'Leven en dood zijn één geheel' UITVAART 3 'De cyclus van het leven gaat voort, het leven van mensen is geen uitzondering' hen had een duidelijke herinnering, 82 procent helemaal niet. Waarom de ene groep wel en de andere groep geen BDE had, dat weten we niet. De duur van bewusteloosheid was niet van invloed, de complexiteit van de reanimatie niet, eventuele medicatie was niet van invloed, de ernst van het zuurstoftekort niet, voorkennis over wat een BDE is speelde niet mee, religieuze overtuiging ook niet. ,,We hebben kunnen aantonen dat mensen een helderder bewustzijn hebben dan ooit, op het moment dat hun hersenen volledig zijn uitgeval len. Dankzij controleerbare waarne mingen van mensen die een uittre ding uit hun lichaam ervoeren tij dens hun hartstilstand. Zo kon een man een verpleger vertellen in welke lade deze zijn kunstgebit had opge borgen tijdens de reanimatie. ,,De aanname dat de hersenen be wustzijn creëren is niet langer houd baar, nog afgezien van het gegeven dat geen enkele wetenschapper ooit heeft kunnen aantonen hoe dit pro ces werkt. Het is mijn vaste overtui ging dat de hersenen een functie hebben vergelijkbaar met die van een computer: deze produceert de website niet die je bekijkt, hij ver schaft slechts toegang tot de miljar den sites die beschikbaar zijn. En als je computer niet meer functioneert, bestaat het internet nog steeds. ,,Bewustzijn is primair, materie - de biologie van onze aarde - is secundair. De dood is een verande rende staat van het bewustzijn dat zonder begin en zonder einde is en buiten tijd en ruimte blijft bestaan. Met behoud van een zekere persoon lijke vorm weet je jezelf weer onder deel van het grotere geheel. Zoals een golf in een oceaan tegelijkertijd de oceaan is als ook zichzelf. ,,Veel mensen die een BDE hebben doorgemaakt, zijn op den duur fun damenteel anders gaan leven. Vanuit een diep gevoeld besef waarom het draait in het leven: liefde, acceptatie en compassie. Met de mensen om je heen en de natuur, maar zeker ook met jezelf en je eigen schaduwkan ten. Hoe we aankijken tegen de dood, bepaalt hoe we leven. Ik heb geen haast om te sterven. Zelf heb ik ook een heel andere houding dan dertig jaar geleden. Maar ik ben wel flink nieuwsgierig geworden.'' LAMA e dalai lama zegt dat de dood is als het wisselen van kleren wanneer die oud en versleten zijn. Na de fase van het sterven zelf, is de dood een nieuw hoofdstuk waarin de perceptie van je bewustzijn veran dert. Daarna volgt een nieuwe fase van wording: wedergeboorte. Leven en dood zijn één geheel. ,,Karma, en hoe dat doorwerkt in de reïncarnatie na je huidige leven, is voor veel mensen misschien te ab stract. Maar hoe karma doorwerkt in je leven hier en nu, kun je heel mak kelijk testen. Doe vandaag onaardig tegen iemand, en ervaar hoe deze persoon zich tegen jou gedraagt de volgende keer dat je hem tegenkomt. ,,Je hoeft niets te geloven. Vragen stellen is veel belangrijker. Ik nodig je uit om te studeren. Om op zoek te gaan naar antwoorden binnenin je zelf. Je kunt alle boeken lezen die er zijn over verlichting, zonder ooit te ervaren wat verlichting is. ,,Als 9-jarig jongetje wilde ik al heel graag weten wie ik was. Ik geloof dit, ik geloof dat niet. Ik wil gelukkig zijn, ik wil niet lijden. Maar wie is die ik? Dus ik begon te studeren. Mijn meester zei dat ik mijn eigen ant woord op die vraag moest zoeken. Zoals een ander je ook niet kan ver tellen hoe het voelt om verliefd te zijn. Wat die persoon voelt, zal niet hetzelfde zijn als wat jij ervaart. ,,Mijn meester gaf me oefeningen, en als ik tot een conclusie kwam, dis cussieerden we daarover. Omdat ik bij hem inwoonde, in de Himalaya in Tibet, had ik het geluk dat ik altijd in zijn nabijheid was. Ik studeerde van 's ochtends vroeg tot 's avonds laat. ,,Door meditatie leerde ik hoe ik mijn gedachten en emoties kan be heersen. Hoe vaker je dat doet en er vaart, hoe beter je beseft dat je geest werkt als een soort filmprojector: wat je ziet lijkt levensecht, maar het zijn maar gedachten. Je perceptie van de werkelijkheid switcht tussen positief en negatief alsof je een kameleon bent. Je hebt daar een keuze in, maar dat moet je trainen. Door te leren be grijpen wie je bent. Het is zeer be langrijk om die studie naar zelfken- nis aan te gaan. Als jij zelf niet weet wie je bent, dan weet helemaal nie mand wie jij bent. ,,Negatieve emoties - zorgen, spijt, schuldgevoel - vertroebelen de puur heid van je natuur. De negatieve ge dachten en gevoelens die jou beheer sen bij het sterven, al dat lijden, zet ten door in de cyclus die volgt na je overlijden. Als ik iemand begeleid bij zijn sterven, dan probeer ik hem te helpen zoveel mogelijk van dat lijden los te laten. ,,Maar er is geen quickfix. Leren om het negatieve te beheersen en te transformeren naar het positieve is een diep, ingewikkeld en langdurig proces. Als je pas op het moment van overlijden begint met hierover na te denken, dan ben je te laat. Dat we sterven, daarin hebben we geen keuze, dat hoort bij het leven. Hoe we sterven, of we er klaar voor zijn en zonder angst ons lichaam en leven kunnen loslaten, daarop hebben we wel invloed. ,,Tijdens je leven moet je het ster ven voorbereiden. Zoals je in de herfst de zaden plant voor de gewas sen die in de volgende zomer opko men. De cyclus van de natuur gaat voort, het leven van mensen is daarop geen uitzondering. Alleen als je het voorbereidende werk doet, zul je van een mooie oogst kunnen ge nieten als de volgende zomer zich aandient.'' GO WOENSDAG 28 OKTOBER 2020 M 'De dood is een veranderende staat van het bewustzijn dat zonder begin en zonder einde is en buiten tijd en ruimte blijft bestaan.' Pim van Lommel (2007): Eindeloos bewustzijn: een wetenschappelijke visie op de bijna-dood ervaring. Ten Have, 26ste druk. Lama Jigmé Namgyal heeft veel ervaring in stervensbegeleiding. De boeddhistisch leraar stichtte twee centra in Europa, waaronder Phuntsok Chö Ling in Rotterdam. Hij werd in 1973 geboren in het oosten van Tibet. Lama Jigmé Namgyal geeft op 27 en 28 november een introductiecursus over Phowa, een methode om negatieve emoties of andere mentale verstoring te transforme ren. Info: phuntsokcholing.org EN IS ER LEVEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 51