Blok: Aangifte Erdogan tegen Geert Wilders is 'totaal ongepast' 5 den om de aandacht af te leiden van zijn binnenlandse én buitenlandse problemen. Want die heeft Erdogan op dit moment in overvloed. Het gaat beroerd met de Turkse economie, zijn oorlogsinspanningen kosten miljar den, het land piepte en kraakte al on der de huisvesting van anderhalf mil joen Syrische vluchtelingen. De Turkse Lira is opnieuw gekelderd. Dat alles leidt tot veel ongenoegen over zijn beleid. In nationale populari teitspolls staat Erdogan achter op Ekrem Imamoglu (burgemeester van Istanboel) zijn belangrijkste uitdager voor de presidentsverkiezingen van 2023. Turkije is ook verwikkeld in allerlei internationale conflicten: van de strijd in Syrië, Libië en Nagorno- Karabach, tot aan spanningen met de EU (over Syrische vluchtelingen), de Navo (door tegen de zin van de VS Russische luchtafweerraketten te testen), Griekenland (over gasvond- sten in de Middellandse Zee) en Rus land (dat niet te spreken is over Turkse offensieven in Syrië en Libië). De Turkse president zich ook steeds nadrukkelijker op als dé grote leider van de soenitische moslims nu de Saoedi's op dat vlak een stapje terug lijken te hebben gedaan. Waarom loopt de ruzie juist met Macron zo hoog op? Volgens sommige waarnemers komt het geruzie ze allebei wel goed uit. Ook de Franse president zit thuis met boze burgers vanwege zijn aanpak van Covid-19. Een rel met Erdogan zorgt tenminste even voor andere krantenkoppen. Daarbij zitten de twee elkaar al een tijd dwars. In sep tember waarschuwde de Fransman zijn Turkse collega 'niet te rotzooien' met Griekenland en Cyprus. Macron had Erdogan er daarvoor al van beticht een gevaarlijk spel in Volgens sommige waarnemers komt het geruzie beide landen goed uit DAILY SABAH Libië te spelen waar Turkije interna tionale afspraken met voeten zou tre den. De Turkse president is op zijn beurt niet gediend van Macrons am bities in het Midden-Oosten. Na de ontploffing in de haven van Beiroet leek Macron Libanon een oplossing voor de politieke problemen op te leggen. Ook in het conflict in Na- gorno-Karabach staan ze lijnrecht te genover elkaar want Macron koos de kant van de Armenen, Turkije die van de Azerbeidzjanen. Zijn er eerder van dit soort boycots geweest vanuit de islamitische wereld? In 1973 besloot de Opec (de organisa tie van olieproducerende landen) om Nederland te boycotten vanwege een volgens de Arabische landen 'te pro- Israëlische houding'. De beruchte fatwa van ayatollah Khomeini tegen de Britse schrijver Salman Rushdie vanwege diens boek Satanische Verzen verscherpte aanvallen op Westerse boekenwinkels, boekverbrandingen en leidde wereldwijd tot demonstra ties en rellen in 1988-1989. De publi catie van spotprenten door de Deense krant Jyllands-Posten in 2005 veroorzaakte heftige anti-Deense re acties in diverse Arabische landen. Deense zuivel- en farmaciegiganten als Arla Foods, Novo Nordisk en Da- nisco verloren in de eerste periode anderhalf miljoen euro per dag aan export. In 2006 annuleerden veel toe risten uit Scandinavië hun vakantie naar met name Egypte. Er loopt ove rigens al een jaar een informele boy cot van Turkse producten door Sa- oedi-Arabië. Beide landen willen de leider zijn van de soenitische mos lims, de al opgelopen spanning ex plodeerde toen de Saoedische jour nalist Jamal Khashoggi werd ver moord in het Saoedische consulaat in Istanboel. Minister Stef Blok van Buiten landse Zaken heeft de Turkse am bassadeur laten weten het 'onac ceptabel' te vinden dat wordt ge probeerd de vrijheid van menings uiting van een Nederlands Kamer lid in te perken. Premier Mark Rutte heeft dezelfde boodschap overgebracht aan Erdogan. De PVV-leider twitterde zater dag een cartoon waarop de Turkse president een 'bomtulband' met een brandende lont droeg, een ver wijzing naar de omstreden spot prent van Mohammed door de Deense cartoonist Kurt Wester- gaard. 