'Het besef dat mijn kind het niet zou halen, kwam in drie fasen' ,,Drie dagen na het overlijden van Jasmin zei iemand tegen mij: verba zingwekkend hoe sterk je bent. Je bent vief, je hebt geen stoppels... Dat triggerde mij tot een vergelijking. Stel dat Jasmin ergens van boven meekijkt, hoe zou ze mij dan liever willen zien, in zak en as, of sterk? ,,Ze daarin teleurstellen is verraad aan mijn vrouw en zoon, die allebei mij het beste gunden. Om verdriet of negatieve gevoelens, niet meer func tioneren, het hoofd laten hangen, voelt die ander die toekijkt - overi gens geloof ik niet in een hierna maals - zich schuldig: hij of zij is im mers de oorzaak. In je denken moet je volgens mij proberen te doen wat die persoon die virtueel toekijkt, van jou zou willen. Je moet doen wat de overledene gelukkig maakt. ,,Dat is wat ik, misschien wel kunstmatig, probeer te doen. Komt het verdriet toch, dan concentreer ik me zwaar op de positieve herinne ringen. Die aanpak kan denk ik voor iedereen een hulpmiddel zijn. De BN'er in rouw wil ik niet zijn; wel wil ik graag meegeven hoe je met het verlies van een kind kunt omgaan.'' bedanken. Ik weet hoeveel kracht deze laatste periode ons allemaal zal geven om er daarna mee om te kun nen gaan. De aanwezigen wisten niet wat ik bedoelde, maar in de weken daarna zei bijna iedereen: nu begrijp ik je. Hij heeft óns getroost.'' Verwerking ,,Hij had het volste recht mentaal volledig brak te zijn, of somber, bang. Maar omdat hij dat niet was, hebben wij het kunnen verwerken. Het besef dat mijn kind het niet zou halen kwam in drie fasen. Toen bij hem blaaskanker werd ontdekt, december 2018, waren zijn kinderen net zo oud als de mijne toen we hoorden dat hun moeder borstkanker had, 2 jaar en een halfjaar. Ik zag een herhaling van het scenario. Zeven maanden later werden zijn blaas en prostaat eruitgehaald, maar er werden tumor cellen gevonden op andere plekken. Zo was het ook bij m'n vrouw gegaan, we wisten al bijna zeker dat het niet goed zou aflopen. Begin april 2020 was het honderd procent zeker. ,,De verwerking is vrijwel hele maal tijdens die fasen gebeurd. Ja, er zijn de afgelopen maanden momen- ten geweest dat het even toeslaat, verdriet of zo, op de verjaardag van Marcs zoontje, maar het is op dit mo ment precies zoals ik het die avond bij M zei. Als ik verdriet voel, concen treer ik me op het positieve van Marc. Er is geen verschil tussen de Maurice de Hond van nu en die van 5 juni en die van een jaar daarvoor. ,,In 1986 overleed mijn zoontje Lion, maar dat was toch anders. We wisten meteen na de geboorte dat hij problemen had, het is een wonder dat hij nog tien maanden is gewor den. Naar mijn gevoel is zoiets voor moeders zwaarder. Zij hebben het kind gedragen, maar de vader creëert minder binding, eerder medelijden. Nee, dat is heel anders dan zoals het me met Jasmin en Marc verging.'' Hulpmiddel ,,Mijn situatie is natuurlijk heel an ders dan wanneer een kind van je wordt weggenomen van de ene dag op de andere. En iedereen staat op zijn eigen manier in het leven, kortom, ik kan niemand aanraden alles net zo te doen als ik. Toch denk ik een hulpmiddel te weten voor iedereen, ongeacht de situatie. PASPOORT Maurice de Hond 8 oktober 1947 Opiniepeiler, ondernemer, blogger. De sociaal geograaf De Hond is sinds 1977 bekend als degene die in heldere bewoor dingen ontwikkelingen in politieke voorkeuren kon toelichten. Hij nam de afgelopen decennia ook geregeld op luide toon deel aan maatschappelijke debatten. Is op het moment actief met kritische beschouwingen over het RIVM en het covid- 19-beleid (maurice.nl). De Hond is voor de derde maal gehuwd. Hij verloor zijn eerste vrouw en twee van zijn zes kinderen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 59