan populariteit, heeft Van der Veen ge merkt, net als de livestream. ,,Ik hou daarbij altijd rekening met de men sen die thuis zitten. Soms spreek ik hen persoonlijk aan en kijk ik in de camera. Ik verwacht dat zo'n live- stream iets blijvends zal zijn.'' Volgens Van der Veen keren we in Nederland terug naar de situatie van een eeuw geleden. „Vroeger hield de dominee de afscheidsdienst vaak bij de mensen thuis. Heel kleinschalig dus. Pas later gebeurde dat in een kerk of aula. Het is wonderlijk dat we door corona teruggaan naar het kleinschalige van toen.'' GO WOENSDAG 28 OKTOBER 2020 De uitvaart werd op beeld vastgelegd door een fotograaf; de livestream werd op de dag van de uitvaart op maar liefst 800 laptops en computers gevolgd. Door corona zullen meer nabestaanden last krijgen van ver stoorde rouwklach ten, verwacht dr. Lonneke Lenferink van de Rijksuniver siteit Groningen. Praktische beper kingen kunnen een goed afscheid, met familie en vrienden, in de weg staan. Lenferink doet mo menteel onderzoek naar de effecten van corona op het ver werken van het ver lies van een dierbare. In een normale situa tie kampt 10 procent van de nabestaanden met verstoorde rouw klachten, zoals een gevoel van eenzaam heid of boosheid. In geval van een trauma tische gebeurtenis als vermissing, moord of een verkeersongeval is dat percentage 50 procent. Lenferink: ,,We vermoeden dat het percentage door corona ergens tussen de 10 en 50 procent uitkomt. Mensen er varen bijvoorbeeld een gebrek aan soci ale steun, omdat een normale uitvaart nu niet mogelijk is, en ze zijn vaak ook extra bang geworden voor het virus.'' De resultaten van het onderzoek naar ver stoorde rouwklachten door corona worden begin volgend jaar verwacht. Dan hopen Bertus Kotte.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 61