'Terrorist', typte Wilders er bij. Erdogan meent dat Wilders daarmee het Turkse staatshoofd heeft beledigd - wat in Nederland overigens niet meer strafbaar is. ,,De heer Wilders maakt gebruik van de vrijheid van meningsuiting waar hij recht op heeft", reageerde Blok gisteren tij dens het vragenuur in de Tweede Kamer. Volgens Blok heeft Erdogan zich 'op zijn eigen manier in het debat gemend', ook met uitspraken over de Franse pre sident Emmanuel Macron, die zich fel keerde tegen islamitische extre misten. Die uitspraken van Erdo- gan hebben zowel Blok als premier Rutte veroordeeld. Dat geldt ook voor Erdogans uitlatingen over de PVV-leider. Biezen pakken Volgens Wilders is het 'de wereld op zijn kop' dat Erdogan aangifte te gen hem doet. ,,De man die banden heeft met ISIS en Al-Qaeda noemt mij nou een fascist, heeft aangifte tegen mij gedaan en de Turkse jus titie opdracht gegeven om mij te vervolgen." Hij wilde weten of Blok de Turkse ambassadeur 'heeft ontbo den' om hem mee te delen dat hij 'zijn biezen kan pakken'. Christen Unie-Kamerlid Joël Voordewind wil dat Blok op z'n minst de Neder landse ambassadeur in Ankara te rugroept. ,,We kunnen toch niet 'onacceptabel' zeggen en dan op onze handen blijven zitten?" Volgens Blok is het woord 'onac ceptabel' in het diplomatieke ver keer 'al een mokerslag'. ,,Dan moet er al heel wat aan de hand zijn en er ^s heel wat aan de hand." De VVD- bewindsman vindt het 'onverstan dig' om de diplomatieke banden met het land te verbreken, waar Wilders om vroeg. ,,Om bood schappen te kunnen overbrengen - óók ongemakkelijke - moet ik wel contacten onderhouden met een land. Als ik de contacten verbreek, kan ik de boodschap niet meer overbrengen." Aanleiding van deze rel is de brute moord op de Franse leraar Sa muel Paty, die door een moslimex tremist werd onthoofd. Paty liet in zijn les over de vrijheid van me ningsuiting een cartoon van de pro feet Mohammed zien. Volgens Blok deed de Franse docent daarmee 'wat hij moest doen'. „Cartoons ho ren bij een vrije samenleving. Of daar nou Mohammed op staat of een politicus", aldus Blok. ,,Een car toon mag schuren, mag prikkelen." 'Grenzen dicht' Blok waakt er echter voor om de da den van een individu te betrekken op alle moslims, waar Wilders hem toe opriep. De PVV'er wil dat Ne derland de grenzen sluit en stopt met het 'importeren van moslims'. ,,Hoeveel Theo van Goghs, hoeveel Bataclans, hoeveel Charlie Hebdo's zijn daar nog voor nodig?" Het is niet voor het eerst dat Neder land in de clinch ligt met Turkije. In maart 2017 ontstond er een hoogop lopende ruzie, toen het kabinet Turkse ministers belette in Neder land champagne te voeren voor een referendum dat president Erdogan meer macht zou geven. Ook toen maakte Erdogan Nederlandse poli tici uit voor 'nazi-overblijfselen' en 'fascisten'. Die diplomatieke rel duurde tot zomer 2018. In het vragenuur leek bij andere partijen meer aandacht te zijn voor de bescherming van leraren dan voor de aangifte tegen hun collega parlementariër. Nederlandse do centen maken zich zorgen over be dreigingen als zij het in de klas over de vrijheid van meningsuiting heb ben, stelden VVD, D66, Groen Links, SP en PvdA. De partijen willen van Blok we ten wat het kabinet doet om die le raren te hulp te schieten. Blok be loofde daarover overleg te voeren met onderwijsminister Slob en de Kamer te informeren over 'hoe de broodnodige discussie over vrijheid van meningsuiting kan worden ge voerd'. p|§||lS| woensdag 28 oktober 2020 GO Franse producten zijn weggehaald uit een aan tal supermarkten in met name de Golfstaten, zoals hier in Amman. FOTO'S AFP, REUTERS Macron and Wilders, the two faces of hatred, racism in Europe Een Turkse krant noemt Wilders en Ma cron de gezichten van haat en racisme in Eu ropa. FOTO DAILY SABAH De aangifte die de Turkse presi dent Recep Tayyip Erdogan tegen PVV-leider Geert Wilders heeft gedaan wegens belediging is 'totaal ongepast', zo oordeelt het kabinet. Hanneke Keultjes Den Haag Geert Wilders: ,,De wereld op zijn kop.'' FOTO EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 5