GRATIS 4 CONFLICT TURKI JE-FRANKRIJK Een deel van de islamitische wereld is erg boos op de Franse president Macron. Opnieuw leiden de omstreden spotprenten van Mohammed en de islam voor internationale spanningen. Wat speelt er op de achtergrond? Waarom is er in Turkije en in Arabische landen zoveel verontwaardiging over de toespraak die de Franse president Emmanuel Macron vorige week hield ter herdenking van de onthoofde Franse docent Samuel Paty? Volgens de hoogste islamitische rechtsgeleerden in Saoedi-Arabië heeft de Franse president de profeet beledigd door in zijn eerbetoon te stellen dat de gevoelige spotprenten van Mohammed wél getoond mogen en zelfs getoond móeten worden. De discussie daarover is van belang, zei Macron in de geest van de vermoorde Franse docent. Dezelfde Saoedische autoriteiten die die uitspraak verwer pen, hebben de moordenaar van Samuel Paty overigens veroordeeld vanwege de 'afgrijselijke misdaad'. Dat Macron doorpakt na een zo veelste terreuraanslag uit moslim- hoek in Frankrijk heeft de steun van veel Fransen - inclusief veel Franse moslims. Een moskee met een van haatzaaien verdachte imam is door de Franse autoriteiten al gesloten en het opheffen van tientallen moslim instellingen is aangekondigd. Dat laatste gaat volgens moslimtegen standers van Macron veel te ver en wordt uitgelegd als een oorlogsver klaring aan de islam. Regeringsge trouwe Turkse media spreken in dat verband van een Franse 'heksenjacht tegen de moslimgemeenschap' waar bij vergelijkingen worden getrokken met de Jodenvervolging tijdens de Tweede Wereldoorlog. Veel ontzet ting was er ook over de projectie, vorige week, door Franse gemeenten van een aantal spotprenten op over heidsgebouwen, bij wijze van eerbe toon aan de vermoorde leraar. Hoe staat het nu met de protesten? In het islamitische Bangladesh kwa men 10.000 boze gelovigen op de been, maar verder zijn vooralsnog geen massademonstraties tegen Frankrijk of het Westen gemeld. i De storm woedt vooral op sociale media waar partijen elkaar in de haren vliegen Franse producten zijn weggehaald uit de schappen van een aantal super markten in met name de Golfstaten en verschillende Franse ambassa deurs zijn op het matje geroepen. De storm woedt vooral en alweer in de sociale media. Rond de hashtag #BoycotFrance vliegen voor- en tegenstanders elkaar in de haren. Uit de voormalige Franse kolonies in Noord-Afrika (Marokko, Algerije, Tunesië) zijn vooralsnog geen grote boycots van Franse producten ge meld en ook geen grote anti-Franse manifestaties. Wel wordt daar in de media betreurd dat Macron het in zijn veroordeling van de moord niet expliciet heeft opgenomen voor de overgrote groep moslims in Frankrijk die het geweld van extremisten ook veroordelen. Hij zou goedwillende gelovigen daarmee onder de bus gooien en 'uitleveren aan rechtse extremisten'. De sjiitische moslim grootmacht Iran - een regionale rivaal van Turkije - hield zich op de vlakte. Een regeringswoordvoerder in Teheran zei dat 'de gewelddadige en onaanvaardbare daden van een hand vol extremisten in geen geval een ge brek aan respect rechtvaardigen naar de 1,8 miljard moslims in de wereld'. Hoe zwaar moeten we tillen aan de kritiek van de Turkse president Erdogan? Verbaal geweld hoort nu eenmaal bij de bombastische stijl van Recep Tayyip Erdogan. De Turkse president gebruikt regelmatig grote woorden en theatrale beledigingen. Niet zel- Alle Dove en Dove Men+Care woensdag 28 oktober 2020 Waarom Erdogan en Macron elkaar in de haren vliegen Bob van Huët invisible Jry Combineren mogelijk invisible 48h clean tob oh

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 4