Het c-woord m fes Geen volle kerk tijdens de herdenkingsdienst. Geen lange rij voor het condoleren. Corona dwingt tot een andere manier van afscheid nemen. Hoe erg zijn de beperkingen? 'Achteraf zijn we zo blij dat we niet duizend handen hoefden te schudden.' 12 UITVAART Uitvaart in 2020 I Automonteur Ber tus Kotte had het er met zijn vrouw Wil al eens over gehad. Mocht een van hen komen te overlijden, dan zou het een groot afscheid worden. Geen ontkomen aan. Hun sociale netwerk in het Twentse dorp Tub- bergen is hecht. De herdenkings dienst voor de naar verwachting dui zend belangstellenden zou in de kerk worden gehouden. Maar het liep allemaal anders. Op 18 april dit jaar stierf Bertus op 72-jarige leeftijd aan de gevolgen van corona. Er ging een bizarre periode op de IC aan vooraf, waarin voor de familie geen kans was om afscheid te nemen. Duidelijk werd ook dat de uitvaart aan strikte regels was gebon den. Maximaal dertig bezoekers wa ren welkom. Meer niet. Bezoek aan huis zou eveneens lastig worden. Opbaren in de garage Noodgedwongen ontstond een alter natief scenario. De laatste rustplaats van Bertus vóór de crematie werd de garage. Hij lag opgebaard tussen de WOENSDAG 28 OKTOBER 2020 GO Corona dreigt al snel het afscheid, en daarmee ook het rouwproces, te domi neren. Daarmee doe je geen recht aan degene die is overleden, vindt uitvaart ondernemer Karen Hof (foto) uit Enschede. ,,Het gaat erom dat we stil staan bij iemands leven. Hoe heeft hij of zij geleefd? Wat maakte hem of haar zo speci aal? Dat moet centraal staan. Ik probeer in het gesprek met de familie altijd zo snel moge lijk corona terug te brengen tot de juiste proporties." Ook bij de familie Kotte, die zojuist vader Bertus had ver loren door corona, ging het c-woord snel van tafel. „Voor ons was dat een verade ming'', aldus de dochters. „Corona had vier weken lang ons leven beheerst en dreigde ook de week van het afscheid te overschaduwen. De week waarin je het eigen lijk alleen over pap wilt heb ben.'' Het overgrote deel van de sterfgevallen is niet het ge volg van corona. 'En dan is het ook nog corona', horen nabestaanden desondanks vaak. Hof wil dat ombuigen: ,,Wie denkt in een reguliere vormen als avondwake, cre matorium of kerk, heeft al gauw het gevoel dat het al ternatief per definitie slechter is. In de praktijk blijkt eerder het tegenovergestelde. Een intiem afscheid wordt juist als persoonlijker ervaren.'' Afscheid in de garage TEKST MARCO KRIJNSEN FOTO'S HANS HODES

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 60