3 Op 5 juni 2020, twee dagen na het overlijden van zijn zoon Marc, zat Maurice de Hond bij het tv-programma M 'Hij heeft mij de kracht gegeven', zei hij. Om door te gaan bedoelde hij. En ook: om nu al daar op die plek te kunnen zitten. Onverwacht, midden in een stevig statement, brak zijn stem. Heel even maar. Hoe is het nu? 10 UITVAART Als je kind sterft Bij het verlaten van de studio hield iemand van de beveiliging Maurice de Hond (73) staande. De man zei, met tra nen in de ogen: ,,Wat heb ik net een belangrijke les gehad.'' Vooraf had niet iedereen om hem heen begrip voor het besluit om op tv te verschijnen, weliswaar na de begrafenis maar vóór de afscheidsbij eenkomst - in een theater, helemaal geregisseerd door Marc (42) zelf. ,,Ik vond het nodig, en achteraf was het geen issue meer'', zegt De Hond vier maanden later in zijn werkkamer. Het gaat goed met hem, 'niemand hoeft mij sterkte te wensen'. Hij is druk met zijn blogs over covid-19 en ook nog met opiniepeilen. Zijn leven lang had De Hond een goed en innig contact met zijn oud ste zoon. Verdriet? Natuurlijk zijn die momenten er, maar daar is hij tegen gewapend. Kort voor zijn overlijden gaf Marc een interview dat erna, op 13 juni, in de Volkskrant verscheen. Over vader Maurice: 'Hij heeft het ontzettend moeilijk met het idee dat ik doodga. En wat hij ook moeilijk vindt, is dat Remona (Marcs vrouw, red.) en ik al veel verder zijn. Dat alles voor mijn afscheidsceremonie al is geregeld, dat er al een nieuw huis voor Remona en zijn kleinkinderen is. Daar is hij alle maal nog niet aan toe.' Misschien was vader Maurice al verder dan Marc dacht. De lessen De Hond nu: ,,De ervaring met mijn vrouw Jasmin, Marcs moeder, heeft een grote rol gespeeld. Zij overleed op 8 oktober 1980, precies veertig jaar geleden, op de dag dat ik 33 werd. Het is toen ongeveer net zo verlopen als bij Marc. Jasmin en ik hadden beiden nooit een echt zwaar overlijdensgeval meegemaakt. De schok is dat je weet dat het misgaat en dat de dag van het afscheid komt. Je denkt: dat wordt verdriet, een puinhoop; we hadden drie, vier maanden. Maar we hebben er een mooie tijd van gemaakt en dat niet alleen, we hebben dingen gezegd die je onder normale omstandig heden niet tegen elkaar zegt. Het diepste leg je doorgaans niet bloot - maar toen dus wel. Dat was een intens positieve beleving, al die maanden. Wat beteken je voor el kaar? Ook over de toekomst hadden we het, de kinderen: Marc was 3 en Michel anderhalf. Met terugwer kende kracht weet ik nu dat mijn verwerkingsproces voor het over grote deel in die tijd gebeurde, samen met mijn vrouw. Daarna amper nog. ,,Toen we de situatie met Marc in gingen - begin april werd duidelijk dat de kankercellen overal zaten - heb ik met hem en Remona de les sen besproken die ik in 1980 geleerd heb. Jasmin heeft een geluidsbandje nagelaten, wat voor de kinderen heel belangrijk is geweest. Zo sim pel als het was, de mogelijkheden van nu had je nu eenmaal niet.'' Onsterfelijk „Gebaseerd op die herinnering heeft Marc heel veel voor z'n kinderen na gelaten, ook dankzij de moderne technologie. Op een merkwaardige manier kun je jezelf daarmee zowat onsterfelijk maken. Als ze 30 zijn weten ze meer van hun vader dan menigeen wiens vader nog leeft. Ook zijn achterkleinkinderen kun nen die video's over honderd jaar nog zien, net als de documentaire Tot de dood ons scheidt (van Nada van Nie, red.). En de interviews lezen, de boeken die Marc heeft geschreven. Ik heb van mijn grootouders alleen twee pasfoto's, ik weet niets van ze; ze zijn in de oorlog omgebracht door de Duitsers. ,,We hebben de tijd ook benut om hetzelfde proces door te gaan als veertig jaar geleden. Hij met zijn omgeving, dus ook met mij. We schreven elkaar een lange brief over wat de ander voor ons betekende en lazen die aan elkaar voor. We keken samen naar video's uit ons verleden. Door de wisselwerking verliep het voor mij net zo als destijds met mijn vrouw. ,,In de dagen voor het overlijden was hij nog helder. Met intimi heb ben we rond zijn bed gezeten, vrouw, broers, zusters, vrienden, gegeten, verhalen verteld. Ik zei toen tegen hem en de anderen: ik wil je WOENSDAG 28 OKTOBER 2020 GO bedanken PASPOORT Marc de Hond 21 september 1977 3 juni 2020 Ondernemer, tv-presentator, schrijver, theatermaker, dj en speler in het Nederlands rolstoelbasket balteam. In 2002 werd bij het verwijderen van een tumor uit het ruggenmerg een medische fout gemaakt, met als gevolg een dwars laesie. ,,Je moet in het leven spelen met de kaarten die gedeeld worden'', zei hij eens. In een rolstoel zette hij zijn leven onverdroten voort; als rolstoelbasket- baller ontmoette hij op Papendal de atlete (meerkampster) Remona Fransen, met wie hij trouwde en twee kinderen kreeg. Eind 2018 werd opnieuw kanker geconstateerd. Op 3 juni 2020 overleed hij. Dat hij zoveel slechte kaarten zou krijgen had hij nooit verwacht, zei hij in de documentaire Tot de dood ons scheidt waarin hij in de laatste anderhalf jaar werd gevolgd (Nada van Nie, op internet terug te zien). Deze beelden, maar ook zijn boek Licht in de tunnel dat na zijn dood uitkwam, worden door velen ervaren als steun in de rug. TEKST EGBERT JAN RIETHOF Maurice Hond: 'In je denken moet je proberen te doen wat die persoon die virtueel toekijkt, van jou zou willen; doen wat de overle dene gelukkig maakt.' FOTO ANP XTRA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 58